Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Algieria – nieodkryty diament Afryki

Największy pod względem powierzchni kraj w Afryce raczej nie jest powszechnie kojarzony z turystyką, jednak wbrew pozorom ma ogromny potencjał. Można znaleźć tu dosłownie wszystko; od bezcennych stanowisk archeologicznych, miast basenu Morza Śródziemnego z piękną i zabytkową architekturą, po zachwycające krajobrazy Sahary z miejscami, w których nadal kultywują swoje tradycje Berberowie.

Czy i dlaczego warto się wybrać do Algierii i co powinieneś o niej wiedzieć?

Reklama

Pierwsze skojarzenia z Algierą to zwykle niekończące się piaski Sahary, obrazy związane z burzliwą historią, ropa naftowa i niedostępni Tuaregowie. Nic bardziej mylnego.

Turystyka i bezpieczeństwo

Położona w północnej części Afryki nad Morzem Śródziemnym Algieria jest obecnie w czołówce najlepiej rozwiniętych krajów Czarnego Lądu. Główny dochód państwa pochodzi z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego, a także z przemysłu wydobywczego. Rząd jednak na tym nie poprzestaje, widząc ogromny potencjał turystyczny kraju. Algierczycy coraz więcej inwestują w rozwój sieci komunikacyjnej, w tym siatki wewnętrznych połączeń lotniczych, w renowację i ochronę zabytków, tworzenie infrastruktury turystycznej, a także w poprawę wizerunku jako kraju bezpiecznego, przyjaznego i wartego odwiedzenia.

Choć jeszcze w latach dziewięćdziesiątych toczyła się tu wojna domowa, dziś Algieria ma stabilną sytuację wewnętrzną. W rankingu utworzonym przez Amerykański Instytut Gallup zajmuje wysoką pozycję pod względem bezpieczeństwa!

Niezaprzeczalne walory przyrodnicze i antropogeniczne czynią Algierię kierunkiem wzbudzającym coraz większe zainteresowanie podróżników.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich turystów, kierunek ten znalazł się w nagrodzonym przez Laur Konsumenta cyklu "Podróże dla Koneserów" Biura Turystyki LogosTour.

Kultura Berberów

Coś, co urzeka wszystkich podróżujących do Algierii to kontakt z Berberami. To ludzie, którzy ponad wszystko cenią sobie wolność i swobodę. Czerpią z życia całymi garściami, jednocześnie szanują tradycje i dbają o swoje otoczenie. Mieszkają w górach oraz na pustyni, choć w teorii są muzułmanami, nad bogiem stawiają jednak siłę i prawa matki natury. Czczą wszystko, co ich otacza, a szczególnym szacunkiem darzą zwierzęta. Choć w całym kraju dominuje arabski, ich głównym językiem jest tamazight - język z rodziny berberyjskich. Jeśli chcesz poznać ich kulturę i zasmakować prawdziwej wolności, powinieneś opuścić mury stolicy i ruszyć na wycieczkę do Doliny M'zab, zamieszkanej głównie przez Berberów z plemienia Mozabitów. W Ghardai, jak też w innych osadach - ksarach, spotkasz rdzenną ludność, która żyje tutaj od setek lat, kultywując swoje tradycje. Typowe dla tego regionu zabudowania, wyglądające jakby powstały z piasku, idealnie wtapiają się w pustynny krajobraz i budzą zachwyt wśród turystów.

W planie znajduje się również wizyta w miastach położonych na dalekim południu, w oazach na Saharze. W Dżanat - ośrodku Tuaregów, można cofnąć się w czasie, przechadzając się po tradycyjnym bazarze. Dumni i szlachetni Tuaregowie chętnie wprowadzą nas bliżej w tradycję i obyczaje.  

Poznaj Algier

Algieria to jednak nie tylko piękna niczym księżycowy krajobraz Sahara i ceniący wolność Berberowie. W tym afrykańskim kraju nie brakuje innych wspaniałych miejsc, które powinien zobaczyć każdy turysta. Na pierwszym miejscu wśród atrakcji jest malowniczo usytuowany na wybrzeżu Algier z przyjemnym, śródziemnomorskim klimatem. Szczególnie warto odwiedzić zabytkową część stolicy - Kasbah, w której historia przemawia na każdym kroku. Ta unikatowa medyna (muzułmańskie Stare Miasto) z ruinami dawnej cytadeli, labiryntem uliczek, meczetami, perłami architektury mauretańskiej nadal tętni życiem. Mieszkańcy z pokolenia na pokolenie prowadzą tutaj swoje pracownie rzemieślnicze, sklepiki z lokalnym rękodziełem,a w wolnych chwilach spotykają się w hammamach - miejskich łaźniach. 

W architekturze Algieru widać wpływy i pozostałości kultury francuskiej, które można dostrzec na każdym kroku.  Prawdziwe wrażenie na turystach robi wzniesiona w 1872 roku, na klifie Bazylika Matki Boskiej Afrykańskiej. Pełni ona duże znaczenia symboliczne i religijne co wyrażone jest w napisie znajdującym się w absydzie "Notre Dame d'Afrique Priez Pour Nous Et pour les Musulmans (Matko Boża Afrykańska, módl się za nami i za muzłumanami)"

Co jeszcze warto zobaczyć w Algierii?

Gdy opuścisz mury Algieru, rusz w drogę szlakiem zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobacz najlepiej zachowane w Afryce Północnej ruiny starożytnych miast z czasów rzymskich w Dżamili, Tipasie. Poznaj historię miasta Timgad, założonego przez cesarza Trajana w miejscu osady kartagińskiej. 

Liczne stanowiska archeologiczne to nie wszystko, co Algieria ma do zaoferowania. Dla kontrastu swym urokiem, śródziemnomorską atmosferą, zachwycającą architekturą, przyciągają takie miasta jak Oran czy Tlemcen. Miasta te zostały założone przez kupców arabskich z Andaluzji. Ich wpływy, jak też późniejszych kolonizatorów francuskich pozostawiły szczególne ślady w architekturze. Nie bez przyczyny Oran określany jest przez jego mieszkańców "Paryżem Algierii", a Tlemcen przywodzi na myśl skojarzenia z Andaluzją.  

Na tym tle wyróżnia się również Konstantyna - miasto jakby "zawieszone" na półkach skalnych głębokiego wąwozu, które łączą ze sobą liczne mosty, łuki i wiadukty.  

Planując podróż do Algierii nie sposób ominąć Sahary z jej zróżnicowanym krajobrazem i śladami dawnych cywilizacji. Paradoksalnie najbardziej niedostępne tereny można uznać za najbardziej fascynujące i przyciągające podróżników z całego świata. 

Wraz z LogosTour możesz wybrać się na pustynię Tadrart, przez wielu uważaną za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wyprawa jeepami wśród mieniących się w słońcu wielobarwnych wydm i rzeźb skalnych, malowideł z okresu neolitu, aż do piaszczystych, czerwonych wydm Tin Merzouga jest nie lada atrakcją. Kolacja na pustyni pod rozgwieżdżonym niebem i nocleg w takiej scenerii na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Odwiedzając kanion In Djaren będziesz miał okazję podziwiać reliefy, prehistoryczne ryty i malowidła naskalne, przedstawiające żyrafy, słonie, antylopy, sceny polowań itd. Odkrywając dzieła sztuki sprzed tysięcy lat i zwiedzając dzikie zakątki Sahary zobaczysz, jak żyli nasi pradawni przodkowie i jak zmieniał się krajobraz na przestrzeni wieków - od sawanny po obecną pustynię.  

Z LogosTour masz szansę dotrzeć nawet do tak niezwykłego miejsca, jakim jest  Tegharghart. To tutaj możesz spróbować odkryć tajemnicę  "skały płaczących krów". Jest to jeden z bardziej zagadkowych rytów naskalnych na Saharze. Zanurz się w "morzu piasku" czyli eksploruj przepiękne wydmy Erg Admer. Poczuj magię miejsca wsłuchując się w dźwięki tradycyjnej muzyki w wykonaniu Tuaregów.

Spośród krajów Maghrebu, Algieria szczególnie się wyróżnia. Jeszcze nietknięta masową turystyką oferuje autentyczność i różnorodność.  Bogactwo zabytków, dziedzictwo kulturowe, fascynujące krajobrazy, które nadal czekają na bliższe poznanie. 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje