Reklama

5 niezawodnych sposobów na uderzenia gorąca

Sprawdź jak łatwo pozbyć się uderzeń gorąca. Lecz się naturalnie.

Kojąca mieszanka ziołowa

Przygotuj ją z dwóch garści kwiatów nagietka, takiej samej ilości szyszek chmielu, czerwonej koniczyny. Dodaj dwa liście mięty i po jednej garści szałwii i malwy. Wymieszaj. Łyżkę tej mieszanki wsyp do kubka i zalej szklanką wrzątku. Przykryj talerzykiem i odstaw na 15 minut do zaparzenia. Pij napar 2 razy dziennie - najlepiej rano i wieczorem. Zioła te zawierają izoflawony, które regulują gospodarkę hormonalną oraz zapobiegają dokuczliwym objawom menopauzy.

Receptura św. Hildegardy

Dręczonym przez uderzenia gorąca kobietom zalecała bukwicę. Zioło to zawiera garbniki,gorycze,olejki eteryczne, alkaloidy, flawonoidy, cholinę i betainę. Z jej suszonych liści i kwiatów rób napar, zalewając łyżeczkę ziela wrzątkiem i odstawiając na kwadrans. Pij dwie szklanki, rano i wieczorem. Z bukwicy możesz też przygotować lecznicze winko. Weź trzy garście świeżych lub suszonych jej kwiatów i liści, włóż do słoja i zalej butelką białego wina. Zakręć dobrze i odstaw w ciemne miejsce. Po miesiącu leżakowania wstrząśnij butelkę. Winko jest już gotowe. By zapobiec napadom uderzeń gorąca, pij dwa razy dziennie po jednej łyżce stołowej.

Reklama

Więcej żelaza, mniej uderzeń

Napady potów i gorąca są zmorą nie tylko pań w okresie menopauzy. Mogą być skutkiem niedoboru żelaza w organizmie, np. z powodu obfitych krwawień towarzyszących przerastaniu błony śluzowej macicy lub mięśniakom, częstym po 45. roku życia. Jeśli więc chcesz uniknąć nagłych ataków gorąca i potów, polub produkty i dania zawierające najlepiej przyswajalne żelazo - serca, wątróbkę i nerki. Żelazna kanapka każdego dnia Na chleb kładź kaszankę, salceson,pasztetową,wątrobiankę, cynaderki, serca, zalecany jest też pasztet wołowowieprzowy lub z indyka. Wchłanianie żelaza zwiększysz, dodając do nich buraki, szpinak, natkę pietruszki.

Akupresura ucha

Jeśli uderzenia gorąca dręczą Cię regularnie, dwa razy dziennie rób 3-minutowy masaż uciskowy obu uszu. Jak twierdzą znawcy tej formy samoleczenia, uciskanie określonych stref i punktów położonych w obrębie ucha najskuteczniej usuwa dolegliwości. Liczba napadów gorąca zmniejsza się, poprawiają się też nastrój i sen. Jak wykonać leczniczy zabieg? Najpierw kciukami i palcami wskazującymi chwyć płatki uszu i przez dwie minuty masuj okrężnymi ruchami, raz wzmacniając, raz rozluźniając nacisk. Następnie przesuwaj palce wzdłuż małżowiny i raz przy razie uciskaj ucho, idąc raz w górę, raz w dół. Na końcu palcami wskazującymi pobudzaj miejsca znajdujące się tuż nad kanałem słuchowym (w samym środku małżowiny). 

Sojowa terapia

Spożywając produkty mające w składzie soję, dostarczysz sobie sporo fitoestrogenów, czyli substancji zbliżonych do hormonów żeńskich. Ich poziom w okresie menopauzy spada, powodując przykre objawy. Są to nie tylko uderzenia gorąca, ale też drażliwość i płaczliwość. Soję możesz gotować z dodatkiem majeranku i oliwy, np. z kiełbasą i pomidorami lub na jej bazie gotować pożywną zupę. Wypróbuj również gotowe przetwory z soi - serek tofu, sojowe kiełbaski czy burgery. Dobrym źródłem fitoestrogenów jest ponadto siemię lniane. Mielone ziarna lnu kupisz w aptece lub zielarni. 

Zobacz także: 

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy