Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak długo żyją kosmetyki?

Półki w łazience uginają się od nagromadzonych zapasów? Przygotuj pudło, czas na porządki! Przeterminowane kremy mogą szkodzić.

Na opakowaniu każdego kosmetyku znajdziesz datę przydatności do użycia, jednak po jego otwarciu zegar zaczyna tykać szybciej.

To im szkodzi

Reklama

Staraj się przechowywać kosmetyki w zamkniętych opakowaniach. Nie lubią światła słonecznego, wysokiej temperatury i wilgoci. Dlatego dobrze jest przechowywać preparaty, zwłaszcza te do makijażu, z dala od łazienki, np. w szufladach toaletki. Korzystając z pudru czy cieni do powiek, nie zapomnij umyć pędzelków i gąbeczek. Są one siedliskiem bakterii, które przy następnym użyciu możesz przenieść do opakowania. Może się to skończyć zapaleniem spojówek lub infekcją skóry.

Lepiej wyrzucić

Jeżeli zauważyłaś, że Twój ulubiony krem zmienił konsystencję, a balsam, delikatnie mówiąc, źle pach- N nie, lepiej się ich pozbądź. Mętne perfumy, to zepsute perfumy. Używając ich, ryzykujesz podrażnienie skóry i odbarwienie odzieży. Prasowane kosmetyki zakończyły swoją przydatność, kiedy zaczynają się kruszyć lub przeciwnie - są twarde, a ich aplikacja jest niemożliwa. Przeterminowana pomadka warzy się na ustach. Lepiej nie ryzykować!

Średnia życia kosmetyków

Tusz do rzęs i eyeliner - 6 miesięcy od pierwszego użycia (pod warunkiem, że jest szczelnie zamykany i chowany do szafki, gdzie nie jest narażony na wysokie temperatury lub wilgoć;

Pomadki - 1-3 lata w zależności od składu;

Kosmetyki prasowane (pudry, cienie, róże) - 4 lata (muszą jednak być przechowywane w suchym miejscu, a gąbeczki i pędzelki trzeba dezynfekować);

Perfumy - po około pół roku mogą zmienić konsystencję. Zmiana koloru lub zmącenie, świadczą o ich przeterminowaniu.

Czym grożą przeterminowane?

Stare kosmetyki do malowania i pielęgnacji oczu zawierają niebezpieczne bakterie wywołujące m.in. zapalenie spojówek.

Pudry i podkłady mogą stać się przyczyną zakażenia, wystąpienia trądziku lub trudnych do wyleczenia podrażnień skóry.

Nieświeże kremy potrafią wywołać silne reakcje alergiczne, a przeterminowane produkty do depilacji - nawet oparzenia.

Marta Lewandowska

Dowiedz się więcej na temat: kosmetyki | termin ważności | makijaż

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje