Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Ortodoncja dla dorosłych

Proste zęby i prawidłowy zgryz są nie tylko wymogiem zdrowotnym, ale też estetycznym. W dbaniu o dobry zgryz pomagają aparaty ortodontyczne. Można je zakładać w każdym wieku. Te najnowsze są niemal niewidoczne.

Krzywe zęby są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Źle ustawione nadmiernie się ścierają. Niekiedy może dojść nawet do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Aparaty ortodontyczne nie są więc fanaberią, ale stają się koniecznością.

Nieco dłużej- Leczenie ortodontyczne nie ma ograniczeń wiekowych - mówi Anna Masłowska, ortodontka z Kliniki Prima-Dent. - Warto jednak pamiętać, że prawidłowe ustawianie zgryzu to przebudowa kości, która u dojrzałych osób przebiega wolniej (kość jest bardziej uwapniona). Na efekty wpływają też korony i mosty.

Co masz na zębach?Obawiasz się, że będziesz nosić druty na zębach? Niepotrzebnie! - Poza standardowymi aparatami z metalowymi zamkami, istnieją także ceramiczne, które dostosowuje się do koloru zębów - wyjaśnia ortodontka. - Dysponujemy również tzw. aparatami językowymi, których zamki montuje się na wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu są zupełnie niewidoczne.

Kto nie może nosićPrzeciwwskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego są choroby miazgi zęba, przyzębia oraz tkanek otaczających ząb. Problemem mogą być też alergie na niektóre stopy metali. np. na nikiel. - Można jednak zbudować aparat z innego tworzywa, o odpowiednim składzie chemicznym - uspokaja ortodontka. Przed założeniem każdego aparatu trzeba zlikwidować stany zapalne w jamie ustnej.

Czego nie widać?Najpopularniejsze są aparaty przyklejane do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Można je też przykleić od wewnętrznej strony (tzw. aparat lingwalny), będzie wówczas niewidoczny. Najnowocześniejsze aparaty tego typu, tzw. incognito, są wykonane ze złota. Powstają komputerowo dla każdego pacjenta indywidualnie.

Niemal zupełnie niewidoczne (ale też najdroższe) są zamki z półprzezroczystego kryształu. Aby ograniczyć koszty, można założyć na przednie zęby nierzucające się w oczy zamki ceramiczne, czyli porcelanowe lub kryształowe, a na boczne - metalowe (większość osób wybiera tę metodę).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje