Skóra, zwłaszcza ta delikatna wokół oczu, potrzebuje nie tylko starannej pielęgnacji, ale także dobrego nawodnienia. Nie osiągniesz tego jedynie za pomocą kosmetyków. Dostarczaj jej wody od środka. Pij co najmniej 1,5 l dziennie. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli część wody zastąpisz świeżo wyciskanymi sokami z owoców i warzyw.
Pamiętaj też o zdrowych tłuszczach w diecie, bo to one wpływają na elastyczność i dobre nawilżenie skóry. Jedz morskie ryby, sałatki z oliwą oraz orzechy i pestki słonecznika.
Na kurze łapki stosuj specjalne kremy pod oczy. Mają zwykle inne pH niż te do twarzy. Wyższe, zbliżone do pH łez, czyli bardziej zasadowe, dlatego nie podrażniają oczu.
A na noc smaruj kurze łapki olejkiem, ponieważ doskonale nawilża i odżywia skórę. Najlepsze będą olejki z opuncji figowej, z kiełków pszenicy, różany oraz z pestek malin, ponieważ nie uczulają i nie wywołują podrażnień.
Nie kładź się spać z cieniami na powiekach i tuszem na rzęsach, nawet gdy jesteś bardzo zmęczona. Codzienny demakijaż to podstawa dbałości o skórę wokół oczu. Do zmywania kosmetyków możesz używać olejku, np. kokosowego lub różanego. W ten sposób skutecznie oczyścisz cerę i nie będziesz już musiała nakładać kremu.
Aby zaoszczędzić czas, możesz również posłużyć się specjalną myjką do demakijażu. Wystarczy zmoczyć ją w wodzie i przetrzeć twarz oraz okolice oczu. Pamiętaj tylko, aby utrzymywać ją w czystości i często prać.
Jeśli pracujesz przy komputerze, możesz mieć zaczerwienione i obrzmiałe powieki. Po powrocie do domu przygotuj kojące kompresy. Świetnie nadają się do tego czarna herbata, świetlik, chaber, rumianek oraz nagietek.
Jeśli będziesz stosować je regularnie, np. trzy razy w tygodniu, pozbędziesz się objawów zmęczenia i zmniejszysz obrzęki. Pamiętaj tylko, że okład powinien być chłodny. Na mocno obrzmiałe powieki połóż waciki zmoczone w naparze schłodzonym wcześniej w lodówce.
Z wiekiem skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, dlatego nie kryje płytko położonych naczynek. Postaraj się ją wzmocnić i ujędrnić, stosując kremy i żele pod oczy ze składnikami poprawiającymi krążenie, np. wyciągiem z miłorzębu, kasztanowca, arniki. Ciemne podkówki to często także efekt zmęczenia i niedotlenienia organizmu.
Nie zarywaj nocy, śpij 7-8 godzin i zażywaj ruchu na świeżym powietrzu. Na cienie pod oczami pomogą okłady z plasterków świeżego ogórka lub surowego ziemniaka. Zmniejsza je też masowanie skóry kostką lodu albo zimny kompres. Jeśli nic nie pomaga, użyj korektora.