Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Atopowe zapalenie skóry. Kogo dotyczy i czym się objawia?

Atopowe zapalenie skóry ma niejasne przyczyny i nie do końca zbadaną etiologię. Przyjęło się je uważać za dziedziczną chorobę genetyczną, której katalizatorami są przede wszystkim dieta, czynniki zewnętrzne i zanieczyszczenie środowiska.

Pewne jest jedno: nie jest to choroba rzadka. Dotyka ono bowiem - wedle różnych szacunków - od 20 do nawet 30 proc. całej populacji. Jako choroba przewlekła potrafi dokuczać przez całe życie. Choć nie można jej wyleczyć, to da się z nią mimo wszystko żyć.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Reklama

Atopowe zapalenie skóry ujawnia się zwykle już w pierwszych miesiącach życia. Ale bywa też, że atakuje w okresie dojrzewania, a nawet u progu dorosłości. Są to jednak przypadki odosobnione i raczej marginalne, występujące ze względnie niewielką częstotliwością (szacuje się, że tylko 10 proc. zachorowań na atopowe zapalenie skóry ma miejsce w tym czasie). Z nie do końca poznanych przyczyn zapadają na nie najczęściej dziewczynki i kobiety. Jeśli idzie o mechanizmy prowadzące do wystąpienia AZS, wiadomo nieco więcej. Okazuje się oto, że organizm osoby dotkniętej chorobą rozwija nieprawidłowe - to znaczy: zbyt ostre i gwałtowne - reakcje na obiektywnie niewielkie ilości antygenów. Wynika to z kolei z nadprodukcji immunoglobulin typu E, czyli przeciwciał odpowiedzialnych m.in. za walkę z pasożytami, które reagują już nawet na niewielkie dawki antygenów. Dokładnie z tego powodu część uczonych jest skłonna uważać AZS za rodzaj choroby autoimmunologicznej. W niektórych bowiem przypadkach obraca się ona przeciwko organizmowi chorego, traktując np. jego własny pot jako czynnik alergizujący. Zdarza się też, że organizm zmagający się z atopowym zapaleniem skóry błędnie utożsamia swoje własne białka z niepożądanymi białkami obcego pochodzenia i stara się je w konsekwencji zniszczyć (takimi autoalergenami mogą być np. wewnątrzkomórkowe białka keratynocytów lub manganowa dysmutaza ponadtlenkowa).  

Objawy

AZS rozpoznać nietrudno. Charakteryzuje je bowiem szereg swoistych i specyficznych objawów. Choroba objawia się przede wszystkim nawracającymi "rzutami" i przebiega w rytmie zaostrzeń i remisji. Na początku każdego chorobowego epizodu pojawia się zwykle zaczerwienienie i świąd skóry, którym towarzyszy też najczęściej suchość naskórka (na tym tle mogą występować wtórne nadkażenia bakteryjne prowadzące do pojawiania się jątrzących i trudnych do wygojenia ran).  

Podrażnienia skóry mogą występować rozlegle, obejmując czasem nawet całe ciało (stan określa się mianem erytrodermii), prowadząc - zwłaszcza w bardzo ostrych przypadkach - do prędkiej lichenizacji (czyli liszajowacenia skóry), powstawania przeczosów (trwałych ubytków w skórze), nadżerek oraz ropnych grudek. Zmiany chorobowe pojawiają się jednak zazwyczaj w przegubach kończyn, wierzchnich częściach dłoni, na skórze szyi, czoła i twarzy. Nawrotom atopowego zapalenia skóry mogą towarzyszyć inne rodzaje atopii: astma oskrzelowa, katar sienny, pokrzywka, alergiczne zapalenie spojówek czy rozmaite nietolerancje pokarmowe.

Walka z AZS

Chorzy cierpiący na AZS powinni przede wszystkim dbać o właściwą pielęgnację skóry. Najważniejszy jest odpowiedni dobór kosmetyków i środków piorących. Mydła stosowane w kąpieli nie powinny drażnić i wysuszać skóry, a środki do prania powinny być bezwzględnie oparte o naturalne, ekologiczne i łagodne dla ciała składniki - ich drobiny nie zawsze bowiem wypłukują się z materiału i mogą ją drażnić po praniu. Do codziennego mycia skóry twarzy nadadzą się więc wszelkie specyfiki stworzone z myślą o cerze wrażliwej, jak np. Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia, która nie zawiera ani mydła, ani substancji drażniących.  

Ważne też, by stronić od niepotrzebnych stresów (podejrzewa się bowiem, że niemałe znaczenie w AZS mają czynniki psychosomatyczne), unikać bezpośredniej ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza (w tym smog), dym tytoniowy (o bezwzględnym zakazie palenia papierosów chyba nikomu, kto walczy z atopowym zapaleniem skóry, nie trzeba przypominać), nie przebywać w pomieszczeniach zakurzonych, brudnych, klimatyzowanych i starać się nie brać kąpieli w zbyt gorącej czy mocno chlorowanej wodzie, a także zrezygnować z noszenia ubrań wykonanych z tkanin szorstkich i "gryzących", zdolnych potencjalnie podrażniać skórę. Równie istotne jest też przestrzeganie zasad zbilansowanej diety, bogatej zwłaszcza w kwasy omega-3 (bezspornie: powinno się ich dostarczać organizmowi znacznie więcej niż kwasów omega-6, które w nadmiarze mogą być bardzo szkodliwe dla ogólnej kondycji organizmu). W czasie nawrotów i zaostrzenia się atopowego zapalenia skóry zalecane jest również stosowanie przemyślanej strategii farmakoterapeutycznej, opartej m.in. o fototerapię (czasem także - fotochemioterapię), leki steroidowe, hydroksyzynę (antyhistaminowy farmaceutyk mający działanie przeciwuczuleniowe) oraz takroklimus (lek immunosupresyjny stosowany miejscowo na zmienioną chorobowo skórę) i pimekrolimus wykazujący silne działanie przeciwzapalne.

Niezbędna pielęgnacja

Nieodzownym - i podstawowym - elementem walki z chorobą powinno być jednak efektywne nawilżanie skóry. Stosowanie odpowiednio dobranych kremów pozwala bowiem odbudować zmieniony przez AZS naskórek oraz przywrócić właściwy stan okrywającego go płaszcza lipidowego. W czasie nawrotów choroby polecany jest np. Cetaphil MD Dermoprotektor balsam do twarzy i ciała, który nie podrażnia i nie uczula skóry, a także wnika w jej głębokie warstwy, dzięki czemu skutecznie ją odżywia. W jego składzie znalazły się m.in. gliceryna, olej z awokado (dostarczający skórze nienasyconych kwasów tłuszczowych), pantenol (łagodzący wszelkie podrażnienia skóry) oraz substancja o potwierdzonym działaniu antybakteryjnym, pomocna zwłaszcza w przypadkach wtórnych nadkażeń zmienionej chorobowo skóry. Równie skuteczny w walce z AZS jest intensywnie nawilżający krem Cetaphil DA Ultra uzupełniający lipidy, których brakuje w wysuszonej, podrażnionej bądź uszkodzonej skórze. Zawarte w nim masło Shea, olej z orzechów makadamia, PCA (pyrolidonowy kwas karboksylowy ), pantenol i silikony łagodzą podrażnienia, przywracają elastyczność naskórka i prawidłową kondycję okrywającego go płaszcza lipidowego. Wspomagająco można również stosować lipoaktywny krem nawilżający Cetaphil PS, który ochrania, regeneruje i nawilża skórę (można go stosować miejscowo w chorobowo zmienionych miejscach - nawet tam, gdzie jest ona uszkodzona i spękana, albowiem nie wywołuje pieczenia i nie wzmaga podrażnień). Znajdujące się w jego składzie olej migdałowy, wazelina, dicapryl, silikony, witamina E i gliceryna koją i wygładzają naskórek, odbudowują pokrywający go film ochronny, a także chronią skórę przed utratą wody.

 

Tekst powstał we współpracy z marką Cetaphil.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje