Reklama

Farbowanie henną

Klasyczna henna, czyli barwnik roślinny o nazwie Lawsonia Inermis, barwi skórę i włosy na odcień pomarańczowy i czerwony. Dlatego producenci farb ziołowych dodają do nich inne składniki, aby osiągnąć kolory od czerni po jasny brąz. A zatem blondynką dzięki hennie nie będziesz.

Panie o jasnych włosach mogą tylko delikatnie ocieplić kolor włosów, nadać im blask i je wzmocnić. W tym celu powinny użyć bezbarwnej henny. Jeśli natomiast chciałabyś nałożyć hennę na włosy farbowane chemicznymi produktami, to na pewno nie można tego zrobić na rozjaśnione pasma, bo mogłoby się skończyć na zielonej czuprynie.

Chcesz przykryć siwe włosy? To da się zrobić. Niektórzy jednak zwracają uwagę, że trzeba to przeprowadzić dwuetapowo. Najpierw zafarbuj je naturalną henną na czerwono i po spłukaniu jej, od razu (bądź następnego dnia) nałóż wybrany kolor.

Reklama

Jak to się robi henną?

• Zanim przystąpisz do koloryzacji, najlepiej jest umyć włosy szamponem z SLS, ale bez silikonów. Silny detergent wypłucze z pasm wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby blokować barwnikom dostęp do rdzenia włosów.

• Po farbowaniu nie myj włosów przez 2 dni, aby kolor mógł się utrwalić. Wtedy dłużej będziesz cieszyć się z efektu.

• Hennę możesz kupić przez internet lub w sklepach zielarskich. Henny ziołowe wprowadziły do swojej oferty również niektóre firmy kosmetyczne. Mieszankę ziół wsypujemy do miseczki i zalewamy gorącą wodą – o temperaturze 50 stopni dla czerwieni i 80 stopni dla brązów i czerni. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej papki. Gdy farba jest jeszcze dosyć ciepła, można ją nakładać na włosy. Potem zawijamy włosy w foliowy czepek, na to nakładamy ręcznik, by farba mogła lepiej zadziałać. W przypadku henny ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury, zarówno przy przygotowywaniu mieszanki, jak i podczas trzymania farby na głowie.

Należy pamiętać, że kolor w wyniku procesu utleniania ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania. Przez jakiś czas (do około dwóch myć szamponem) włosy ufarbowane henną mogą nieco brudzić okolice szyi i karku, a także dłonie podczas czesania – lepiej też wtedy nie zakładać jasnych ubrań. Naturalne farby dają włosom piękny kolor, zdrowy wygląd, jednocześnie poprawiając ich kondycję oraz zwiększając ich objętość. Ale trzeba pamiętać, że końcowy efekt zawsze zależy od przebiegu koloryzacji i struktury naszych kosmyków.

Plusy farbowania henną

Nie niszczy włosów, bo to ziołowa mieszanka. Wiele osób twierdzi, że dzięki hennie ich pasma stają się nieco grubsze, bardziej puszyste i mniej skręcone. Roślinne farby są idealnym produktem dla osób uczulonych na chemię, ale też niestety mogą czasem uczulać.

Trwałość koloru – wbrew opinii utrzymuje się on dość długo. Wszystko zależy od jakości farby, rodzaju włosów i sposobu nałożenia farby. Naturalny odcień koloru z refleksami, bo henna nie ujednolica.

minusy farbowania henną


Wysusza włosy, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu. Niektórych odcieni np. jasnych, chłodnych brązów czy blondów nie osiągniemy przy pomocy henny. Nieprzyjemny zapach utrzymuje się zwykle do następnego mycia. Długi czas farbowania – im dłużej henna trzymana jest na włosach, tym lepiej. Dobrze jest wytrwać nawet 4 godziny.

Trudny do przewidzenia efekt końcowy – wszystko zależy od struktury i naturalnego koloru włosów.

• Brak możliwości zdjęcia koloru!

Zobacz również:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy