Reklama

Produkty z domowej spiżarki pomocne w pielęgnacji skóry

Zwykle produkty te stosujemy w kuchni. Warto jednak pomyśleć o nich nie tylko jako o podstawie słodkich wypieków. Są również niezastąpione w codziennej pielęgnacji.

Ukojenie o zapachu wanilii

Ekstrakt waniliowy znali już Aztekowie – stosowali go jako lek oraz aromatyczną przyprawę.

Olejek pozyskiwany z podłużnych owoców, tzw. lasek wanilii, regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia, nawilża i wygładza, a przede wszystkim przepięknie pachnie.

Składnik ten słynie głównie z właściwości zmiękczających i tonizujących skórę. Warto szukać go zarówno w kosmetykach do twarzy, jak i w kremach do rąk, balsamach do ciała czy różnych produktach do kąpieli.

Wanilia charakteryzuje się wysoką zawartością przeciwutleniaczy. To właśnie działaniu antyoksydacyjnemu zawdzięcza swoje odmładzające właściwości.

Reklama

Olejek waniliowy ma szerokie zastosowanie w aromaterapii: łagodzi bóle mięśni i stany depresyjne, obniża ciśnienie krwi, ułatwia zasypianie. Stosowanie kosmetyków o tym zapachu pozwoli ci poczuć się we własnym domu jak w luksusowym SPA. Wystarczy 20-minutowa, pachnąca wanilią, kąpiel.

Nasza rada: Czysty olejek eteryczny z wanilii można stosować na wiele sposobów. Aby wzmocnić działanie ulubionego kremu, wymieszaj go z kilkoma kroplami olejku. Nanoś go na twarz, szyję i dekolt. Inne metody to dodawanie eliksiru do kąpieli lub stosowanie w kominku do aromaterapii.

Olejku waniliowego nie należy stosować bezpośrednio na skórę, bo może ją podrażnić.

Mleko - wybiela i nawilża

Kąpiele w mleku były sekretem urody Kleopatry. Ty też możesz odjąć sobie lat dzięki temu składnikowi.

Producenci kosmetyków najchętniej sięgają po mleko ośle, najbardziej zbliżone składem do ludzkiego i najlepiej tolerowane przez naszą skórę. Popularnością w produktach do pielęgnacji cieszą się także mleka kobyle i kozie.

Zawarte w tym białym napoju proteiny i wapń wspomagają syntezę kolagenu – białka, które nadaje skórze elastyczność. Dzięki temu staje się ona bardziej sprężysta. Szukaj więc tego składnika w kremach, szczególnie przy cerze dojrzałej.

Kwas mlekowy rozjaśnia również plamy i przebarwienia, ujednolicając koloryt skóry (usuwa m.in. sińce pod oczami). Delikatnie złuszcza nadmiar obumarłych komórek naskórka, a także zwęża pory.

Z kolei kwasy tłuszczowe zawarte w mleku natłuszczają i wygładzają skórę. Peelingi i żele pod prysznic z dodatkiem mleka zapewnią komfort suchej skórze.

Nasza rada: Domowej roboty maska pomoże zwęzić pory skóry. Dwie łyżki mleka zagrzej z dwiema łyżkami żelatyny. Mieszaj, aż żelatyna się rozpuści. Gdy nieco przestygnie, nanieś ją na twarz pędzelkiem. Po 20 minutach, gdy całkiem zastygnie, ściągnij ją, odklejając.

U kosmetyczki zapytaj o peeling kwasem mlekowym z naturalnym ekstraktem z zsiadłego mleka. Efektem zabiegu będzie odmłodzenie i rozjaśnienie cery.

Miód – płynne złoto dla dobrego wyglądu

Jest ważnym dla skóry źródłem cukrów, witamin, soli mineralnych i kwasów tłuszczowych. Zmiękcza ją, nawilża, odżywia i regeneruje.

Ponieważ pH miodu jest zbliżone do pH naszej skóry, chroni on jej naturalną florę bakteryjną. Koi podrażnienia, hamuje rozwój bakterii i działa oczyszczająco. Poprawia też ukrwienie skóry i odżywia ją.

Ten wszechstronnie działający składnik często występuje w kremach do twarzy. Doceni go cera przesuszona, dojrzała i problematyczna.

Miód świetnie nawilża, zapobiegając utracie wilgoci w skórze. To ważne zwłaszcza w przypadku dłoni, które przez kontakt z detergentami często mogą być przesuszone.

Spierzchnięte usta pielęgnuj sztyftem z miodem. Na noc posmaruj je naturalnym miodem.

Nasz rada: Zmieszaj łyżeczkę miodu i słodkiej śmietanki. Dodaj też jedno żółtko. Miksturę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po 20 minutach spłucz letnią wodą i nałóż krem nawilżający. Taki zabieg można wykonywać nawet codziennie.

Zobacz także:

Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy