Reklama

Reklama

W pierwszych promieniach słońca

Nic tak nie poprawia nastroju, jak ciepłe promienie słońca. Dają siłę do walki z całym światem. Ale słońce ma też drugie oblicze, groźne zwłaszcza teraz. Jak je osłabić?

Pod wpływem słońca wytwarza się serotonina, zwana hormonem szczęścia, odpowiedzialna za dobry nastrój. To dlatego tak bardzo lubimy wystawiać twarz do słońca. Ale aby pierwsze spotkanie z promieniami nie skończyło się poparzeniem (skóra na wiosnę jest nieodporna), trzeba się odpowiednio przygotować.

Reklama

Właściwa dieta


Już teraz zacznij chrupać marchewkę. Zawiera wiele cennych składników, a przede wszystkim beta-karoten, który znakomicie chroni skórę przed promieniowaniem. Nadaje jej przy tym wspaniały kolor lekkiej opalenizny. Jeżeli nie lubisz chrupać, pij sok lub sięgnij po beta-karoten w pigułkach. Co jeszcze powinnaś jeść, czytaj w kółku na dole.

Odpowiednie filtry


Przed wyjściem na słońce trzeba skórę ochronić preparatami z filtrami. Jest to szczególne ważne, gdy po raz pierwszy tej wiosny wystawiasz ciało na działanie promieni. Istnieją dwa rodzaje filtrów: fizyczne (inaczej mineralne) i chemiczne. Pierwsze działają jak bariera: odbijają i rozpraszają promieniowanie. W ich skład wchodzą drobinki tlenku cynku lub dwutlenku tytanu. Są przeznaczone do skóry bardzo wrażliwej (np. u dzieci) i alergicznej, bo nie uczulają.

Filtry chemiczne z kolei wnikają w naskórek (ale tylko w jego wierzchnie warstwy), pochłaniają niebezpieczną energię promieniowania ultrafioletownego i przekształcają ją w nieszkodliwą energię cieplną. Chronią każdy rodzaj skóry. Jeszcze nie tak dawno większość kosmetyków zawierało filtry absorbujące tylko promieniowanie UVB. Jednak ze względu na szkodliwe działanie promieni UVA, coraz więcej firm wytwarza preparaty chroniące także przed tymi promieniami. Są one oznaczane IPD (Imediate Pigmentation Darkening) - im wyższa jego wartość, tym lepsza ochrona.

Kosmetyki do opalania mają formę mleczka, olejku, żelu lub sprayu. Najłatwiej rozprowadza się spray i mleczko. Żel zazwyczaj też nawilża skórę, a olejek - natłuszcza. Aby zapobiec oparzeniu warg, nakładaj na usta kosmetyki ochronne. Nigdy nie sięgaj po preparaty z ubiegłego roku! Filtry z czasem utleniają się i tracą właściwości ochronne. Co roku kupuj nowe kremy.

Dobre dodatki


Wybierając się na pierwszą majówkę, pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych. Noś ubrania z naturalnych tkanin. Mimo iż bawełna nie zapewnia dobrej ochrony (taką, jakbyś posmarowała ciało faktorem 8), nie podrażnisz skóry.

Naturalnie


Szkodliwe działanie ultrafioletu neutralizują warzywa zawierające karoten (czerwone, żółte i pomarańczowe) - marchewka, pomidory, mango, morele. Naturalną ochronę skóry wzmocnią produkty bogate w polifenole: winogrona, oliwa, ocet winny. Wolne rodniki zwalczają m.in. migdały i orzechy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje