Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

6 powodów, by odwiedzić Maderę zimą

Podczas gdy Twoi znajomi pakują sprzęt narciarski i na bieżąco śledzą poziom śniegu na stokach, Ty marzysz o urlopie w ciepłym miejscu? Jednym z kierunków, które warto wziąć pod uwagę jest Madera, gdzie słoneczna, wiosenna pogoda panuje przez cały rok!

Madera to wyspa położona około 500 kilometrów od wybrzeża Afryki i aż 1000 kilometrów od kontynentalnej Europy. Zalety? To miejsce doskonałe dla tych, którzy uwielbiają odpoczywać na świeżym powietrzu. Cała wyspa posiada setki kilometrów tras spacerowych oraz rowerowych, a także niezwykłą przyrodę.

Reklama

Urlop nie powinien być zakłócony przez problemy. Wybór sprawdzonego biura podróży gwarantuje bezpośredni przelot na miejsce oraz noclegi w sprawdzonych hotelach.. Liczne oferty wypoczynku na Maderze znajdziesz w biurze podróży ITAKA. Oto najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić tę niezwykłą wyspę!

Niezwykła przyroda

Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny za sprawą wiosennej pogody ze stałą dzienną temperaturą w okolicach 24°C, która umożliwia bujny rozkwit przyrodzie. Kwitnące kwiaty i wyjątkowe rośliny można podziwiać podczas wędrówek po wyspie, ale nie tylko!  Warto odwiedzić unikalne ogrody z tropikalną roślinnością.. Jednym z najpopularniejszych jest Jardin Botanico. Ogród znajduje się w Funchal, a miłośnicy natury mogą zobaczyć tam aż 2 tysiące gatunków roślin.  

Lewady

Jedna z najbardziej charakterystycznych dla Madery rzeczy to kanały, zwane lewadami, które służą do transportowania wody deszczowej z północy na południe wyspy. Ten niezwykły system powstał już w XVI wieku. Wzdłuż kanałów budowano ścieżki. Dzisiaj są one świetnymi trasami spacerowymi. Roślinność w rejonach lewad sprawia niezwykłe wrażenie. Olbrzymie stokrotki, wielkie konwalie, prastare drzewa pamiętające czasy dinozaurów - to trzeba zobaczyć na własne oczy!

Aktywność

Wyjątkowo łagodny klimat oraz wiosenna temperatura przez cały rok to warunki idealne nie tylko dla roślin. Taka aura sprzyja całorocznemu uprawianiu sportów. Popularny jest nie tylko trekking czy spacery wzdłuż wspomnianych lewad. Równie dobrą propozycją jest nurkowanie, wycieczki malowniczymi trasami rowerowymi czy wyprawy offroadowe jeepami. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy golfa.

Porto Santo

Machico i Calheta - to jedne z niewielu miejscowości z piaszczystą plażą na Maderze. Piasek przywieziono tam aż z Sahary. Dla miłośników klasycznego plażowania gratką więc będzie wycieczka na sąsiednią wyspę Porto Santo. Rajska, piaszczysta i szeroka plaża ciągnie się tam aż przez 9 kilometrów! .  

Wyjątkowa kuchnia

Oprócz idealnego klimatu, wyjątkowej roślinności i malowniczych widoków, Madera kusi smakoszy swoją kuchnią. Z uwagi na sprzyjający klimat znajdziemy tu niezliczoną ilość tropikalnych owoców i warzyw. Warto skosztować także wina Madera, unikatowego wyrobu produkowanego tu od ponad 300 lat. Innym trunkiem, z którego słynie archipelag jest poncha - mocny alkohol na bazie rumu aguardente, soku z cytryny i pszczelego miodu. Na wyspie można z łatwością dostać świeże ryby i owoce morza. Jednym z bardziej interesujących gatunków jest espada. Oprócz Madery, można ją znaleźć tylko w Japonii. Najczęściej podawana jest ze smażonymi bananami.

Stolica

Odwiedzając Maderę warto uwzględnić pobyt w stolicy. Funchal oferuje szereg atrakcji dla każdego. Jedną z nich jest przejażdżka na wzgórze Monte kolejką linową, a następnie - zjazd tradycyjnymi wiklinowymi saniami prowadzonymi przez doświadczonych carreiros!

Będąc w stolicy, warto wstąpić do Mercado dos Lavradores - najsłynniejszego targu na wyspie. Można tam spróbować niezliczone rodzaje owoców, w tym kilkanaście odmian marakui, o smaku pomarańczy, ananasa, a nawet... pomidora. Można też kupić tam różnobarwne kwiaty (w symbol wyspy - strelicje) a także, na najniższym piętrze budynku, zobaczyć na żywo słynną espadę.

Artykuł powstał we współpracy z biurem podróży ITAKA

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje