Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

​Zmarszczki - kiedy zacząć im przeciwdziałać?

Grawitacja, promienie UV, zanieczyszczenia - wszystkie te czynniki są wrogami młodej i świetlistej cery. Kiedy zacząć z nimi walczyć? W jaki sposób przeciwdziałać starzeniu się skóry?

Zmarszczek nie da się uniknąć. Prawda jest taka, że od pierwszego dnia życia zaczyna się proces starzenia - od początku działa na nas grawitacja, szkodliwe promienie UV, a w dorosłym życiu pojawia się do tego stres, a czasem papierosy i alkohol. Cała sztuka polega na tym, by skutecznie spowolnić ten proces. Nie oznacza to jednak, że należy dzieciom wklepywać kremy przeciwzmarszczkowe! Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób powinniśmy przeciwdziałać starzeniu się skóry, by jak najdłużej skóra wyglądała świeżo i młodo.

Reklama


Jak powstają zmarszczki?

Twarz, by móc wyrażać tak szeroki wachlarz emocji, ma niezwykle złożoną strukturę oparta nie tylko na mięśniach, ale również ścięgnach i wiązadłach, które z kolei zbudowane są z włókien kolagenowych i elastynowych, a całość wypełniona jest wiążącym wodę kwasem hialuronowym. Z czasem niestety jednak tych substancji zaczyna brakować i zmniejsza się ich wydajność, dlatego skóra traci sprężystość. Za powstawanie bruzd odpowiada również budowa twarzy - wydatność policzków, które z czasem zaczynają opadać czy wielkość oczodołów.

Kiedy zaczynają powstawać?

Zmarszczki tworzą się m.in. za sprawą grawitacji i szkodliwego działania promieni UV, a na te czynniki oczywiście jesteśmy narażeni od pierwszego dnia życia. Dlatego skórę powinno się chronić praktycznie przez cały czas. Dzieci nie powinny się opalać właściwie wcale, a przebywając na słońcu, ich skórę należy zabezpieczyć silnymi filtrami przeznaczonymi dla najmłodszych.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się koło 25. roku życia, kiedy zaczyna produkować mniej kolagenu. Oczywiście zmarszczki mogą wystąpić wcześniej lub później. 


Jak przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek?

Przeciwdziałać należy jeszcze na długo przed tym, zanim pojawią się pierwsze zmarszczki. Nie oznacza to, że należy od razu sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe - z tym spokojnie można poczekać do trzydziestki, a nawet czterdziestki. Ale by zachować młodzieńczy wygląd i opóźnić starzenie się skóry, należy unikać ekspozycji na słońce, a tym bardziej wizyt w solarium, palenia tytoniu i picia dużych ilości alkoholu. Dieta przeciwzmarszczkowa powinna być bogata w witaminy, szczególnie A, C i E oraz składniki mineralne. Większość z nich znajdziemy w owocach i warzywach, a także jajach, olejach roślinnych i zbożach. By cieszyć się młodym wyglądem, należy również zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie skóry - zarówno z zewnątrz przy pomocy kremów nawilżających, jak i od środka, pijąc duże ilości wody lub zielonej herbaty, która zawiera zwalczające wolne rodniki antyoksydanty.

Jakie skutki przynosi stosowanie kremów niedopasowanych do wieku?

Wiek skóry nie zawsze równy jest z metryką, dlatego czasem warto sięgnąć po krem, który przeznaczony jest dla wyższego przedziału wiekowego, a doskonały stan skóry niektórych pań pozwala im na stosowanie kosmetyku dla młodszych od nich. Dokładny wiek skóry można zbadać w gabinetach kosmetycznych.

Niemniej jednak mitem jest, że od używania kremu dla wyższego przedziału wiekowego przybywa zmarszczek. Kremy te zawierają substancje stymulujące produkcję kolagenu, likwidują przebarwienia, uelastyczniają i napinają. Zawierają również mnóstwo olejków, które mogą nieco obciążać skórę, na pewno jednak nie zaszkodzą.

Wybierając kosmetyki o działaniu przeciwzmarszczkowym, warto nieco krytycznie podejść do stanu swojej skóry, ale nie należy się dołować. Pojedyncze drobne zmarszczki z łatwością uda się usunąć, stosując kremy nowej generacji. Należy przy tym pamiętać, że wszyscy się starzejemy. Jest to naturalny proces, dlatego traktujmy swoje ciała ze zrozumieniem i akceptacją.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje