Reklama

8 kultowych miejsc w Tatrach Wysokich, które musisz zobaczyć

​Tatry Wysokie to najwyższa część Karpat i jedne z najbardziej malowniczych gór w Europie. Podzielone są granicą między dwa państwa - Polskę i Słowację. Mimo że po polskiej stronie leżą tak atrakcyjne miejsca, jak Morskie Oko czy Orla Perć, warto również zorientować się, co do zaoferowania ma dla nas Słowacja.

1. Łomnica

Wizyta na drugim co do wysokości szczycie Tatr jest nie tylko wyprawą w inny świat - świat skał, przepaści, turni, ostrych grani i niebiańskich widoków. Jest także niesamowitą przygodą, w której główną rolę odgrywa lot nad kilkusetmetrową przepaścią w małym wagoniku kolejki linowej, składająca się z trzech odcinków, z których ostatni prowadzi od Łomnickiego Stawu na szczyt Łomnicy.

Dla zwykłych turystów jest to jedyna droga dostania się na tak wysoki wierzchołek - inne drogi dostępne są dla taterników lub z przewodnikiem wysokogórskim.

Reklama

2. Szczyrbskie Jezioro

Szczyrbskie Jezioro to nie tylko nazwa popularnej wśród turystów miejscowości w Tatrach Wysokich, ale przede wszystkim nazwa górskiego stawu, nad którym rozłożyły się zabudowania tego kurortu. Jest to drugi co do wielkości staw w słowackich Tatrach, otoczony pięknymi świerkowymi lasami.

3. Jaskinia Bielska

Zdecydowana większość Tatr położonych po słowackiej stronie zbudowana jest z granitów. Na północ od głównego masywu Tatr Wysokich ciągnie się długi na kilka kilometrów wał Tatr Bielskich. Oprócz bujnej roślinności ich ozdobą są jaskinie. Jaskinia Bielska jest jedyną udostępnioną jaskinią w tym rejonie.

Długość obecnej trasy zwiedzania wynosi 1370 metrów - wycieczka podziemnymi korytarzami i salami trwa około 70 minut.

4. Aquacity Poprad

Nowy, wciąż rozbudowywany aquapark w Popradzie, z widokiem na Tatry, wyróżnia się wysmakowaną architekturą, nowoczesną aranżacją wnętrz oraz niezwykłymi basenami termalnymi. Podstawą w nich jest woda termalna wydobywana z głębokości ponad 1300 metrów.

Zawiera ona 20 minerałów; szczególnie bogata jest w wapń, magnez, sód i dwutlenek węgla, dlatego można określić ją jako wodę o działaniu leczniczym. Jej naturalna temperatura kształtuje się na poziome ok. 42 stopni Celsjusza.

5. Wodospady Zimnej Wody

Tatrzańskie doliny obfitują w wody, które ze stoków zbierają bystre potoki, tworząc wspaniałe wodospady. Jedne z najbardziej widowiskowych wodospadów to Wodospady Zimnej Wody, które rozciągają się na długości 1,5 kilometra, z rozpiętością pionową około 250 metrów. Od dawna stanowią jedno z najstarszych centrów turystyki w Tatrach.

6. Schroniska górskie

Jeśli mówimy o Tatrach Wysokich, to prawie zawsze na myśli mamy wycieczkę w wysokie góry. A jeśli wycieczka w góry - to muszą być i schroniska. Łącznie w Tatrach Wysokich jest obecnie 13 schronisk górskich. Warte odwiedzenia obiekty to m.in.: Zbójnicka Chata, położona w Dolinie Staroleśnej, Chata Teryego - najwyżej położone w Tatrach schronisko całoroczn czy Schronisko nad Zielonym Stawem w Dolinie Kieżmarskiej.

7. Spiska Sobota

Jeśli już znuży nas chodzenie po górach, koniecznie odwiedzić trzeba zabytkową dzielnicę Popradu - Spiską Sobotę. Była to najstarsza i najbogatsza ze wszystkich miejscowości, które utworzyły Poprad.

8. Klub Humno w Tatrzańskiej Łomnicy

Jeśli natomiast po dniu spędzonym w górach mamy ochotę na dobrą zabawę w rytmie muzyki dyskotekowej lub dobrze zjeść, najlepszym miejscem na spędzenie wieczoru będzie klub "Humno", zlokalizowany tuż pod dolną stacją kolejki gondolowej na Łomnicę.

W ciągu dnia funkcjonuje tu klasyczna restauracja z bardzo dobrą regionalną kuchnią, w sezonie wakacyjnym wieczorami klub zamienia się w dyskotekę i salę koncertową. Co ciekawe salę koncertową ozdabia oryginalny Cadilac Madonny, którym odbywała jedno ze swoich tournee po Europie.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy