Reklama

Bajkowa kraina? Nie, to Polska zimą!

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczną zimę prawdopodobnie przyjdzie nam spędzić bez nart, snowboardu i wyjazdów do odległych kurortów. Nie znaczy to jednak, że musimy tkwić w domach. W Polsce nie brakuje przecież miejsc, idealnych na spacery w zimowej scenerii.

Synoptycy zapowiadają, że po kilku tygodniach temperatur utrzymujących się w okolicy zera, czeka nas atak prawdziwej zimy. Jeśli spełnią się najśmielsze prognozy, w połowie miesiąca do Polski dotrze syberyjski wyż, pod wpływem którego słupek rtęci może spaść nawet do -30 stopni Celsjusza, a ziemia pokryje się 40-centymetrową warstwą śniegu.

W mroźne dni nie warto zamykać się w domach. Wręcz przeciwnie. Zachęcamy, by wybrać się na wycieczkę i zobaczyć, jak pod wpływem śniegu i mrozu dobrze znane krajobrazy zmieniają się w bajkową scenerię.

Oto kilka spacerowych propozycji, które z pewnością przypadną wam do gustu.  Może część z nich znajduje się w okolicy waszego miejsca zamieszkania i uda się je odwiedzić w trakcie jednodniowej wycieczki?

Reklama

Wieża na Wielkiej Sowie

Wież było 240. Wznoszone na całym świecie w pierwszych dekadach XX wieku, miały sławić Ottona von Bismarcka i głosić niemiecką dumę narodową. Otrzymywały proste, odwołujące się do średniowiecznej stylistyki formy, a na ich szczycie kilka razy do roku planowano rozpalać ogniska, ku czci "żelaznego kanclerza".

Na terenie Polski zachowało się 17 tego rodzaju budowli. Najsłynniejsza wieżą jest ta, stojąca na Wielkiej Sowie - najwyższym szczycie Gór Sowich (1015 m.n.p.m.). Na jej szczyt prowadzą wewnętrzne schody, a z platformy widokowej rozciąga się panorama niemal całych Sudetów od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika. Turyści zapewniają, że w słoneczne dni można stamtąd zobaczyć również Wrocław.

Wieża na Wielkiej Sowie, latem intrygująca, zimą staje się iście bajkowym miejscem. Otoczona oszronionymi drzewami, otulona puchową kołderką, wygląda jak pałac królowej śniegu.

Na Wielkiej Sowie działa schronisko turystyczne, jednak obecnie z powodu pandemii koronawirusa, jedzenie i napoje serwowane są wyłącznie na wynos. 

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Choć hasło "małopolski zamek" kojarzy się z Wawelem, w tym województwie jest o wiele więcej zabytkowych budowli wartych odwiedzenia. Część z nich składa się na tzw. Szlak Orlich Gniazd (jego trasa obejmuje nie tylko Małopolskę, ale również województwo śląskie). Zamki, które można podziwiać przemierzając szlak, to warownie zbudowane na skałach. Do najciekawszych obiektów należą zamek królewski w Pieskowej Skale (pięknie odnowiony), zamek w Bobolicach i ruiny zamku Ogrodzieniec.

Te ostatnie prezentują się wyjątkowo malowniczo. Oprószone śniegiem, częściowo powalone ściany, przywodzą na myśl dekoracje do filmu fantasy albo grafikę z gry komputerowej. To skojarzenie jest zresztą całkiem uprawnione - w Ogrodzieńcu realizowano bowiem część zdjęć do serialowej ekranizacji "Wiedźmina".

Zamek można zwiedzać w pogodne, zimowe dni. Przed planowaną wizytą warto zadzwonić do jego administratorów i upewnić się, czy obiekt będzie otwarty.

Trzęsacz

Planując zimową wycieczkę, warto rozważyć nie tylko południe, ale i północ Polski. Nadmorskie miejscowości, latem pełne turystów, zimą pustoszeją, zyskując wyjątkowy urok. Wyludnione plaże, ośnieżone ławki na molo, latarnie morskie na tle szarego nieba to obrazki, na widok których zadrży serce niejednego romantyka.

Szczególnie wartą uwagi nadmorską lokalizacją jest Trzęsacz i znajdujące się w tej niewielkiej wiosce ruiny gotyckiego kościoła. Z budowli, wzniesionej na przełomie XIV i XV wieku, dziś pozostała tylko jedna ściana. Oprószona śniegiem, stojąca na krawędzi klifu ruina, wygląda jak detal z obrazu Williama Turnera.

Podlasie

Marzysz o zimowym spacerze w sielskiej scenerii? Podlasie to idealne miejsce dla ciebie. Region, który przez długi czas był bohaterem żartów i anegdot, w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność.

Turyści mówią, że to miejsce, w którym "czas się zatrzymał". Wiejskie chaty, drewniane płoty, ławeczki stojące przy furtkach, przydrożne krzyże... wszystkie te elementy składają się na krajobraz Podlasia. Całości dopełniają malowane na wszystkie kolory tęczy cerkwie oraz dziewicza przyroda, której surowe piękno zimą jest szczególnie wyraźne.

Jak spędzić czas w tym sielskim miejscu? Fani aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na spacer (czy to pieszo czy w nartach biegówkach) po Puszczy Białowieskiej, miłośnicy zabytków i architektury z pewnością zachwycą się widokiem ośnieżonych cerkwi, a ci którzy marzą o błogim lenistwie, docenią relaks przy kominku, z widokiem zimowy las.

Suwalszczyzna

A gdyby tak zimą odwiedzić... polski biegun zimna? Suwalszczyzna reklamuje się hasłem "kraina jak z baśni" i jest w tym sporo prawdy. Zwłaszcza zimą jej krajobrazy zapierają dech. Jeziora, niewielkie wzniesienia i dziewicza przyroda, to wprost wymarzona sceneria na długie spacery, czy to piesze, czy na nartach biegówkach. Trzeba tylko pamiętać o tym, by ciepło się ubrać: zima na Suwalszczyźnie może trwać nawet 120 dni.

Które miejsca regionu są szczególnie warte odwiedzenia? Doskonałym wyborem będzie spacer po Puszczy Augustowskiej albo wyprawa brzegiem jezior Hańcza lub Wigry.

Góry Izerskie

Pasmo na pograniczu Polski i Czech, będące częścią Sudetów Zachodnich. Łagodne wzniesienia doskonale nadają się na spokojne przechadzki, podczas których można podziwiać dziewiczą przyrodę i piękne widoki. Celem jednej z wędrówek warto uczynić "małą Syberię", czyli Halę Izerską. Skąd ten przydomek? Ponoć śnieg w tym miejscu zalega aż do maja, a kilka lat temu zanotowano tu rekordowo niską temperaturę, wynoszącą -36 stopni Celsjusza.

Góry Izerskie to nie tylko krajobrazy, ale również architektura. Cieplice (część Jeleniej Góry), Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój to miejsca, w których można znaleźć przykłady świetnie zachowanego budownictwa uzdrowiskowego. 



Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: podróże | podróże po Polsce | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy