Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Piękna skóra - jak kompleksowo dbać o jej kondycję

Czy na pewno odpowiednio dbamy o skórę? Co zrobić, by była odżywiona, piękna i zdrowa? Przedstawiamy zasady pielęgnacji skóry, które powinny panować w każdej łazience i... kuchni!

Skóra jest największym narządem w organizmie człowieka i pełni niezwykle istotne funkcje m.in. chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami, szkodliwymi promieniami UV oraz bakteriami i reguluje temperaturę ciała. Z tego powodu organizm zadbał o jej ochronę, pokrywając ją ogrzewającymi ciało włosami oraz porami, w których produkowane jest nawilżające i chroniące ją sebum. Skóra bez przerwy pracuje, dlatego koło 30. roku życia pojawiają się na niej pierwsze oznaki starzenia. Można jednak skutecznie przedłużyć jej młody i zdrowy wygląd, stosując odpowiednią pielęgnację. 

Oczyszczanie

Reklama

Dbałość o skórę nie powinna polegać na tuszowaniu jej mankamentów pod kolejnymi warstwami makijażu. Niedoskonałości cery są objawem jej problemów, które możemy skutecznie rozwiązać, stosując odpowiednią pielęgnację. Na czym ona polega?

Pierwszym krokiem do osiągnięcia zdrowej i młodo wyglądającej skóry jest jej dokładne oczyszczanie tonikiem lub płynem micelarnym. Dodatkowo można stosować specjalne żele lub pianki oraz 2 razy w tygodniu robić peeling. Do mycia twarzy nie powinno się używać zwykłego mydła, gdyż może przesuszyć skórę.

Kolejnym krokiem jest dobre nawilżenie. Istnieją na to dwie metody. Pierwsza ma zapobiegać utracie wilgoci, tworząc na skórze film zatrzymujący wodę. Tę funkcję spełniają popularne oleje czy wazelina. Drugi sposób ma nawilżyć skórę. Kosmetyki hydratacyjne zawierają m.in. glicerynę i kwas hialuronowy.

Na końcu należy skórę zabezpieczyć przede wszystkim przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Nawet w pochmurne dni winno się smarować twarz kremem z mocnym filtrem, a latem czynność powinna być powtarzana 2-3 razy dziennie. Przed silnym słońcem chrońmy skórę, nosząc czapkę z daszkiem.

Produkt dopasowany do rodzaju skóry

Nawet najdroższe i najlepsze kosmetyki nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli nie zostaną prawidłowo dobrane do typu skóry, a jeśli nie mamy pewności co do tego, jakich kosmetyków powinnyśmy używać, warto skonsultować się ze specjalistą.

Dobranie kosmetyku do rodzaju cery jest szczególnie ważne w przypadku skóry wrażliwej lub trądzikowej. Na przykład produkty zawierające retinoidy, czyli pochodne witaminy A, co prawda pomogą w walce z wypryskami, ale mogą bardzo wysuszyć lub nawet doprowadzić do łuszczenia, więc nie są wskazane w przypadku skóry suchej i delikatnej.

Linie produktów kosmetycznych

Kolejnym pielęgnacyjnym zagrożeniem dla skóry jest stosowanie produktów, które wzajemnie się wykluczają. Na przykład połączenie używanego do walki z trądzikiem produktu zawierającego kwas salicylowy z przeciwzmarszczkowym retinolem doprowadzi do wysuszenia i zaczerwienienia skóry, a w połączeniu z kwasem glikolowy może wywołać wysypkę. Z kolei zastosowanie jednocześnie nadtlenku benzoilu z retinolem sprawi, że żaden z kosmetyków nie przyniesie oczekiwanego efektu, gdyż substancje neutralizują swoje działanie.

Z tego powodu zaleca się używanie całych linii produktów jednej marki. Kosmetyki się wzajemnie uzupełniają, a ich producenci dbają o to, by nie znalazły się w nich substancje niwelujące swoje działanie lub, co gorsza, mieszanki szkodzące skórze.

Pielęgnacja od wewnątrz

Wiele się mówi na temat zewnętrznej pielęgnacji skóry opartej na oczyszczaniu oraz wcieraniu i wklepywaniu kosmetyków. Jednak o skórę musimy dbać również od wewnątrz. Papierosy, alkohol oraz opalenizna nie sprzyjają zachowaniu młodego wyglądu. Pielęgnacja skóry powinna obejmować również zdrową dietę.

Za elastyczność i świeżość skóry odpowiadają witaminy A, C i E. To jednak nie koniec. Skóra wymaga również dostarczenia odpowiednich ilości witamin z grupy B. Osobom z cerą naczynkową zaleca się spożywanie produktów zawierających wymienioną już witaminę C, ale również rutynę, flawonoidy i witaminę K. Ponadto skóra do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje składników mineralnych, wśród których można wymienić cynk, żelazo, selen i miedź. Pełnią one istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i ukrwienia.

Dieta pielęgnująca skórę od wewnątrz powinna opierać się na dużej ilości owoców i warzyw, kaszach, otrębach, orzechach, rybach i surowych nierafinowanych olejach roślinnych oraz mięsie, które można zastąpić jajkami. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie. Zaleca się picie minimum 1,5 l wody dziennie.

Prawidłowa pielęgnacja może skutecznie zatrzymać proces starzenia oraz niszczenia skóry, dlatego tak ważny jest właściwa dieta i odpowiedni dobór kosmetyków.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje