Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wszystko o kwasie hialuronowym

Czy wiesz, że to prawdziwy eliksir zdrowia i urody?

Japońska Yuzurihara nazywana jest "wioską długowieczności", gdyż zamieszkujący ją ludzie mimo starości wyglądają zaskakująco młodo i świetnie się czują. Kobiety i mężczyźni w wieku 80 i 90 lat mają twarze pozbawione zmarszczek, elastyczne ruchy, dobry wzrok i gęste włosy. Choć większość z nich pracuje przez cały dzień w polu w słońcu, żuje tytoń i pije sake! Tajemnicą ich młodzieńczej żywotności jest dieta bogata w kwas hialuronowy - jedzą słodkie ziemniaki tamaji, kukurydzę, bulwy taro i popijają je zieloną herbatę.

Reklama

Kwas hialuronowy (HA) występuje w ludzkim organizmie w minimalnych ilościach. Osoba ważąca 70 kg ma go tylko 15 gram. Wraz z wiekiem niestety jeszcze go ubywa.

Zalety suplementacji

Zażywany doustnie w postaci tabletek HA ma sporo zalet. Działa przeciwzapalnie i walczy z wolnymi rodnikami wywołującymi procesy nowotworowe. Pobudza układ odpornościowy i hamuje infekcje bakteryjne, zmniejsza np. podatność na nawracające zapalenia oskrzeli.

Wzmacnia mięśnie i kości, przynosi ulgę przy fibromialgii (uogólniony ból połączony z przewlekłym zmęczeniem i sztywnością ciała). By nasze stawy mogły bezszmerowo i bezboleśnie pracować, musi wyściełać je idealnie gładka chrząstka. To również zadanie kwasu hialuronowego. Zachowuje się on jak gęsty żelowy olej w silniku i jednocześnie amortyzator, zapewniając stawom płynność ruchów i ochronę przed uszkodzeniem.

Kuracja HA może poprawić wzrok, bo uzupełnienie jego niedoborów w substancji szklistej oka zapobiega tworzeniu się tzw. mętów. Dostępne w aptekach krople z HA nawilżają i chronią oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Ponieważ HA ma zdolność wiązania wody (jeden gram potrafi zatrzymać 6 litrów!), zapewnia skórze wilgotność, uwalnia ją od zmarszczek. Przyspiesza gojenie się ran.

Zamiast skalpela

Kwas hialuronowy stosuje się do wypełniania zmarszczek i bruzd, wymodelowania rysów twarzy, np. uwypuklenia zapadających się policzków, powiększenia warg czy "podciągnięcia" opadającego podbródka. Wstrzyknięciami poprawić można kształt garbatego nosa! A także bezoperacyjnie powiększyć różne części ciała, m.in. biust, pośladki i łydki.

Z HA korzystają nie tylko kobiety, ale i mężczyźni - do "wyrzeźbienia" muskulatury klatki piersiowej. Efekt utrzymuje się około 18 miesięcy. Potem HA zostaje wchłonięty przez organizm i ciało powraca do dawnego wyglądu.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje