Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Samorealizacja i szczęście – jak to osiągnąć?

Zawsze jest dobra pora na realizowanie swoich marzeń, nawet po dziewięćdziesiątce. Nikt nie mówi, że osiąganie celów przychodzi z łatwością, ale jeszcze trudniejsze jest życie ze świadomością, że nie spełniło się własnych marzeń.

"Nigdy nie jest za późno na zmiany" - słyszmy zewsząd. Ciężko jednak uwierzyć w obietnicę lepszego jutra, gdy trzeba się uporać z kredytem, związek się wypalił, a praca przynosi jedynie stres. Do tego w głowie przebrzmiewają dawno porzucone marzenia i ideały, co powoduje jeszcze większą frustrację i niezadowolenie z własnego życia. Teraz myślisz, że to już nie jest wiek na wprowadzanie rewolucji w życiu, lepiej niech jest, jak jest, przynajmniej nie spotka cię niemiłe zaskoczenie. Możesz tak trwać w przekonaniu o własnej życiowej porażce, ale możesz też zainspirować się historiami odważnych kobiet, które robią co chcą i czerpią z tego satysfakcję. Dowiedz się, jak odnaleźć drogę do szczęścia i samorealizacji.

Samotna matka na końcu świata

Reklama

Autorka bloga "Somos Dos" Joanna Nowak ma za sobą trudną historię. Tuż przed porodem porzucił ją partner i ojciec dziecka. Zamiast radości z narodzin Gai, pojawił się nieznany dotąd ból i rozpacz. Zniknęła chęć życia, zastąpiła ją depresja, smutek i poczucie utraty sensu. Kiedy jest się na samym dnie, to pojawia się prosta alternatywa: albo to już koniec, albo początek nowego życia. Joanna postanowiła, że się nie podda, póki nie wróci w niej ta dawna, roześmiana dziewczyna, którą była. Tak narodził się plan realizacji jednego z największych marzeń: podróży po świecie. Spakowała siebie i swoją 20-miesięczną córeczkę i ruszyły razem w wyprawę po Ameryce Południowej. Ich podróż trwa do dziś. Joanna prowadzi nagradzanego bloga, łapie się dorywczych prac, żyje razem z tubylcami, a teraz też otrzymuje datki od czytelników oraz zlecenia od sponsorów. Wydają razem z Gają sześć dolarów na osobę dziennie. Samotna matka podróżniczka przekonuje, że niczego więcej nie potrzebuje do szczęścia.

Joanna Nowak nie debiutowała w podróży po narodzinach Gai, swoją pasję odkryła w wieku 12 lat, wiele jeździła na studiach i później, z partnerem. Sporo też podróżowała sama, wiedziała więc, że sobie poradzi. W najcięższej chwili w życiu postanowiła postawić wszystko na jedną kartę i zacząć się realizować w tym, co do tej pory sprawiało jej największą przyjemność. W ten sposób pomimo przeciwności losu odnalazła swoje szczęście.

Nieszczęśliwa u szczytu sławy

"Nieważne, w jakim świecie żyjesz, ważne, jaki świat jest w tobie" - powtarza Agnieszka Maciąg. 48-letnia modelka, aktorka, dziennikarka, prezenterka i piosenkarka, a teraz także pisarka i autorka bloga osiągnęła w swoim życiu szczyty, których mogłaby jej pozazdrościć niejedna kobieta. Jej kariera rozwijała się w zawrotnym tempie. W wieku 20 lat zwyciężyła konkurs dla modelek organizowany przez nowojorską agencję i w ten sposób otrzymała bilet do wielkiego świata mody. W trakcie trwania kariery wybiegowej miała okazję współpracować z największymi projektantami, m.in. Karlem Lagerfeldem, Laurą Biagiotti, Pierrem Cardin. Choć jej międzynarodowa kariera w modelingu zakończyła w 1996 roku, to nie przestała żyć na pełnych obrotach. Wkrótce nagrała płytę "Marakesz 5:30", pracowała jako prezenterka i dziennikarka, bywała na wielkich galach i imprezach. To intensywne i wyczerpujące życie doprowadziło ją do kryzysu, który przeżyła 12 lat temu. Skłoniło ją to do ważnych zmian w życiu, a właściwie głębokiej przemiany. Postanowiła przystopować i skupić się na rozwoju wewnętrznym. Dziś mówi, że prawdziwą radość sprawia jej zbieranie jabłek i obcowanie z naturą w lesie, a nie blichtr i życie w blasku fleszy.

Pieniądze i sława nie zawsze przynoszą szczęście. Jeśli nie czujesz się spełniona pomimo oczywistego sukcesu zawodowego, to oznacza, że pora na zmiany w życiu. Może robisz coś wbrew sobie? Może dałaś się uwieść dużym pieniądzom i prestiżowej pracy, która przynosi ci uznanie w twoim środowisku, ale nie daje ci poczucia spełnienia. Zastanów się, czy na pewno jesteś w odpowiednim miejscu.

Zamiast emerytury

Najlepszym dowodem na to, że nigdy nie jest za późno na samorealizację, jest Barbara Beskind, która w 2013 roku w wieku 90 lat otrzymała swoją pracę marzeń w Dolinie Krzemowej, stając się wzorem do naśladowania dla wszystkich startupowców, którzy są bliscy rezygnacji z dążenia do celu. Emerytka postanowiła wysłać CV do firmy projektowej IDEO i w ten sposób spełniła swoje marzenie z dzieciństwa: w końcu została wynalazcą. Ze względu na biedę jej rodzice radzili sobie, samodzielnie konstruując przedmioty codziennego użytku. W ten sposób zaszczepili w niej pasję do tworzenia wynalazków. Jednak w czasach młodości Barbary Beskind kobiety miały utrudniony dostęp do edukacji, dlatego zamiast pójść na wymarzoną uczelnię techniczną, ukończyła kursy i znalazła zatrudnienie w armii jako terapeutka. Cały czas jednak miała aspiracje na więcej, gdy więc tylko pojawiła się szansa na realizację marzeń, to pomimo podeszłego wieku oraz braku odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia postanowiła z niej skorzystać. I udało się, dziś pracuje jako projektantka innowacyjnych urządzeń dla seniorów. Beskind nie próżnuje, opracowała już m.in. okulary z wbudowanym urządzeniem rozpoznającym twarze i głosy oraz korygującym pole widzenia u osób z wyrodnieniem plamki żółtej.

Czasem na spełnienie marzeń trzeba czekać nawet całe życie, ale ponad 90-letnia wynalazczyni udowadnia, że należy być czujnym, by nie zaprzepaścić swojej szansy. Warto na nią czekać nawet do samego końca, by na łożu śmierci móc powiedzieć: "Udało mi się, czuję się spełniona, więc mogę spokojnie odejść".

 

Ani wiek, ani sytuacja życiowa nie grają roli. Wielkie życiowe zmiany nadejdą, gdy tylko zdecydujesz, że jesteś na nie gotowa. Zastanów się, co w życiu sprawiało ci największą przyjemność i towarzyszyło ci najdłużej, następnie obmyśl plan, co zrobić, by połączyć swoją pasję z życiem zawodowym. Nie bój się rezygnować z wygodnego i dostatniego życia. Co z tego, że stać cię na nowy samochód, skoro czujesz się nieszczęśliwa i niespełniona? Pora zmienić swoje życie na lepsze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje