Reklama

Reklama

Problem płytki

Jeśli jest zbyt twarda, paznokcie szybko się łamią. Za to zbyt miękka często się rozwarstwia. Efekt: rozdwojone paznokcie. Niewłaściwa pielęgnacja może pogorszyć sytuację. Dlatego na początek pomożemy ci zdiagnozować problem. A potem podamy odpowiednie antidotum.

Kto się łamie?

Jeśli masz szorstkie, przesuszone dłonie, prawdopodobnie twoje paznokcie są twarde i łamliwe, bo tak samo jak skórze brakuje im wilgoci. Te problemy chodzą parami i często nasilają się z wiekiem - po 50. urodzinach, mocno spada poziom wody w organizmie. Dlatego należy wtedy regularnie raz w tygodniu stosować preparaty nawilżające paznokcie.

Reklama

Wcześniej wystarczy traktować je jako kurację i używać kosmetyku przez miesiąc co pół roku. Takie odżywki zawierają przywracające elastyczność olejki, np. migdałowy, ryżowy, arganowy, jojoba, canola. I witaminy: A, C, E i B5, których niedobór także osłabia paznokcie.

Nie rozdwoi się

Zła dieta, zmywanie naczyń bez rękawiczek, tipsy, lakiery hybrydowe, a nawet usuwanie lakieru zmywaczem z acetonem - wszystko to może spowodować ubytek keratyny, białka, które jest głównym budulcem paznokci. W efekcie płytka staje się cienka, miękka, a połączenia pomiędzy jej warstwami słabną. Paznokcie zaczynają się rozdwajać.

To sygnał, że potrzebują odbudowy, czyli odżywki z keratyną, kolagenem, wapniem i żelazem. Większość kosmetyków trzeba nakładać codziennie przez 14 dni. W razie potrzeby po tygodniu przerwy kurację można powtórzyć.

Usterki do naprawy

Paznokcie można też uszkodzić, niewprawnie wykonując manikiur, np. malując je ciemnym lakierem bez użycia bazy. Efekt? Płytka żółknie.

Poradzi sobie z tym odżywka z kwasem mlekowym, wyciągiem z cytryny lub nadtlenkiem wodoru. Zawarte w kosmetyku różowe i zielone pigmenty natychmiast neutralizują żółtawy odcień.

Dłużej trwa naprawa płytki, kiedy np. po nieumiejętnym wycinaniu skórek czy uderzeniu paznokieć pęknie lub zacznie schodzić. Może odrastać nawet rok. Przyspieszy to bogata w białka i proteiny jedwabiu odżywka pobudzająca wzrost paznokci. Rezultat zobaczysz już po 10 dniach.

Izabela Nowakowska

TWÓJ STYL 10/2013

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje