Reklama

Skąd się biorą siwe włosy

Są zmorą wielu z nas. Przypominają o upływie czasu, dodają nam lat i fatalnie się farbują. Czy możemy coś zrobić, by było ich mniej?

O kolorze decyduje melanina - składnik produkowany przez melanocyty umiejscowione w korzeniu włosa. Im jej więcej, tym ciemniejsza barwa włosów. Niestety, między 30. a 40. rokiem życia produkcja melaniny w naturalny sposób spowalnia i wówczas pojawia się na głowie pierwsza siwizna.

Kto szybciej osiwieje?

Jeśli żyjesz w biegu i ciągłym stresie - musisz liczyć się z wcześniejszą zmianą koloru. Stres uszkadza melanocyty, a także komórki macierzyste cebulek, przez co włosy są gorzej odżywione. Na przedwczesne siwienie narażeni są także palacze, ponieważ papierosy zaburzają wchłanianie substancji odżywczych. Zwłaszcza niedobory witamin z grupy B, cynku, selenu, magnezu i żelaza odbijają się na kondycji włosów. Mogą mieć na to wpływ też niektóre schorzenia, m.in. nadczynność tarczycy i anemia złośliwa oraz nadmierne opalanie bez odpowiedniej ochrony włosów.

Reklama

Mocne od wewnątrz

Keratyna, główny budulec włosa, to w większości aminokwasy siarkowe. Jeśli organizmowi brakuje siarki, trudno spodziewać się silnej keratyny. Włosy się łamią, wypadają, tracą blask - i oczywiście kolor! Warto pamiętać, że wiele mikroelementów wchłania się lepiej dzięki obecności innych, np. magnez przy witaminie B6, żelazo przy witaminie C, witamina D3 w obecności tłuszczów. Jeśli organizm dostaje zbyt mało siarki, gorzej wchłaniają się także takie pierwiastki jak magnez, krzem, sód, żelazo, jod, potas, chlor i mangan! A to niestety wpływa na kondycję całego organizmu.

Dieta to klucz do sukcesu

Jeśli proces siwienia zaczął się zbyt wcześnie, to znak, że zmian trzeba dokonać od wewnątrz. A dieta to pierwszy krok! Zwróć uwagę, by na twoim talerzu nie zabrakło składników wysokobiałkowych i bogatych w siarkę - ryb, mięsa, jaj. Zawierają one dodatkowo sporo witaminy D3, która stymuluje produkcję melaniny. Orzechy, pestki słonecznika i otręby dostarczą z kolei cennej witaminy B5.

Jedz z głową

Siarkę, witaminę D3, B5, B12 i H znajdziesz w rybach (zwłaszcza tłustych morskich), jajach, nabiale, fasoli i orzechach. Kapusta, jarmuż, brokuły i kalafior także zawierają sporo tych mikroelementów. Bogatym źródłem witaminy H (biotyny) są drożdże, dlatego warto co wieczór zalać ok. 10 g wrzątkiem i po wystudzeniu wypić. Taka miesięczna kuracja z pewnością poprawi stan włosów.

Jak zamaskować pierwszą siwiznę

- płukanka odsiwiająca - przeznaczona jest do włosów jasnych i brązowych, wymaga dłuższego stosowania, by było widać efekt

- kwasy omega-3 i 6 - jako składniki kosmetyków pielęgnujących mają za zadanie pobudzić korzeń do aktywności

- napar z liści orzecha dla szatynek - stosuj po myciu, doda blasku i delikatnie przyciemni jaśniejsze pasemka

- szampony oraz kremy koloryzujące - siwe włosy wyglądają jak refleksy.

Walcz ze stresem

Nie pozwól, by za mocno wpływał na Twoje życie. Zastanów się, co pomoże ci rozładować napięcie. Joga, medytacja wschodnia czy chrześcijańska, techniki oddechowe, a może po prostu intensywny wysiłek fizyczny? Regularne uprawianie sportu pozwala utrzymać hormony na odpowiednim poziomie. Jogging, trening na siłowni czy amatorski boks na pewno obniżą niezdrowe napięcie.

KS

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy