Reklama

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Zimą często zaczynają się kłopoty z włosami: stają się łamliwe i nasila się ich wypadanie. Przyczyną może być także częste farbowanie, zbyt intensywna stylizacja i źle dobrane kosmetyki. Osłabienie włosów może wynikać nawet z ubogiej w witaminy diety, stresu, kłopotów ze snem i zmian w gospodarce hormonalnej. Jak przywrócić im dobrą kondycję?

Kuracja od środka

Co lubią włosy? Przede wszystkim nasiona i orzechy, ponieważ zawierają naturalne tłuszcze, a także pietruszkę i brokuły – warzywa te są dobrym źródłem selenu oraz witamin A i C, które pomagają odbudować komórki i keratynę.

Napój z siemienia lnianego zawiera witaminy z grupy B oraz magnez, żelazo, błonnik i kwas omega-3. Przepis: 2 łyżki siemienia należy gotować w rondelku z wodą (300 ml) przez 10 minut. Po ostudzeniu pije się powstały żelowy płyn. Kurację trzeba stosować codziennie przez przynajmniej 2 miesiące.

Białko roślinne – ma wpływ na gęstość i odżywienie włosów. Najwięcej jest go w soczewicy, soi, grochu, fasoli, migdałach i bananach. Przepis na koktajl: należy zmiksować łyżeczkę spiruliny (alg, które m.in. pomagają dostarczać tlen do komórek), garść szpinaku, banana, plasterek świeżego imbiru, sok z połowy limonki, 3/4 szklanki soku wyciśniętego z jabłek.

Reklama

Naturalne kosmetyki

Płukanka z pokrzywy jest bogata w witaminy A, B2, C, K i sole mineralne, które wzmacniają włosy. Przepis: suszoną pokrzywę należy zalać wrzątkiem (łyżeczka na filiżankę). Parzyć ją pod przykryciem 30 minut, ostudzić i przecedzić. Płukankę stosuje się po każdym myciu głowy.

Sok ze skrzypu polnego jest źródłem witamin, potasu, krzemu, dzięki któremu włosy są grube, gładkie i lśniące. Przepis: trzeba zmiksować w blenderze garść świeżego skrzypu oraz przez gazę wycisnąć sok. Wciera się go w skórę głowy i zostawia na noc. Mikstura nadaje włosom odcień starego złota, więc rano trzeba go zmyć szamponem.

Maska z Drożdży zawiera witaminy z grupy B, które pobudzają wzrost włosów i regulują pracę gruczołów łojowych, a także selen, potas, fosfor, cynk, żelazo. Przepis: do 2 łyżek drożdży należy dolać trochę ciepłego mleka i odstawić na godzinę. Następnie dodać 2 łyżki miodu i pół szklanki jogurtu. Papkę nakłada się na włosy, a po godzinie zmywa.

Na początek warto ograniczyć korzystanie z suszarki do niezbędnego minimum, gdyż wysusza ona skórę głowy, osłabia cebulki, sprawia, że włosy stają się matowe, a ich końcówki rozdwajają się. Nie jest wskazane także codzienne mycie głowy, ponieważ czynność ta osłabia cebulki, podrażnia i przesusza skórę.

Włosy najlepiej myć co 2–3 dni, a przed tym zabiegiem nałożyć domową maseczkę nawilżającą (np. z płatków owsianych, oleju kokosowego i rycynowego). 

Warto także poświęcić przynajmniej 5 minut dziennie na poprawiający krążenie krwi masaż skóry głowy. Można go wykonać szczotką z naturalnego włosia, masażerem do ciała lub po prostu opuszkami palców.

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy