Reklama

Reklama

Gdy z paznokciami jest krucho...

Paznokcie mocne z natury to rzadkość. Najczęściej skarżymy się na to, że są cieniutkie, kruche, często się łamią.

Te wszystkie objawy nasilają się właśnie teraz, wiosną. Nie ma więc czasu do stracenia, trzeba jak najszybciej zacząć działać. Tym bardziej, żeby poprawić kondycję paznokci, potrzeba trochę czasu.

Co sprawia, że paznokcie stają się słabe i kruche?

Reklama

Jednym z głównych sprawców niszczenia struktury płytki paznokci są detergenty. Łatwo jednak się przed nimi chronić - wystarczy do wszystkich prac domowych zakładać gumowe rękawiczki. Przydają się nawet wtedy, gdy używamy płynów do mycia naczyń wzbogaconych w łagodne składniki, np. lanolinę, bowiem paznokcie nie lubią zbyt długiego moczenia w wodzie.

Nie służą im także zmywacze do paznokci z dużą zawartością acetonu, bo wysuszają nadmiernie płytki. Podobne efekty dają słabej jakości lakiery do paznokci.

Często same szkodzimy paznokciom, zbyt gorliwie dbając o ich wygląd. Szczególnie ostrożnie trzeba używać tzw. polerki. Gdy sięgamy po nią za często, osłabiamy paznokcie i stają się one też coraz cieńsze. Istotny jest także sposób piłowania płytki. Choć wydaje się, że nie ma nic prostszego, często nie robimy tego prawidłowo. Opiłowywać paznokieć trzeba w jedną stronę, krótkimi pociągnięciami. To sprawia, że krawędź wygładza się. Jeśli robimy to szybko, w różne strony, w efekcie paznokcie mogą zacząć się rozdwajać.

Czy nasza dieta wpływa na wygląd paznokci?

Tak, gdy nasza dieta jest zbyt uboga w witaminy, paznokcie szybko się osłabiają. Warto zadbać, by w naszym jadłospisie nie zabrakło witamin z grupy B - jest w roślinach strączkowych, w brokułach, bananach i awokado. Ważna jest też witamina H, tzw. biotyna. Zawierają ją ryby (łosoś, tuńczyk), a także wątróbka, kalafior i brązowy ryż.

W naszym posiłkach nie powinno zabraknąć wapnia (produkty mleczne), a także cynku (pestki dyni, ziarna zbóż). Jeśli trudno nam zbilansować dietę, witaminy i minerały znajdziemy w tabletkach wzmacniających paznokcie. Jeśli zdecydujemy się na taką kurację, najważniejsza jest systematyczność.

Suplementy, podobnie jak leki, warto brać o tej samej porze dnia i to przez kilka miesięcy.

Jakie kosmetyki poprawiają kondycję paznokci?

Nie mamy dużego wyboru kosmetyków do paznokci - są to przede wszystkim odżywki. Stosowanie ich jest bardzo proste. Wystarczy nimi pomalować płytkę, tak jak lakierem do paznokci. Trzeba tylko pamiętać, by robić to systematycznie, co kilka dni. Tylko wtedy przyniosą korzyści. Odżywka powinna być też dobrze dobrana do kondycji paznokci. Te o działaniu wzmacniającym sprawdzą się, gdy paznokcie są kruche i często się łamią. W ich składzie często znajdują się ceramidy i proteiny, które utwardzają płytkę.

Drugi typ odżywek to odżywczo- regenerujące. Bazują przede wszystkim na składnikach nawilżających - sprawiają, że płytka odrasta zdrowsza i mocniejsza. Można wypróbować także domowe sposoby. Dobre efekty daje olejek rycynowy, oliwa z oliwek (jeśli dodamy do niej kilka kropli soku z cytryny rozjaśni także przebarwienia). Najlepiej stosować je wieczorem, bo pozostawiają tłustą warstwę.

Gdy płytki są w gorszej kondycji, warto też sięgnąć po kremy do rąk i paznokci oraz oliwki. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy przesuszone są także skórki wokół paznokci.

Życie na gorąco 14/2010

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje