Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Pieprzyki pod lupą

Każdy, nawet ten najzwyklejszy w świecie, od lat widniejący na twojej twarzy, nodze, dłoni, może przekształcić się w groźny nowotwór.

1. Na co zwrócić uwagę?


Każdą zmianę obejrzyj bardzo dokładnie, zwłaszcza znamiona o nieregularnym kształcie, nierównych krawędziach czy zabarwieniu, niejednorodnej powierzchni. Sygnałem, że mogło dojść do wzrostu nowotworu jest nawet niewielkie powiększanie się znamion (co 2 miesiące zapisuj ich średnicę).

Reklama

2. Najbardziej podejrzane


Szczególnie niepokojące jest znamię, które zmienia kolor na szarawy, niebieskawy, czerwony czy biały. Gdy nagle zaczyna swędzieć, łuszczyć się, krwawić, piec czy boleć, też niezwłocznie zgłoś się do onkologa. Czerniak lubi rozwijać się na łydkach, stopach (między palcami), a także na owłosionej skórze głowy, w pachwinach i pod pachami, pod piersiami i między łopatkami. Zmiana łagodna jest zwykle owalna, ma jednolitą barwę (najczęściej czarną lub brązową).

3. Jak często do lekarza?

Jeśli należysz do osób z licznymi zmianami barwnikowymi na skórze, przynajmniej raz do roku zgłaszaj się na kontrolę do dermatologa (lub onkologa). Jeżeli zauważysz pojawienie się nowych znamion, od razu idź do lekarza. Do onkologa dostaniesz się bez skierowania (w klinice prywatnej wizyta jest często refundowana).

>>>Po co fotografować znamiona? - dowiesz się na kolejnej stronie<<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje