Reklama

Dobroczynna kąpiel w ziołach

Wystarczy do kąpieli dodać trochę ziół, by zyskała właściwości lecznicze.

Pamiętaj o kilku zasadach. Przed kąpielą trzeba umyć ciało, by ułatwić substancjom z ziół wniknięcie przez skórę. W jej trakcie nie należy używać środków myjących.

Bardzo ważna jest temperatura wody. Chłodna (do 30° C.) pobudza, hartuje, przyspiesza krążenie oraz poprawia przemianę materii. Może trwać najwyżej kilka minut. Ciepła (30-37° C) relaksuje, działa uspokajająco, znosi napięcie mięśni i pomaga przy bólach głowy. Nie powinna trwać dłużej niż 30 min. Bardzo ciepła (37-40° C) rozgrzewa, łagodzi bóle kości. Zanurzenie ciała nie powinno dochodzić do poziomu serca. Nie może trwać długo, bo obciąża układ krążenia, obniża ciśnienie i wysusza skórę. Po kilkuminutowym pobycie w wannie wskazany jest zimny prysznic, by ochłodzić ciało.

Reklama

Rozmaryn

Pół szklanki igiełek rozmarynu zalej wrzątkiem i podgrzewaj (nie gotuj!) przez 15 min. Wsyp do wanny pół szklanki soli morskiej, wpuść kilka kropli olejku rozmarynowego, wlej odcedzony wywar z rozmarynu. Dopełnij wodą. Kąpiel działa orzeźwiająco, przeciwzapalnie oraz poprawia krążenie krwi.

Szyszki

Do garnka wsyp 0,5 kg sosnowych igieł i szyszek. Zalej je 2 l zimnej wody i podgrzewaj na wolnym ogniu do wrzenia. Gotuj pod przykryciem przez 15 min. Przecedź i wlej odwar do wanny. Dopełnij wodą o temp. 35-37° C. Idealna na obolałe stawy, bo zawiera przeciwbólowe olejki eteryczne. Szyszki oraz igliwie możesz zastąpić

kilkoma kroplami olejku cedrowego

Lipa

Garść suszonych koszyczków rumianku i dwie garści ziela lipy zalej wrzątkiem. Gotuj przez 20 min na wolnym ogniu. Wywar odcedź i wlej do wanny napełnionej wodą. Taka kąpiel pomoże się odprężyć przepracowanym i zestresowanym.

Szałwia

Dwie garści szałwii i jedną garść rumianku zalej litrem wrzątku. Przykryj, pozostaw do zaparzenia na 7 min. Odcedź. Ziołowy wyciąg wlej do wanny z wodą. Tego typu kąpiel działa łagodząco i oczyszczająco na skórę, pomaga pozbyć się stanów zapalnych, wysypki, a nawet grzybicy stóp. Może być też stosowana w przypadkach dolegliwości mięśniowych, bólów kostnych i stawowych.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy