Reklama

Pozimowe problemy z paznokciami

Naturalne paznokcie są gładkie i bezbarwne. Chronią opuszki palców przed skaleczeniem, dlatego są twarde. Ale na przedwiośniu czasami sprawiają kłopoty...

Zdrowe paznokcie są bardzo żywotne. Średnio w ciągu doby rosną 0,1- 0,12 mm (u rąk 2-3 razy szybciej niż na stopach). Mówią też o tobie więcej niż sądzisz, bo ich wygląd informuje o zdrowiu, sposobie życia i diecie.

Co się dzieje?


Gdy paznokcie łamią się, to znak, że brakuje Ci wit. A oraz z grupy B. Rozdwajające się bywają następstwem używania silnych związków chemicznych w środkach chemii domowej. Do prac używaj rękawiczek lub przed zmywaniem nałóż na dłonie krem ochronny np. z silikonem. Kruche paznokcie wzmocni dieta.

Wzbogać ją o wapń (brokuły, ryby, soja), żelazo (szpinak, awokado, mięso), magnez (płatki owsiane, kakao, orzechy), cynk (pestki dyni) i wit. H (wątróbka, drożdże, mleko). Gdy nie rosną, znaczy, że przesadziłaś z ich... obgryzaniem. Zapewne robisz to w stanach napięcia nerwowego lub stresu. Zdarza się, że kaleczysz zębami nie tylko paznokieć, ale też naskórek - konsekwencją uszkodzeń może być trwałe zniekształcenie paznokcia.

Reklama

Przybądź na ratunek. Domowe sposoby


Słabe paznokcie wzmocnią odżywki. Możesz je zrobić sama: pół szklanki oliwy i 2 łyżki suszonego skrzypu polnego ogrzewaj przez 30 minut. Przecedź i wystudź. Mocz paznokcie raz w tygodniu przez 15 minut. Płytkę wzmocnisz wcierając w nią płynną wit. A i E (kupisz w aptekach), a połysk uzyskasz dzięki maseczce ze startego ogórka, soku z połowy cytryny i 2 łyżek startego jabłka. Dłonie wystarczy zanurzyć w papce na 15-20 minut.

W drogeriach kupisz gotowe odżywki do paznokci w formie żelu, lakieru lub sztyftu. W ich składzie znajdują się zwykle keratyna, wapń, witaminy, krzem, magnez lub żelazo. Niedawno pojawiły się maseczki na paznokcie typu peel-off. Nałóż na płytki grubą ich warstwę i po 10 minutach ściągnij zastygłe plasterki. Maseczkę stosuj najlepiej raz w tygodniu.

Na paznokciu pisane

Mają białe plamki
Kropki mogą pojawić się w gorączce, podczas chorób zakaźnych, metabolicznych, endokrynologicznych. Bladość towarzyszy anemii.

Sine
To objaw związany z zaburzeniami krążenia obwodowego (np. choroba Raynauda, miażdżyca tętnic). Może również świadczyć o wadach serca.

Mają podłużne prążki
Pojawiają się w chorobach układu pokarmowego, krążenia, zaburzeniach hormonalnych, łuszczycy i łysieniu plackowatym.

Są żółte
Stają się takie w przewlekłych infekcjach, w łuszczycy, żółtaczce. Taki kolor może być też wynikiem niektórych leków np. zażywania tetracykliny.

Zielone
Częsty objaw zakażenia bakteryjnego. Może to być też skutek częstego moczenia rąk lub skaleczenia podczas manicure albo grzybicy.

Oddzielają się z boku
Przyczyną bywają urazy, zakażenie, wilgoć, leki (np. doksycyklina, retinoidy i niektóre przeciwnowotworowe) oraz choroby skóry (np. liszaj). Mogą świadczyć też o chorobach tarczycy i cukrzycy.

Pilniki
Gruboziarnistym usuwa się zanieczyszczenia z powierzchni płytki. Drobnoziarniste służą do polerowania. Zaokrąglonymi wykonasz korektę przy skórkach. Pilnik kryształowy zapobiega rozdwajaniu się płytek.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy