Reklama

Kontrola w domu

Jak przebadać się samemu?

Używając nowoczesnych aparatów sami w domowym zaciszu będziemy w stanie przeprowadzić wiele badań i analiz. Taka samokontrola zalecana jest na co dzień chorującym np. na nadciśnienie oraz cukrzycę.

W aptece jest wiele testów diagnostycznych, które pozwalają samodzielnie sprawdzić, np. poziom cholesterolu czy wykryć infekcję dróg moczowych. Mogą być one także przydatne podczas podróży. Testy te służą głównie wczesnemu wykrywaniu niepokojących zmian w organizmie.

Nie zastąpią jednak profesjonalnych badań laboratoryjnych! Dlatego otrzymane w domowych warunkach wyniki warto skonsultować z lekarzem. Aby wynik był miarodajny, ściśle przestrzegajmy wskazówek podanych w ulotce, m.in. dokładnie pilnujmy czasu badania.

Reklama

Nadciśnienie

Jeśli mamy stwierdzone nadciśnienie, powinniśmy codziennie kontrolować je ciśnieniomierzem z mankietem na ramię lub nadgarstkowym. Mierzmy ciśnienie dwa razy dziennie, rano i wieczorem, zawsze o tej samej porze i zapisujmy wyniki razem z datą i godziną w dzienniczku.

Pomiar róbmy minimum 30 minut po wysiłku, stresie czy obfitym posiłku. Przed mierzeniem odpocznijmy, wyciszmy się przez 10-15 minut. Mierzmy ciśnienie zawsze na tej samej ręce. Ramię powinno być bez odzieży. Rękę opieramy na blacie stołu na wysokości serca, rozluźniamy. Powinna być wyprostowana (nie zgięta!).

Mankiet ciśnieniomierza zakładamy ok. 2-3 cm powyżej zgięcia łokcia. Podczas mierzenia nie rozmawiamy i nie poruszamy się. W przypadku aparatu nadgarstkowego mankiet powinien znajdować się w odległości ok. 1,5 cm od dłoni. Pamiętajmy o zdjęciu bransoletek.

Infekcja pęcherza

Prosty test pomoże potwierdzić lub wykluczyć zakażenie układu moczowego. Sprawdzamy w nim obecność azotynów i leukocytów (białych krwinek) w moczu.

U zdrowej osoby nie powinny występować. Do badania wykorzystujemy próbkę moczu oddawanego rano ze środkowego strumienia. Najlepiej bezpośrednio wprowadzić pasek testowy pod strumień na 2 sekundy, a potem porównać uzyskane na pasku zabarwienie ze skalą barwną na opakowaniu testu. Istotny jest czas odczytywania obu badanych parametrów. Azotyny powinniśmy odczytać w ciągu 1 minuty, leukocyty - w ciągu 2 minut.

Zakrzepica

Osoby leczące się przewlekle doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, tj. chorujące na zakrzepicę żył głębokich, muszą systematycznie kontrolować tzw. INR - wskaźnik krzepnięcia krwi.

Dzięki regularnie otrzymywanym wynikom wiadomo, czy prowadzone leczenie jest skuteczne. Przy częstej potrzebie oznaczenia INR możemy robić to w domu, za pomocą przeznaczonego do tego celu aparatu, który wyglądem przypomina glukometr.

Używając załączonego nakłuwacza, uzyskujemy z bocznej części opuszka palca kroplę krwi. Nanosimy ją na pasek testowy, umieszczony w aparacie do samokontroli. Po minucie mamy wynik.

Cukrzyca

Osoby z cukrzycą mogą sprawdzać poziom glukozy we krwi za pomocą glukometru, a osoby zdrowe - za pomocą testu.

Glukometr. Pomiary możemy robić raz dziennie lub kilka razy w ciągu dnia. Rano badamy glukozę na czczo, a potem przed posiłkiem. Rozmasowujemy delikatnie opuszek palca, aby poprawić w nim ukrwienie. Następnie nakłuwamy go cieniutką igłą, tzw. lancetem. Kroplę krwi nanosimy na pasek testowy glukometru (ale nie rozprowadzamy). Na wyświetlaczu po kilku sekundach pojawia się wynik.

Test. Należy zrobić go rano. Na 12 godzin przed testem nie powinniśmy jeść ani pić. Za pomocą jednorazowego nakłuwacza z opuszka palca otrzymujemy kroplę krwi. Następnie umieszczamy ją w polu testowym. Odczekujemy czas podany przez producenta testu i odczytujemy wynik według załączonej skali barwnej.

Cholesterol

W aptece kupimy test mierzący poziom cholesterolu całkowitego we krwi. Po zdezynfekowaniu opuszka palca, nakłuwamy jego boczną część znajdującym się w zestawie nakłuwaczem. Nanosimy kroplę krwi na pole testera.

Czekamy 3 minuty, usuwamy folię zabezpieczającą z testu i na skali barwnej odczytujemy stężenie cholesterolu. Dostępne są też urządzenia podobne do glukometrów, które oprócz całkowitego poziomu cholesterolu mierzą też poziom jego frakcji HDL i LDL, trójglicerydów i ciał ketonowych, kreatyniny. Badanie wykonuje się z kropli krwi nanoszonej na pasek testowy, jak przy glukometrze.


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy