Reklama

Reklama

Trudne słowo: Trądzik

Trądzik dotyka ponad 80 procent ludzi. Czyli prawie każdy miał, ma lub będzie mieć jakąś jego postać. To najpowszechniejsza choroba dermatologiczna. Występuje u coraz młodszych i coraz starszych. Najpierw młodzieńczy, później dorosłych, po czterdziestce różowaty. Kobiety miewają też kosmetyczny. Razem z ekspertami dajemy wam komplet informacji o każdym rodzaju trądziku: objawy, leczenie, pielęgnacja i dieta.

O co tyle hałasu, przecież trądzik nie zabija, powie ktoś. - Ale oszpeca - mówi dermatolog dr Ewa Chlebus z warszawskiej kliniki Dr Chlebus. - Obciąża psychikę, utrudnia życie prywatne, zawodowe i relacje społeczne. - Na szczęście jest łatwy do leczenia - dodaje dermatolog prof. Joanna Narbutt z Dermokliniki w Łodzi. To dlaczego na ulicy wciąż widzimy osoby z trądzikiem? - Bo niektórzy biorą go na przeczekanie.

Reklama

A jak wiadomo, choroby lepiej leczyć w początkowej fazie. Później jest coraz trudniej. Poza tym leczenie wymaga od pacjentki cierpliwości i zmiany niektórych przyzwyczajeń. Dostaje leki, wskazania pielęgnacyjne i powinna przyjść na kontrolę, powiedzmy, za osiem tygodni. A przychodzi po kilku miesiącach. Jeśli leki nie zadziałały, idzie na konsultację do innego lekarza, który zaleca co innego. Ale nową kurację też porzuca na rzecz zabiegu kosmetycznego albo medycyny estetycznej - tego, który u koleżanki zadziałał w widoczny sposób.

W międzyczasie, by ukryć krostki, grudki i zaskórniki, maskuje zmiany grubą warstwą korektora. A nadmiar i źle dobrane kosmetyki wywołują dodatkowo trądzik kosmetyczny - trudniejszy do leczenia niż ten zwykły. Stan skóry się pogarsza, stan psychiki pacjentki też, ale nie idzie do psychologa, bo przecież - rozumuje - ma problem dermatologiczny. Tymczasem zła forma emocjonalna nasila zmiany. Tym bardziej gdy się okazuje, że po każdej kroście pozostaje na całe życie ślad - blizny i przebarwienia. Teraz właśnie, po zimie, zrozpaczone pacjentki wracają do lekarzy. Wiosną chciałyby zdjąć trochę makijażu z twarzy, ale nie mogą pokazać się ludziom w takim stanie.

Częściej do drzwi gabinetów pukają też pacjenci z trądzikiem różowatym, wiosna nie jest łaskawa dla skór wrażliwych, a to schorzenie właśnie ich dotyczy. Szczegółowy plan ratunku dla wszystkich trądzikowców - na kolejnych stronach.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje