Reklama

Borowina – jak uzdrawia i upiększa

Peloterapia łagodzi ból i rozluźnia mięśnie oraz poprawia krążenie.

Peloterapie praktykowane od ponad 5 tysięcy lat przeżywają dziś na świecie prawdziwy renesans. W polskich uzdrowiskach do zabiegów używa się borowiny, czyli torfu o niezwykłych właściwościach.

Leczniczy alfabet borowiny

To skarbnica leczniczych substancji: celulozy, ligniny, białek, cukrów i aminokwasów, jonów wapnia, magnezu, sodu, bromu i jodu. A także fitoestrogenów, które - przenikając do krwiobiegu - pobudzają u kobiet czynności jajników i macicy.

Najważniejszy w borowinie jest jednak kwas huminowy powstający w procesie humifikacji, tj. rozkładu i syntezy resztek roślinnych w torfie. To panaceum przeciwbólowe i przeciwzapalne skutecznie likwiduje dolegliwości reumatyczne. Blokuje działanie hialuronidazy - enzymu trawiącego włókna kwasu hialuronowego i niszczącego stawy, podnosi poziom cytokin (IG-FL) chroniących chrząstkę stawową.

Reklama

Cenną właściwością kwasu huminowego jest też wyzwalanie w organizmie podnoszących próg bólowy ciał histaminopodobnych, leczenie urazów i obrzęków.

Jakie zabiegi borowinowe stosować? Kąpiel w borowinie jest znacznie zdrowsza od pławienia się w wodzie. Gęsta, gorąca borowina powoli przenosi ciepło, łagodnie podnosząc temperaturę ciała. Nie powoduje, jak woda, nagłego skurczu naczyń krwionośnych i silnego zaczerwienienia skóry. Efektem są za to obfite poty, dzięki którym organizm pozbywa się toksyn. A także długotrwałe uczucie odprężenia i złagodzenia bólów będących skutkiem reakcji zapalnych.

Wskazaniem do półkąpieli (siedzimy w wannie z borowiną o temperaturze 45°C zanurzeni do wysokości powyżej pępka) są przewlekłe zapalenia przydatków i dolegliwości klimakteryjne. Zaleceniem do zawijań, tj. okładów całkowitych lub częściowych - zwyrodnienia stawów i chrząstek, stany pourazowe kości, okostnej i mięśni.

Borowina przyłożona w jednym miejscu na skórze działa na organy wewnętrzne - np. w postaci okładu w okolicach żołądka obniża kwaśność soku żołądkowego, zwiększa wydzielanie żółci.

Dostępne terapie domowe

W aptekach dostępne są plastry borowinowe. Zanurzone w gorącej wodzie i przyklejone na 30 minut łagodzą bóle związane ze stanem zapalnym. Maścią borowinową masować należy okolice chorych stawów i mięśni 3 razy dziennie.

Wskazania? Reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, zespoły bólowe szyjne, barkowe i lędźwiowe.

Dla urody

Działające ściągająco borowinowe maski na ciało wykorzystuje się do zabiegów wyszczuplających i antycellulitowych. Maski na twarz o działaniu bakteriostatycznym stosowane są przy cerze tłustej i trądziku, w celu złagodzenia wykwitów i podrażnień, wzmocnienia naczynek krwionośnych. A także dla lepszej regeneracji skóry, gdyż borowina przyczynia się do odnowy włókien kolagenu i elastyny, nadającym skórze sprężystości, do wygładzania zmarszczek, rozjaśniania skóry, likwidowania przebarwień.

Życie na gorąco 17/2012

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: borowina | maseczka do twarzy | pielęgnacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama