Reklama

Reklama

Piękne białe zęby. Zabiegi na każdą kieszeń

Codzienna, staranna pielęgnacja to podstawa. Domowe sposoby nie usuną jednak kamienia, osadu po kawie, nie wybielą martwych zębów. Wystarczy jednak wizyta u stomatologa, by zęby znów były lśniące, bez przebarwień.

Od 100zł Scaling oczyści zęby z kamienia

Twardy, jasny, chropowaty osad, który przylega do zębów, to właśnie kamień nazębny. Jest przyczyną krwawienia z dziąseł, co świadczy o stanie zapalnym. Nie można usunąć go w domu.
Na czym polega zabieg
Scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, dentysta może przeprowadzić ręcznie za pomocą narzędzia zakończonego haczykiem. Może też przeprowadzić scaling ultradźwiękowy. Przykłada do zęba końcówkę urządzenia wytwarzającego drgania o wysokiej częstotliwości. Pod ich wpływem kamień łatwo kruszy się i odpryskuje. Scaler ultradźwiękowy jest wyposażony w system chłodzenia wodą. Strumień rozpylonej wody chłodzi końcówkę urządzenia i wypłukuje rozbity już kamień. Zabieg bywa nieprzyjemny. Jeśli masz wrażliwe zęby poproś o znieczulenie.
Jaki daje efekt
Oczyszcza zęby z osadu i kamienia. Aby efekt utrzymywał się jak najdłużej, należy czyścić zęby szczoteczką, pastą, nicią dentystyczną i płukać płynami.
Jak często powtarzać
Usuwanie kamienia zaleca się przeciętnie raz na pół roku.

Od 80 zł Piaskowanie usunie przebarwienia

Reklama

Na powierzchni zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych gromadzi się czarny, osad. Do jego powstawania przyczyniają się m.in. kawa, czerwone wino, dym tytoniowy. Skutecznie zlikwiduje go piaskowanie.
Na czym polega zabieg
Dentysta kieruje na pokrytą osadem powierzchnię zębów tzw. piaskarkę. Pod wpływem dużego ciśnienia wyrzuca ona na zęby strumień ziarenek piasku stomatologicznego z wodą. Piasek ten ma m.in. w składzie dużo soli oraz substancję która łagodzi słony smak. Drobiny piasku bardzo dokładnie oczyszczają zęby. Docierają do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, których nie jest w stanie dokładnie wyczyścić żadne inne narzędzie. Piaskowanie może uzupełniać scaling ultradźwiękowy lub stanowić odrębny zabieg.
Jaki daje efekt
Po piaskowaniu zęby odzyskują swój naturalny kolor. Są jaśniejsze, gładsze i lśniące. Jednak piaskowanie nie jest zabiegiem wybielającym, nie usuwa trwałych przebarwień. Po piaskowaniu musisz pić kawy, herbaty, kolorowych napojów, czerwonego wina, jeść pokarmów o intensywnym kolorze, palić papierosów.
Jak często powtarzać
Zaleca się przeprowadzać piaskowanie dwa razy w roku. W trakcie standardowego przeglądu dentysta oceni, czy zęby kwalifikują się do zabiegu. Osobom noszącym na stałe aparaty ortodontyczne zaleca się piaskowanie nieco częściej.

Od 60 zł Fluoryzacja uchroni przed próchnica

Zastosowanie fluoru zwiększa odporność na próchnicę, wzmacnia szkliwo. Pobieramy go z jedzenia i wody. Jest też obecny w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej. Jednak nie zapewnia zębom całkowitej ochrony. Ten nakładany przez dentystę ma wyższe stężenie i działa przez dłuższy czas.
Na czym polega zabieg
Fluoryzację (lakierowanie) przeprowadza się na zdrowych zębach. Najpierw stomatolog dokładnie oczyszcza ich powierzchnię, płucze i osusza. Następnie nakłada preparat, który przenika do szkliwa. Lakier charakteryzuje się dużą lepkością, dzięki temu dobrze przylega do zębów. Pokrywa się nim też odsłonięte szyjki zębowe i powierzchnie korzeni. Zabieg jest bezbolesny. Po fluoryzacji nie można jeść i pić przez około dwie godziny.
Jaki daje efekt
Na lakierowanie zębów najlepiej zdecydować się po scalingu lub piaskowaniu. Wówczas skuteczność zabiegu wzrasta i osiąga maksymalny efekt. Szkliwo jest wzmocnione i bardziej odporne na próchnicę. Zmniejsza się nadwrażliwość zębów - odsłonięte szyjki zębowe przestają reagować bólem na pokarmy.
Jak często powtarzać
Fluoryzację zaleca się co pół roku. Przy dużej podatności na próchnicę 4 razy w roku, co 3 miesiące, ale nie częściej.

Od 50 zł Polerowanie wygładzi nierówności

Najczęściej łączy się ze scalingiem lub piaskowaniem, stanowi ich dopełnienie. Ale polerowanie, określane też jako polishing, może być odrębnym zabiegiem. Pomaga usunąć z powierzchni zębów niewielki osad, który nie jest utwardzony i ma żółte lub jasnobrązowe zabarwienie.
Na czym polega zabieg
Dentysta przeprowadza ten zabieg specjalnymi szczoteczkami lub gumkami, nałożonymi na maszynę. W połączeniu z pastą polerującą oczyszczają one i wygładzają powierzchnię zębów. Pasta zawiera substancje ścierne i najczęściej także fluor. Jeśli po scalingu pozostały na zębach jeszcze jakieś odłamki kamienia, polerowanie je na pewno usunie.
Jaki daje efekt
Zęby są gładkie, lśniące, bez przebarwień. Polerowanie tworzy też zabezpieczenie przed szybkim odkładaniem się kamienia.
Jak często powtarzać
Zaleca się polerowanie przy każdym scalingu i piaskowaniu. Stosuje się je także przed fluoryzacją. Jako zupełnie samodzielny zabieg można je przeprowadzać co pół roku.

Od 600zł Wybielanie rozjaśni kolor

Trzeba najpierw mieć szczelne plomby i wyleczone zęby. Przez nieszczelne wypełnienia preparat wybielający przedostałby się w głąb zęba i wywołał silny ból. Decydując się na wybielanie, musisz wcześniej usunąć kamień nazębny i zalegający osad. Plomby, które już są, nie wybielą się. Po zabiegu będą różnić się odcieniem od reszty zębów i trzeba będzie je wymienić.
Na czym polega zabieg
Najpopularniejszym sposobem jest wybielanie nakładkowe. Dentysta przygotowuje miękką, nakładkę dopasowaną do twojego zgryzu. Dobiera też do niej żel wybielający o stężeniu odpowiednim do rodzaju przebarwień i grubości szkliwa. W domu napełniasz nakładkę żelem i zakładasz na zęby na noc. Wybielanie trwa 7-14 dni. Najnowocześniejsza metoda to wybielanie lampą. Dentysta nakłada na zęby żel wybielający i naświetla. Światło aktywuje zawartą w żelu substancję wybielającą. Lampa likwiduje nawet trudne do usunięcia przebarwienia zębów. W przypadku pojedynczego, martwego zęba rozjaśnianie przeprowadza się od środka. Lekarz otwiera ząb, wprowadza preparat uszczelniający oraz środek wybielający i przykrywa opatrunkiem. Po tygodniu ponownie plombuje ząb.
Jaki daje efekt
Zabiegi w gabinecie są skuteczniejsze niż domowe wybielanie, ale stopień rozjaśnienia zębów jest procesem indywidualnym. Przy użyciu nakładek można w gabinecie stomatologicznym wybielić wszystkie zęby. Zmiana koloru następuje stopniowo. Przy wybielaniu lampą efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się od roku do 2 lat.
Jak często powtarzać
Nie należy wybielać zębów częściej niż raz w roku.

Olga Kaminska

Świat kobiety 9/2010

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje