Reklama

Leczenie łupieżu pstrego

Choć łupież kojarzy nam się przede wszystkim z białawymi łuskami, które są widoczne na włosach i ubraniach, nie zawsze musi on występować na owłosionej skórze głowy. Łupież pstry, o którym mowa w poniższym artykule, to jedna z grzybic skóry, która występuje przede wszystkim na ramionach, klatce piersiowej, brzuchu oraz w okolicy pach. Sprawdź, jakie są przyczyny łupieżu pstrego oraz w jaki sposób powinno przebiegać jego prawidłowe leczenie.

Przyczyny

Łupież pstry to choroba skóry o charakterze grzybiczym, stąd też głównym czynnikiem odpowiedzialnym za jej pojawienie się są grzyby z gatunku Malassezia furfur. Warto pamiętać, że drożdżaki te są naturalnym elementem naszego mikrobiomu, jednak jeśli dochodzi do zaburzenia jego równowagi, zaczynają się namnażać w nadmiernych ilościach.

Do czynników, które mogą nasilać objawy łupieżu pstrego, zalicza się:

Reklama
  • nadmierną aktywność gruczołów łojowych;
  • nadpotliwość;
  • wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza;
  • długotrwałą antybiotykoterapię;
  • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
  • noszenie ciasnych, nie przewiewnych ubrań;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niedożywienie;
  • dietę bogatą w cukry proste i tłuszcze (idealna pożywka dla grzybów), a ubogą w witaminy i minerały;
  • niewłaściwą higienę.


Objawy

W jaki sposób rozpoznać, że chorujemy na łupież pstry? Głównym objawem są charakterystyczne plamy o żółtawo-brunatnym zabarwieniu. Mają regularny, owalny kształt i zlokalizowane są przede wszystkim na ramionach, klatce piersiowej czy brzuchu. Mogą także pojawić się na skórze głowy wskutek wtórnego zakażenia, np. poprzez użycie szczotki lub ręcznika chorego. Plamy często są poddawane zjawisku złuszczania  oraz mogą powodować swędzenie. W zaawansowanych przypadkach zmiany zaczynają się również zlewać. Co równie ważne, zmiany skórne wywołane przez łupież pstry mogą ulegać odbarwieniu, co jest szczególnie zauważalne latem.

W jaki sposób leczyć łupież pstry?

Ze względu na to, że łupież pstry to choroba przewlekła i nawrotowa, odpowiednio wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie właściwego leczenia oraz profilaktyki jest niezbędne, aby objawy nie wracały. W leczeniu zwykle stosuje się leki i preparaty o działaniu miejscowym i przeciwgrzybiczym, jak emulsje, maści bądź żele zawierające przede wszystkim ketokonazol oraz kwas salicylowy. Produkty te warto również przez pewien czas stosować profilaktycznie (także po zakończeniu leczenia), aby nie dopuścić do nawrotu choroby.

W zapobieganiu nawrotom łupieżu pstrego bardzo ważną rolę odgrywa właściwa higiena, nie tylko naszego ciała, ale równocześnie pościeli, ubrań, bielizny lub innych przedmiotów osobistych, które mogą mieć kontakt ze skórą, gdzie występuje łupież. Warto pamiętać o tym, że łupieżem pstrym możemy zarazić inne osoby, które np. korzystają z naszego ręcznika lub grzebienia czy szczotki do włosów. Łupież pstry to choroba, którą można się zarazić w trakcie korzystania z publicznych basenów, saun, a także w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych, w których nie są przestrzegane zasady higieny.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy