Przejdź na stronę główną Interia.pl

Włosy gładkie i loki dobrze ułożone

Jeśli tylko chcesz, możesz codziennie zachwycać inną fryzurą! Tajniki zakręcania i prostowania pasm łatwo opanować, a proste zasady ich modelowania pozwolą uniknąć wpadek.

Sposoby na zakręcone pasma

Jeśli lubisz loczki i fale, stosuj szampony i odżywki nieobciążające pasm. Przy włosach naturalnie kręconych sprawdzą się kosmetyki pielęgnacyjne podkreślające ich skręt. Do modelowania używaj sprayów, pianek i lakierów nadających lokom sprężystość i elastyczność.

Układanie na wałkach

Włosy umyj, zostaw, by podeschły. Wilgotne spryskaj lotionem do stylizacji lub wgnieć piankę. Wybierz wałki - im są cieńsze, tym mocniejszy skręt uzyskasz. Grube wałki zamienią włosy w puszyste, miękkie fale. Oddziel pasma nie szersze niż 3 cm. Każde nawiń na wałek od końcówki do samej nasady. Nakręcaj włosy w kolejności: najpierw grzywka i pasma biegnące przez środek głowy do karku. Potem od góry warstwami nawiń pasma po bokach, by wałki były jeden nad drugim.

Ostrożnie zdejmij wałki z zupełnie suchych pasm. Roztrzep je rękami i rozczesz. Wałki ze szpilką (nie z klamerkami!) lub rzepowe polecamy, gdy nie zdejmujesz ich na noc. Dodatkowo chroń włosy chusteczką.

Nakręcanie na lokówkę

Suche pasma pokryj sprayem do układania lub pianką (nakładaj małe porcje na grzebień i wczesuj ją we włosy). Gdy masz gęste włosy, podepnij wierzchnią warstwę i zacznij stylizację od pasm pod spodem. Podziel włosy na cienkie pasma. Każde z nich od końca do nasady nakręć na lokówkę. By uzyskać mocne spiralki, chwytaj pasma u nasady i okręcaj nimi lokówkę. Ułożonych loków nie rozczesuj, tylko rozburz je dłońmi.

Nasza rada

Mocny skręt włosów utrwalisz, wgniatając w loczki odrobinę żelu roztartego na dłoniach. Miękkie fale spryskaj od dołu lakierem.

Prostowanie bez tajemnic

Efekt prostych pasm zapewnią ci wygładzające odżywki i szampony i kremy. Włosy ujarzmią też specjalne kosmetyki do stylizacji, np. pianki. Przed użyciem prostownicy konieczne sięgnij po preparat termoochronny.

Niezbędna prostownica

Włosy powinny być suche, dobrze rozczesane grzebieniem. Dla zabezpieczenia pasm przed temperaturą, nanieś na nie kosmetyk termoochronny. Jeśli włosy są gęste i grube, prostuj pasma warstwami. Włosy z wierzchu podepnij i najpierw zajmij się pasmami od spodu. Prostownicę prowadź zawsze od nasady po końce pasm. Staraj się ją przesuwać powoli, płynnym ruchem. Nie przytrzymuj prostownicy w jednym miejscu, bo uszkodzisz włosy!

Wygładzanie szczotką

Na wilgotne włosy nałóż kosmetyk do stylizacji - najlepiej taki do prostowania. Podziel włosy na niezbyt grube pasma (gęste stylizuj warstwami, zaczynając od spodu). Włosy wyciągaj grubą, okrągłą szczotką, od nasady po końce. Najlepiej sprawdzą się szczotki: termiczna (pusta w środku, co ułatwia przepływ powietrza) lub z naturalnego włosia. Suszarkę zawsze trzymaj tak, bo powietrze spływało na włosy od góry, to je wygładzi.

Nasza rada

Wyprostowane pasma najlepiej utrwalisz, spryskując je od góry nabłyszczającym lakierem. Ten kosmetyk dodatkowo wygładza włosy. Podobny efekt dają tzw. nabłyszczacze w postaci mgiełki.

Małgorzata Modzelewska

Kobiet i życie 10/2010