Reklama

Odmładzanie twarzy i nawilżanie skóry - powakacyjne SOS

Promieniowanie słoneczne - oprócz swych niekwestionowanych zalet - posiada również bardzo destrukcyjny wpływ na naszą skórę. To ono w dużej mierze odpowiada za procesy starzenia się skóry. Dlatego po letnim urlopie warto zafundować sobie odmładzanie twarzy i nawilżanie skóry.

Wpływ długotrwałej ekspozycji słonecznej na skórę

Gdyby spojrzeć na Twoją skórę w świetle UV, to zapewne znalazłoby się na niej wiele większych i mniejszych ciemnych plamek. Dosyć długo pozostają one w ukryciu, ale pod wpływem promieniowania słonecznego mogą stać się widoczne w postaci różnorodnych przebarwień. To tylko jeden ze skutków długotrwałej ekspozycji słonecznej. Jakie inne zniszczenia w skórze może spowodować promieniowanie?

- Promieniowanie UVA to jedna z głównych przyczyn powstawania przebarwień na twarzy i ciele, ale lista negatywnych skutków opalania się jest dużo dłuższa. Przede wszystkim promieniowanie uszkadza strukturę kolagenu i elastyny, co objawia się zwiotczeniem skóry, powstawaniem zmarszczek i niższym poziomem nawilżenia skóry, zwłaszcza gdy uwzględnimy fakt, że słońce nie wpływa pozytywnie również na zawartość kwasu hialuronowego w skórze. Ponadto promieniowanie prowadzi do powstawania wolnych rodników, czyli czynników przyspieszających starzenie się skóry. Dużo niebezpieczniejsze jest promieniowanie UVB, które uszkadza DNA komórek i może powodować powstawanie komórek nowotworowych. Dlatego ochrona przed promieniowaniem powinna być nie tylko jednym z naszych wakacyjnych priorytetów, ale całorocznym obowiązkiem - wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Reklama

Stosowanie wysokich filtrów przeciwko promieniowaniu UVA i UVB nie zawsze jednak wystarcza. Jak możemy usunąć przebarwienia, które powstały po wakacyjnym urlopie? Jak nawilżyć skórę? Na jakie zabiegi odmładzania twarzy się zdecydować?

Odmładzanie twarzy poprzez usuwanie przebarwień

Piegi na wielu twarzach wyglądają uroczo, ale plamy soczewicowate lub ostuda bardzo skutecznie nas postarzają. Ponadto skóra pokryta przebarwieniami nie wygląda zdrowo i choćby dlatego warto zdecydować się na zabieg usuwania przebarwień. Do wyboru mamy laser lub terapie "wybielające" przebarwienia.

Zabiegi laserowe uważane są obecnie za najbardziej skuteczne w usuwaniu przebarwień, ponieważ działają na głębsze warstwy skóry a nie tylko powierzchownie. Czego możemy się spodziewać, gdy udamy się do kliniki na taki zabieg? Jak on wygląda?

- Do usuwania przebarwień używane są różne rodzaje laserów. Najbardziej polecane są lasery nieablacyjne, czyli takie, które nie ścierają warstw naskórka. Zabieg polega więc na tym, że kiedy lekarz lub kosmetolog przykłada końcówkę lasera do skóry, to wiązka lasera wychwytywana jest przez barwnik tworzący przebarwienie, a naskórek pozostaje nienaruszony. Dochodzi wtedy do zjawiska fototermolizy, czyli podgrzania tych przebarwionych tkanek i zniszczenia komórek. W zależności od rodzaju lasera, wiązka może być podzielona na wiele małych promieni lub nie podzielona. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z frakcjonowaniem i w skórze powstaje wiele małych "dziurek", które otoczone są zdrową tkanką. Metoda frakcjonowania bardzo dobrze sprawdzi się do usuwania większych przebarwień, a małe przebarwienia można usunąć np. laserem Gemini - KTP lub Cynergy - PDL, który nie jest laserem frakcyjnym - mówi dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej Ars Estetica.

Zabieg laserowego usuwania przebarwień i tym samym odmładzania twarzy trwa bardzo krótko i wymaga zastosowania tylko maści znieczulającej. Zaraz po zabiegu możemy udać się do domu i powrócić do codziennej aktywności. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, może wystąpić niewielki obrzęk oraz swędzenie.

Kolejnym popularnym sposobem usuwania przebarwień skóry jest terapia Amelan lub Cosmelan. Sprowadza się do ona do wykonania 3 zabiegów w klinice medycyny estetycznej i przeprowadzenia kuracji domowej. W gabinecie na skórę pacjenta nakładana jest specjalna maska, z którą należy udać się do domu. Na szczęście maska ta jest w kolorze podkładu kosmetycznego, więc bez obaw możemy wyjść w niej na ulicę. Następnie w domu zmywamy maskę i rozpoczynamy domową część kuracji, czyli stosowanie specjalnego kremu, który otrzymamy w klinice. Pierwsze efekty "wybielenia" przebarwień zauważymy już po tygodniu, ale krem należy stosować przez kilka miesięcy. O schemacie i czasie trwania kuracji poinformuje nas lekarz. Wielką zaletą terapii Amelan lub Cosmelan jest całkowity brak inwazyjności. Metodę tę trzeba jednak polecić osobom cierpliwym i zdyscyplinowanym.

Odmładzanie twarzy poprzez nawilżanie skóry

Jak możemy nawilżyć skórę w gabinecie medycyny estetycznej? W tym przypadku również mamy do wyboru kilka opcji. Przede wszystkim możemy skorzystać z mezoterapii, czyli zabiegu, podczas którego lekarz lub kosmetolog wprowadza w skórę specjalne koktajle za pomocą bardzo cienkiej igły. Te koktajle to prawdziwa bomba witaminowa, działająca zbawiennie na skórę. Bazą koktajli jest zazwyczaj kwas hialuronowy, czyli substancja wiążąca wodę w skórze i tym samym zapewniająca jej odpowiedni poziom nawilżenia. Oprócz tego kwas hialuronowy wypełni nasze zmarszczki. W koktajlach używanych do mezoterapii znajdziemy ponadto wiele witamin, antyoksydanty, kwasy i peptydy biomimetyczne. Wszystkie te substancje pobudzają całą kaskadę procesów naprawczych w skórze. W taki właśnie sposób dokonuje się odmładzanie twarzy i nawilżanie skóry.

Jeśli chcemy skorzystać z substancji pochodzących wyłącznie z naszego organizmu, a zatem w 100% biokompatybilnych, to możemy zdecydować się na "wampirzy lifting" - rodzaj mezoterapii podczas której wykorzystywane jest osocze bogatopłytkowe uzyskane z krwi pacjenta. Osocze bogate w płytki krwi posiada liczne czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które w naturalny sposób regenerują skórę. Odmładzają ją, nawilżają, poprawiają jej koloryt.

Jeszcze inną propozycją jest zabieg FaceLab łączący w sobie aż cztery różne technologie - peeling wodny, fale radiowe, światło podczerwone oraz ultradźwięki. Peeling wodny usunie martwy naskórek i przygotuje skórę do przyjęcia składników aktywnych. Fale radiowe korzystnie wpłyną na stan włókien kolagenowych i pobudzą fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Światło podczerwone również oddziałuje na napięcie skóry i fibroblasty, a fale ultradźwiękowe umożliwiają wykonanie mikro masażu. Następnie kosmetolog używa serum dobranego do potrzeb pacjenta. Zabieg FaceLab o świetny sposób na odmłodzenie twarzy i nawilżenie skóry, a dzięki swej różnorodności może być idealnie dobrany do indywidualnych parametrów naszej skóry.

Kiedy wykonać zabieg?

Nawilżanie skóry twarzy możemy zacząć zaraz po powrocie z urlopu. Oczywiście jeśli skóra jest podrażniona opalaniem, to musimy wstrzymać się tydzień czy dwa. Trochę dłużej musimy poczekać, jeśli chcemy usunąć posłoneczne przebarwienia. Zabiegów tych nie można bowiem wykonywać na świeżo opalonej skórze. Po zabiegu usuwania przebarwień będziemy zmuszeni unikać ekspozycji słonecznej, więc na te metody warto zdecydować się wczesną jesienią, np. we wrześniu czy październiku. Musimy jednak pamiętać, że ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się ilość melaniny w naskórku, to coraz bardziej będziemy narażeni na występowanie przebarwień. Dlatego może lepiej zdecydować się na słońce w tubce zamiast kilkugodzinnych sesji opalania?

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy