Reklama

Co robić, gdy poparzyło cię słońce

Spieczone, rozpalone plecy, dekolt czy twarz „poratują” okłady z kefiru, warzyw i ziół.

Zaczerwienienia, gorąca w dotyku skóra, pieczenie, a czasem pęcherzyki to objawy słonecznego oparzenia I stopnia. Gdy je zauważysz, natychmiast schowaj się do cienia, przykryj ciało i włóż kapelusz, by osłonić twarz.

Posmaruj skórę preparatem łagodzącym podrażnienia z pantenolem lub alantoiną. Po zejściu z plaży, powinnaś stopniowo schłodzić ciało. Pamiętaj jednak, że skóra jest bardzo rozgrzana, polanie jej zimną wodą mogłoby wywołać szok termiczny.

Letni prysznic

Najpierw polej ciało letnią wodą, stopniowo obniżaj jej temperaturę do chłodnej, ale nie zimnej. Aby prysznic przyniósł ulgę, powinien trwać około 10 min. Potem delikatnie osusz ciało ręcznikiem. Przez kilka dni unikaj słońca, zwłaszcza w południe.

Reklama

Kojące kompresy

1. Ogórkowy na podrażnioną twarz. Przyłóż plasterki świeżego ogórka do spieczonej skóry i pozostaw na 30 minut. Delikatny sok z ogórka złagodzi podrażnienie.

2. Ziemniaczany na zaczerwienione plecy. Zetrzyj na grubej tarce dwa świeże ziemniaki. Papkę rozprowadź na plecach, przykryj gazą, by się nie zsuwała. Zmyj letnią wodą po 20 min.

3. Pomidorowy chłodzący skórę. Rozpalone ciało lub twarz przecieraj kilka razy połówką pomidora. Po chwili zmyj letnią wodą.

Spieczony dekolt

Rozpaloną twarz schłodzi kompres z ręcznika zwilżonego chłodną wodą.

Zrób okład z chłodnego jogurtu naturalnego lub kefiru. Rozprowadź go grubą warstwą (możesz przykryć gazą, by się nie zsuwał) i potrzymaj przez pięć minut. Powtórz to kilka razy. Jeśli pojawiły się pęcherzyki, wklep dodatkowo w ciało łagodzący balsam po opalaniu.

Najlepiej byłoby, byś nie wkładała ubrania, dzięki temu odkryta skóra szybciej się ukoi. Jeśli musisz się ubrać, by nie pocierać podrażnionej skóry, włóż luźną bawełnianą bluzkę czy sukienkę.

Łagodzące kąpiele

Podrażnioną po słońcu skórę ukoją i nawilżą letnie kąpiele (o temp. wody ok. 270*C) z dodatkiem mąki owsianej, sody lub kurkumy. Mają one właściwości przeciwzapalne.

Z dodatkiem kurkumy.Wsyp do wanny napełnionej wodą 5-6 łyżek mąki owsianej i łyżkę kurkumy i zanurz się w wodzie na 15 minut. Spłucz skórę i delikatnie osusz ciało ręcznikiem.

Z dodatkiem sody. Rozpuść sodę spożywczą w wodzie (pół szklanki na pół wanny wody) i zanurz się na pięć minut. Po kąpieli nie wycieraj się ręcznikiem. Poczekaj, aż ciało wyschnie.

Lecznicze okłady

Gojenie się spieczonej skóry przyspieszają aloes i mięta, znane z właściwości przeciwzapalnych. Zwilż gazę schłodzonym sokiem z liści aloesu i przyłóż do zaczerwienionej skóry na 15 minut. Albo wymieszaj dwie krople olejku miętowego ze 100 ml letniej wody. Schłodzonym płynem zwilż gazę i przyłóż do skóry.

Przez cały dzień, co pół godziny, wypijaj szklankę wody mineralnej – poprawisz nawilżenie skóry.

Zobacz także:

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama