Reklama

Jedwab. Kosmetyczny cud

Jedwab kojarzy nam się głównie z miękkimi zwiewnymi tkaninami najwyższej jakości, ale jego zastosowanie w kosmetyce jest również bardzo szerokie. W jaki sposób jedwab jest wykorzystywany w pielęgnacji skóry i włosów?

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, jedwab jest wykorzystywany w pielęgnacji urody zarówno, jako tkanina jak i jako składnik kosmetyków. Czym jest jedwab i jakie jest jego działanie?

Czym jest jedwab?

Legenda głosi, że niezwykłe właściwości jedwabiu zostały odkryte w starożytnych Chinach, gdy larwa jedwabnika wpadła przypadkowo do filiżanki z gorącą herbatą cesarzowej Leizu. Gdy cesarzowa zauważyła wyprodukowaną przez larwę nić, zrozumiała, że ma do czynienia z niezwykłym tworzywem. Czy tak było naprawdę, nie wiemy. Pewne jest jednak, że to właśnie w Chinach zaczyna się niezwykła historia jedwabiu. To tam opracowano metody produkcji i zaczęto wytwarzać jedwabne tkaniny na dużą skalę. Chiny przez tysiące lat strzegły tajemnicy produkcji jedwabnej tkaniny i jako monopolista eksportowały ją na cały świat tzw. Jedwabnym szlakiem. Do dziś są największym producentem jedwabiu na świecie.

Reklama

Materiał powstaje z nici wytwarzanej przez larwę jedwabnika w celu stworzenia kokonu. Długość jednej takiej nici może mieć nawet ponad półtora kilometra. Po obróbce z nici wytwarza się lekką, ale mocną tkaninę, która jest wysoko ceniona ze względu na swoje właściwości.  Lekka i połyskliwa tkanina jest miła w dotyku, higroskopijna, przewiewna, latem chłodzi, a zimą ogrzewa.

Nić jedwabna jest pochodzenia zwierzęcego i składa się z białek. Kiedy materiały utkane z przędzy jedwabnej zastosowano do opatrywania ran, okazało się, że te szybciej się goją. To zjawisko sugerowało, że białka jedwabiu mogą okazać się przydatne w kosmetyce.

Z czego składa się jedwab

Wkrótce okazało się, że białka budujące nić jedwabną rzeczywiście mają niezwykłe właściwości. Fibroina to podstawowy składnik tworzący włókno jedwabnej nici. Stanowi około 2/3 jego masy i odpowiada za jego mocną strukturę. Fibroina ma silne właściwości higroskopijne. Potrafi wchłonąć 30 razy więcej wody niż waży. Dzięki temu zastosowana w kosmetykach może stworzyć film ochronny zatrzymujący wodę i dbający o nawilżenie.

Drugi składnik jedwabnej nici serycyna, to klej zlepiający włókna fibroiny. Ma silna właściwości nawilżające, ale też przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe. Potrafi wyrównywać koloryt skóry, a także działa jak naturalny peeling enzymatyczny, dzięki czemu wyrównuje drobne nierówności skóry.

Białka jedwabiu ze względu na skład aminokwasów wykazują duże podobieństwo z białkami ludzkiej skóry i włosów. Ładunek elektrostatyczny jest jednak przeciwny do tego w skórze, dzięki czemu kosmetyki zawierające białka jedwabiu silnie przylegają do skóry. Cienie do powiek z proteinami jedwabiu doskonale się rozprowadzają, mają doskonałą przyczepność (nie osypują się) i cechują się oczywiście jedwabistą konsystencją.

Zastosowanie w pielęgnacji skóry

Kosmetyki zawierające jedwab mają silne właściwości nawilżające i doskonale sprawdzają się w przypadku suchej skóry. Tworzą też film ochronny zapobiegający utracie wody, ale pozwalający skórze swobodnie oddychać. Kremy, sera i maseczki z proteinami jedwabiu nie tylko nawilżają i chronią skórę, ale także wygładzają ją, wyrównują koloryt. W kosmetykach do pielęgnacja skóry: kremach, maskach, balsam, serach itp. stosowane jest tzw. mleczko jedwabne, czyli hydrolizowane proteiny jedwabiu.

Mleczko jedwabne jest także cenionym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów: szamponów, odżywek, masek, tzw. jedwabiu w płynie. Podobnie jak w przypadku skóry kosmetyki te mają silne właściwości nawilżające i wygładzające. Takie kosmetyki doskonale nadają się do pielęgnacji włosów o wysoko porowatej strukturze. Odbudowują je i przywracają blask, nie obciążając.

Puder jedwabny

Jak już wspomniano, jedwab ma także zastosowanie w kosmetykach kolorowych. Tym razem zamiast mleczka jedwabnego do cieni, pudrów, sztyftów czy pomadek dodaje się puder jedwabny, czyli jedwab rozdrobniony na proszek. Takie kosmetyki nie tylko idealnie przylegają do skóry i doskonale się rozprowadzają. Mają też właściwości antybakteryjne i pochłaniają nadmiar serum. Ale najbardziej cenione są dzięki jedwabistemu połyskowi uzyskanemu dzięki zmianie kąta padania światła na skórę. Proteiny jedwabiu stosowane są nawet w tuszach do rzęs.

Zastosowanie tkaniny jedwabnej w pielęgnacji urody

Nie tylko kosmetyki z zawartością jedwabiu działają doskonale na skórę. Sama tkanina również ma taki wpływ, dzięki czemu akcesoria jedwabne mogą stać się wspaniałą pomocą w pielęgnacji.

Jedwabne poszewki na poduszki mają wpływ na stan skóry twarzy, ale też na stan włosów. Wiele kobiet skarży się na to, że obracając się podczas snu, narażają włosy na tarcie o poduszkę. Włosy łamią się, mierzwią i plączą. Jedwabna poszewka może być tutaj doskonałym rozwiązaniem. Inny sposób to jedwabne czepki na włosy do spania. Nie tylko utrzymują włosy na miejscu, ale też mają wpływ na nawilżenie i kondycję włosa. Jedwabne wałki i gumki do włosów również pozwalają zadbać o włosy, szczególnie te suche i łamliwe.

Również bindy, maski i opaski na oczy wykonane z jedwabiu mogą być wykorzystane w codziennym dbaniu o urodę. Korzystny wpływ na skórę ma oczywiście noszenie jedwabnej bielizny i odzieży.

Sama tkanina jedwabna jest wykorzystywana tarze w technikach rekonstrukcji paznokci.

IG

Czytaj też:

Rosyjski wynalazek: Maski wiecznej młodości


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: jedwab do włosów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy