Przejdź na stronę główną Interia.pl

​6 powodów, dla których warto odwiedzić Edynburg

Twierdza na szczycie wygasłego wulkanu, fontanna czarownic, olbrzymi park w sercu miasta i owiane mrocznymi legendami podziemne zaułki - tym m.in. stolica Szkocji przyciąga turystów.

Wakacje to dla wielu osób czas, kiedy oprócz urlopów częściej chcemy wyjeżdżać poza miejsce zamieszkania, zwiedzać, poznawać inne kraje, kulturę, ludzi. Edynburg to idealna wakacyjna propozycja dla wszystkich kochających miejsca z historią w tle, a przy tym pełne uroku. Stolica Szkocji to jedno z głównych centrów naukowych i kulturalnych w Wielkiej Brytanii, nie bez powodu nazywana Atenami Północy. Może być doskonałą alternatywą dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop lub nie przepadają za biernym wypoczynkiem przy hotelowym basenie. Kilkudniowe wyjazdy do tego niezwykłego miasta, w ramach "city break", można znaleźć i porównać cenowo np. w serwisie Travelplanet.pl. Można też taką wycieczkę zorganizować samemu. Co kryje Edynburg?

Od Starego Kopciucha do wytwornej stolicy kultury

Reklama

Edynburg dzieli się na dwie części: Stare Miasto, które zachowało średniowieczny charakter oraz Nowe Miasto z okresu oświecenia. W starej dzielnicy dominują domy z ciemnego kamienia i brukowane ulice. Dawniej ta część tonęła w nieczystościach wylewanych do rynsztoków przez okna mieszkań oraz kłębach dymu. Z powodu unoszącego się smogu i przykrego zapachu Stare Miasto nazywane było kiedyś Auld Reekie, czyli Stary Kopciuch. W epoce oświecenia stolica zaczęła być rozpoznawalnym ośrodkiem kultury i nauki. Rozrastając się poza średniowieczne granice, powstało Nowe Miasto. Ta część słynie dziś z wytwornych placów, rond i pięknych budynków w klasycystycznym stylu.

Skarb irlandzkich mnichów

Koneserzy napojów wysokoprocentowych nie od dziś nazywają whisky królową alkoholi. Trunek sprowadzili do Szkocji mnisi z Irlandii, m.in. ze względu na jego lecznicze właściwości. Będąc w Edynburgu nie można nie spróbować słynnej szkockiej whisky i nie zajrzeć do nietuzinkowego muzeum narodowego trunku Szkotów. Wizyta w Scotch Whisky Heritage Centre to doskonała okazja do poznania historii, procesu produkcji i rodzajów szkockiej "wody życia".

Twierdza na szczycie wygasłego wulkanu

Najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca wyznacza tzw. Królewska Mila, czyli główna ulica Starego Miasta. Szlak ten obejmuje liczne muzea i zabytkowe domy a także łączy dwie najważniejsze w Szkocji budowle: Pałac Holyrood, czyli rezydencję królewską, odwiedzaną chętnie przez Królową Elżbietę oraz Zamek Edynburski, zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu. Edinburgh Castle stanowi jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Jest jedną z niewielu twierdz, które posiadają własny garnizon wojskowy. W pobliżu zamkowej bramy znajduje się secesyjna Fontanna Czarownic. Stoi ona w miejscu, gdzie przez wieki palono na stosie kobiety oskarżone o uprawianie czarów.

Mroczne podziemie Edynburga

Podziemną część miasta tworzy system korytarzy, wnęk i zaułków. Według legend, zaułek Mary King został kiedyś umyślne zasypany, aby uwięzić w nim chorych na dżumę mieszkańców. Znana jest również historia Williama Burke i Williama Hare - seryjnych morderców, którzy polowali na mieszkańców Podziemnego Miasta. Zabijali osoby biedne i samotne, których nieobecność nie rzucała się w oczy, a takich w piwnicach miasta nie brakowało. Ich ciała sprzedawali potem lekarzom i profesorom anatomii.

Niektórzy wierzą, że po korytarzach pod South Brigde krążą dziś duchy Burke’a i Hare’a w poszukiwaniu kolejnych ofiar. Wyruszając na wyprawę podziemiami miasta w ramach tzw. Mercant Tours i Ghost Tours, poznając mroczne legendy, można poczuć dreszcz emocji na własnej skórze.

Królewski park w sercu miasta

Spacerując po Princes Street Gardens można zakochać się w pięknych i zielonych ogrodach Edynburga. Park Królowej jest naturalnym, ogromnym obszarem zieleni w samym sercu miasta. Położony w cieniu edynburskiego zamku park powstał w miejscu osuszonego jeziora. Podziwiać tu można góry, strome zbocza, wrzosowiska, mokradła, doliny górskie, jeziora i pola. W parku znajduje się wiele wspaniałych posągów i pomników a także Galeria Narodowa Szkocji z dziełami wielkich mistrzów, takich jak Vermeer czy Hans Holbein Młodszy.

Dr Jekyll i Harry Potter

Robert Louis Stevenson zainspirowany historią żyjącego w Edynburgu schizofrenika Williama Brodie’go, napisał tu słynną powieść kryminalną Dr Jekyll i Mr Hyde. Z miastem związana jest także autorka serii książek o Harrym Potterze, Joanne Rowling. Edynburg jest miejscem inspiracji i natchnień wielu artystów, przez co może pochwalić się wybitnym dorobkiem literackim. Między innymi z tego powodu otrzymał w 2004 roku tytuł pierwszego w historii Miasta Literatury UNESCO.

Porównując oferty w serwisie Travelplanet.pl, 4-dniowy pobyt w Edynburgu w ramach "city break", można znaleźć za ok. 2000 zł za osobę. Koszty takiego wyjazdu obejmują m.in. przelot, 3 noclegi zakwaterowanie w hotelu ze śniadaniami, opiekę pilota i ubezpieczenie podróżne. Wyjazdy organizowane samodzielne trzeba przygotowywać nawet kilka miesięcy wcześniej, gdyż w sezonie ciężko zdobyć bilety lotnicze w atrakcyjnych cenach. Niezależnie od tego, czy na podróż do Edynburga zdecydujemy się sami, czy w ramach zorganizowanej wycieczki, warto poświęcić tych kilka dni, aby odkryć magię tego niezwykłego miejsca.

 

Dowiedz się więcej na temat: Edynburg

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje