Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Cała noc na szpilkach

​Nieważne, czy na wysokich obcasach tańczysz sambę, czy walca i tak fundujesz nogom potężny wysiłek. Co zrobić, aby ból nie zepsuł imprezy?

Eksperci wysiłek kilkugodzinnego wirowania na parkiecie porównują do biegu na długim dystansie, ale dla stóp to taniec jest bardziej męczący. Dlaczego? Bo na imprezy zakładamy zazwyczaj buty na wysokim obcasie, które obciążają stopy. Aby bez większych problemów przeżyć wyjście w szpilkach, o nogi trzeba zacząć dbać na kilka godzin przed wyjściem.

W dniu imprezy


Reklama

Tego dnia nie zakładaj skarpet ze ściągaczem ani obcisłych rajstop, bo ich ucisk może zaburzyć krążenie i na nogach pojawią się obrzęki. Do czasu imprezy noś buty na płaskim obcasie. Przed wyjściem zafunduj stopom odprężającą kąpiel, np. do ciepłej wody wsyp dwie garści soli. Zanurz stopy na 10 minut, a w wysuszone wmasuj żel z kasztanowcem, który zapobiega powstawaniu obrzęków.

W każdej wolnej chwili trzymaj nogi w górze, np. usiądź na kanapie ze stopami opartymi o poduszkę. Na godzinę przed wyjściem zrób po pięć przysiadów i skłonów. Poćwicz stopy: zataczaj kółka palcami, maszeruj na przemian na palcach i piętach.

Tuż przed wyjściem wetrzyj chłodzący żel. Zrezygnuj z dezodorantu z talkiem, wybierz zwykły, by na rajstopach nie było białych smug. Do szpilek włóż wkładki wykonane z przezroczystego żelu, które amortyzują przednią część stopy.

Wielkie wyjście


Na imprezie nie stój w miejscu. Jeśli nie możesz usiąść, przechadzaj się - unikniesz obrzęków wywołanych zastojami limfy. Miej przy sobie mały dezodorant do stóp i żel przeciw obrzękom - możesz je nakładać przez rajstopy. Przyniosą natychmiastową ulgę stopom i odświeżą.

Co pewien czas dyskretnie zsuń szpilki, wypręż stopy, obciągnij palce i staraj się wyprostować nogi w kolanach, to rozluźni obolałe palce. A gdy masz już naprawdę dość, zmień buty na wygodniejsze. Po kilku godzinach zabawy nikt nie zauważy, że zmieniłaś buty, ale wszyscy zwrócą uwagę, że np. utykasz! Mimo wszystko na drugi dzień stopy bardzo cię bolą? Przeczytaj, jak im pomóc.

A na drugi dzień...

1. Zafunduj stopom kojącą kąpiel, np. z olejkiem rumiankowym lub śródziemnomorską - do miski z ciepłą wodą wciśnij sok z cytryny, dodaj łyżeczkę cynamonu, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1/4 filiżanki mleka. Cynamon możesz zastąpić płatkami kwiatów. Obrzęki zmniejszy naprzemienny chłodny i ciepły prysznic, a krążenie pobudzi kąpiel kwaśna (sok z cytryny na miskę wody).

2. Gdy na spodzie stóp (głównie na piętach i pod dużym palcem) skóra stała się gruba, zrób peeling. Specjalne scruby nie tylko świetnie wygładzą skórę, ale też znakomicie odświeżają. Jeżeli skóra jest bardzo gruba, użyj tarki. Pocieraj nią skórę w różnych kierunkach.

3. Jeśli na stopie zrobi się pęcherz, nie próbuj go przebijać. Gdy sam pęknie, przemyj go preparatem antyseptycznym, a potem nałóż specjalny plaster.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje