Przejdź na stronę główną Interia.pl

Śluz ślimaka: O rety, ale dziwne!

Mogą wywoływać zaskoczenie, niepokój, a nawet odrazę. Chodzi o modne ostatnio składniki kosmetyków: śluz ślimaka, jad żmii, olej konopny. Komu posłużą najlepiej? Skąd się je bierze? Czy są bezpieczne? O wszystko wypytaliśmy kosmetolog Annę Adamowicz.

Doktor ślimak

Właściwości śluzu ślimaka zostały odkryte przypadkiem w latach 80. - Chilijski chłopiec pracujący przy hodowli ślimaków zauważył, że rany i blizny, które miał na rękach, zaczęły się goić i znikać - opowiada Anna Adamowicz, kosmetolog z Instytutu Adamowicz w Warszawie. - Badania naukowe potwierdziły niezwykłe regenerujące właściwości śluzu. Wykazały, że jest bogaty w przeciwstarzeniowe witaminy A, C i E, kojącą alantoinę oraz poprawiające jędrność skóry kwas glikolowy, kolagen i elastynę. Niemało jak na jedną substancję.

Reklama

Producenci kosmetyków kupują wydzielinę z hodowli ślimaków. - Najczęściej wykorzystuje się w tym celu odmiany brunatnego, małego szarego i winniczka - wymienia specjalistka. Czy mięczaki na tym nie cierpią? - W interesie hodowcy jest zapewnienie im bezstresowych warunków - mówi ekspertka. - W sytuacji zagrożenia ślimaki wydzielają limozynę, rodzaj śluzu, który nie nadaje się do produkcji kosmetyków. Tylko zrelaksowane i zdrowe dają potrzebną kryptozynę. Jak to wygląda w praktyce? Ślimaki spacerujące po specjalnej szybce są wprowadzane w delikatne wibracje. Za pomocą szpatułki zbierana jest wydzielina.

Do kosmetyków trafia tzw. filtrat śluzu ślimaka. Co to? Wydzielina pozbawiona niepożądanych substancji, jak wirusy, bakterie, zanieczyszczenia - tłumaczy Anna Adamowicz. Nie musisz się obawiać, że kosmetyk będzie mieć konsystencję śluzu lub dziwny zapach. Tak nie jest.

Śluzu ślimaka szukaj na początku listy składników (INCI). - Im wyżej się znajduje, tym jego zawartość i skuteczność kosmetyku jest większa - mówi specjalistka. Składnik figuruje jako filtrowany śluz ślimaka lub z angielskiego: snail secretion filtrate.

Preparaty z jadem ślimaka to co innego. Podobnie jak te z jadem żmii (przeczytasz o nich dalej) przede wszystkim wygładzają zmarszczki mimiczne.

Dla kogo są takie kosmetyki? Mają uniwersalne zastosowanie. Nadają się do pielęgnacji skóry w każdym wieku, z różnymi problemami, jak suchość, zmarszczki, trądzik, blizny, brak jędrności. Dobrze regenerują skórę po zabiegach medycyny estetycznej. Filtrat śluzu wykorzystuje się nie tylko w kremach, maskach czy serum do twarzy, ale też w kosmetykach do ciała, np. w kremach do rąk.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje