Przejdź na stronę główną Interia.pl

5 pytań o włosy

Są niesforne, puszą się, łamią, przetłuszczają, a może wypadają? Zanim wydasz krocie na fryzjera, zobacz, jak sama możesz im pomóc.

Przeciętnie mamy na głowie 100-150 tys. włosów (średnio 250 na cm2). Każdy żyje ok. 4 lat. Zazwyczaj zdrowy włos rośnie 1 mm na 3 dni (czyli 12 cm rocznie). Ale nie zawsze tak bywa - włosy bowiem lubią płatać figle. Jeżeli jesteś zdrowa, dobrze się odżywiasz, a z włosami dzieje się coś złego, zapewne popełniasz jakieś kosmetyczne błędy.

1. Czemu wypadają?

Reklama

Przyczyną mogą być zbyt agresywne szampony, a także fryzura wywołująca nadmierne napięcie włosów (np. kucyk).

Co robić? Zmień fryzurę! Nasmaruj skórę głowy i nasadę włosów olejem rycynowym (nie wcieraj oleju we włosy), zawiń w ręcznik i pozostaw na noc. Rano umyj włosy. Powtarzaj zabieg co 7-10 dni.

2. Dlaczego są matowe?

To zazwyczaj skutek złej pielęgnacji, zbyt częstego poddawania ich zabiegom z użyciem środków chemicznych (farbowanie, trwała) lub rezultat słabo zbilansowanej diety.

Co robić? Blask włosom pomogą odzyskać maski. Piwo zmieszaj z żółtkiem, nałóż na włosy, zawiń w ciepły ręcznik, zostaw na 30 minut i spłucz. Możesz także sparzyć wrzątkiem skórki z dwóch pomarańczy i gotować je 5 minut w 2 litrach wody. Ostudzonym naparem wypłucz umyte włosy.


3. Dlaczego się łamią?


Najczęściej powodem jest ich przesuszenie (używamy zbyt gorących suszarek, prostownic czy lokówek).

Co robić? Podgrzej 2 łyżki oliwy, dodaj jedno żółtko i wmasuj mieszankę we włosy. Owiń głowę folią i ręcznikiem. Po 20 minutach umyj włosy szamponem. Maseczkę stosuj raz w tygodniu. Świetna będzie również mleczna płukanka: na umyte włosy nałóż kilka łyżek pełnotłustego mleka. Po kwadransie spłucz włosy letnią wodą. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.

4. Skąd "siano" na głowie?


To efekt bardzo silnego przesuszenia.

Co robić? Przez dwa tygodnie myj włosy domowym szamponem jajecznym: wymieszaj 2 żółtka i pół łyżeczki miodu. Dodaj kilka kropel soku z cytryny, wmasuj w wilgotną skórę głowy. Spłucz letnią wodą.

5. Czemu wciąż są tłuste?


Główną przyczyną jest brak regularnego ich oczyszczania (za rzadkie czesanie i mycie) oraz nadmierne używanie kosmetyków do stylizacji.

Co robić? Raz w tygodniu rozgniecioną kostkę drożdży zmieszaj z połową szklanki mleka. Maskę nanieś na skórę głowy. Po pół godzinie umyj włosy szamponem. Jeśli nie lubisz zapachu drożdży, zrób inaczej: obierz cytrynę, wyszoruj ogórek. Zmiksuj je w blenderze. Wmasuj na 2-3 min w skórę głowy i spłucz. Bardzo dobre efekty przynosi również nacieranie skóry sokiem z cytryny. Rób to raz na tydzień, po umyciu.

Tego unikaj!


Nakładania odżywek na ociekające wodą włosy - pozbawiasz je wielu substancji, które spłyną wraz z wodą.
Tarcia ręcznikiem świeżo umytych włosów - uszkodzisz łuski włosów i rozerwiesz wiązania keratynowe.
Mycia włosów gorącą wodą - będą się szybko przetłuszczać.
Suszenia "pod włos" - staną się matowe.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje