Reklama

Porządki po słońcu

Po intensywnym opalaniu często pojawiają się na skórze szpetne przebarwienia. Zobacz, jak się ich pozbyć.

Za plamy i smugi na skórze nie zawsze winę ponosi słońce. Przebarwienia mogą też być jednym z pierwszych objawów zaburzeń hormonalnych lub chorób skóry. Dlatego z wszelkimi niepokojącymi zmianami należy zgłosić się do dermatologa, który oceni plamkę i ewentualnie zleci odpowiednie badania.

Za przebarwienia na skórze mogą być odpowiedzialne niektóre kosmetyki. Szczególnie te, które zawierają alkohol np. perfumy, wody toaletowe, toniki do demakijażu. Plamki na skórze mogą też powstać po zastosowaniu olejków zapachowych, a także tzw. kosmetyków kolorowych, czyli cieni do powiek, niektórych fluidów, pudrów.

Reklama

Delikatny peeling

Przebarwienia staną się mniej widoczne po kilku zabiegach złuszczających. Łagodny peeling możemy wykonać w domu np. z dwóch łyżek brązowego cukru lub morskiej soli i jednej łyżki oliwy. Złuszczanie przeprowadzamy dwa razy w tygodniu, wmasowując lekko mieszankę peelingującą w miejsca z przebarwieniami. Po spłukaniu wodą i osuszeniu skóry smarujemy ją kremem lub balsamem nawilżającym.

Wybielająca witamina

Naturalnym rozjaśniaczem ciemnych plamek jest witamina C. Skórę dobrze jest zatem przemywać sokiem z cytryny, który nie tylko wyrównuje jej koloryt, ale także działa ujędrniająco. Potem warto zastosować krem z odmładzającą i nawilżającą witaminą E.

Rozjaśniające płukanki

Aby pozbyć się letnich plamek i piegów, przemywajmy skórę roślinnymi naparami. Skuteczny jest np. napar z natki pietruszki, liści morwy białej, a także z rumianku. Suszone, rozdrobnione rośliny zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 15 minut. Odcedzonym i wystudzonym płynem przecieramy skórę. Właściwości rozjaśniające mają również okłady z odwaru z korzenia lukrecji. Przy licznych przebarwieniach odwar warto też pić.

Piegi najskuteczniej rozjaśni sok z zielonego ogórka. Po oczyszczeniu twarzy tonikiem, nakładamy na skórę cienkie plasterki świeżego ogórka i pozostawiamy je na 20 minut. Potem wystarczy znów przetrzeć cerę tonikiem.

Domowe wybielanie


Łagodnym, ale skutecznym sposobem wyrównywania kolorytu skóry są owocowe maseczki. Właściwości wybielające mają m.in. ananasy i papaja. Okład z ich miąższu działa jak peeling enzymatyczny. Delikatnie złuszcza naskórek i rozjaśnia przebarwienia. Papkę z papai lub ananasa nakładamy na skórę na ok. 20 minut. Następnie zmywamy ją letnią wodą. Maseczka nie tylko rozjaśnia cerę, ale również doskonale ją nawilża, odżywia i ujędrnia.

Zabiegi w gabinecie

Uporczywych plamek pozbędziemy się w gabinecie kosmetycznym. Najczęściej stosuje się tam peelingi chemiczne, określane jako abrazja, złuszczanie, chemabrazja, ablacja, chemeksfoliacja. Aby wybrać odpowiedni zabieg, należy skonsultować się z dermatologiem- -kosmetologiem. Konsultacje takie zapewniają dobre gabinety kosmetyczne. Za profesjonalne usunięcie przebarwień trzeba zapłacić od 120 do kilkuset złotych.

Ciemne plamki na skórze usuwa się także za pomocą lasera. Najpierw jednak musi obejrzeć je lekarz.

Więcej porad:

Większość Polek przechowuje drożdże w ten sposób, a to poważny błąd!
Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez długie lata?
Jak usunąć plamki i przebarwienia na skórze. Oto proste i tanie sposoby


Rewia
Dowiedz się więcej na temat: balsam | pielęgnacja | skóra | plamki na skórze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy