Reklama

Piersi do przodu

Krój biustonosza powinien być dostosowany do kształtu i kondycji piersi oraz zapewniać komfort. Dowiedz się, jak właściwie wybrać rozmiar oraz model stanika.

Jest pani brafitterką - ekspertką od doboru biustonoszy. Doradzała pani uczestniczkom programu "#Supermodelka Plus Size". 

Izabela Sakutova: - Wyjaśniałam dziewczynom, jak dobrać biustonosz, by był wygodny, w odpowiednim do sylwetki rozmiarze i kroju.

Dlaczego zajęła się pani tą dziedziną?

- Jako pierwsza w 2004 roku wprowadziłam pojęcie brafitting do Polski. Zrobiłam to  z potrzeby własnej  - jestem szczupła, ale posiadam większy biust - 65 D/G. Kupienie odpowiedniego stanika graniczyło z cudem. Rozmiarówka kończyła się na miseczce "D". Chciałam nawet poddać się operacji zmniejszenia piersi, ale kiedy wyjechałam na studia podyplomowe do Anglii, okazało się, że tam wybór staników jest ogromny.  W tym takich  z wąskimi obwodami, a dużymi miseczkami.  Raj po prostu.

Reklama

Dziś i u nas oferta rozmiarów i fasonów biustonoszy jest szeroka, ale nadal wiele pań ma problem z wyborem stanika.

- Najczęstszym błędem jest wybór zbyt dużego obwodu biustonosza  i za małej miseczki. To dotyczy pań szczupłych z większym biustem,  ale też tych masywnie zbudowanych, a o małych piersiach. Obwód biustonosza musi mieć o kilka centymetrów mniej, niż faktyczny wymiar. Ta część stanika jest  z elastycznych włókien, które tylko odpowiednio opinając klatkę, zapewnią stabilność piersi. 

Jeśli mam np. 75 D, to jaki rozmiar powinnam wybrać?

- Najwłaściwszy to 70 E, bo przy tym obwodzie miseczka D będzie zbyt mała. Zasada jest taka: schodząc  o jedno oczko z obwodu, o kolejne powiększamy miseczkę.

Jak sprawdzić, czy rozmiar stanika jest odpowiedni?

- Wystarczy po założeniu go zrobić kilka skłonów. Jeśli po tym biustonosz i piersi pozostaną na swoim miejscu - jest dobrze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

- Na materiał, z jakiego wykonany jest stanik. Jeśli tkanina jest bardzo rozciągliwa - odradzam zakup. Ważne są też fiszbiny (półokrągłe druty wszyte w miseczki) - nie powinny wyginać się we wszystkie strony. Istotny jest krój miseczek. Przy większych biustach warto wybrać takie z bocznym panelem (tzw. side support), który dodatkowo podtrzyma piersi. No i ramiączka muszą być z dobrej jakości gumy, nie za wąskie.

Z których modeli biustonoszy panie  w wieku 50+ powinny zrezygnować, a jakie będą dla nich najlepsze?

Odradzam push-up’y (staniki  z wkładkami z pianki lub gąbki, które sprawiają, że biust wydaje się większy). Natomiast godne polecenia są biustonosze typu plunge i full cup. Dla pań o szeroko rozstawionym biuście dobrym wyborem są też tzw. balkonetki o miękkiej miseczce. Sama jestem ich wielką fanką.

Rozmawiała Joanna Bogiel-Jażdżyk

Stanik jest dobry, jeśli:

- tył znajduje się na tym samym poziomie, co przód  i nie podchodzi do góry

- piersi nie tworzą wybrzuszeń nad miseczkami l fiszbiny ściśle przylegają do klatki piersiowej  

- ramiączka unoszą piersi, ale nie wpijają się w ramiona

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama