Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak powstrzymać wypadanie włosów

Jest na to kilka metod. Możesz zastosować domowe sposoby albo gotowe preparaty. Wybieraj!

Włosy bez wątpienia są wielką ozdobą kobiety. Mogą też być jej wielkim zmartwieniem - na przykład jeśli nadmiernie wypadają. Raz na kilka lat może się to przytrafić każdej z nas. Zamiast płakać, patrząc w lustro, trzeba zastanowić się, jakie mogą być tego przyczyny i zacząć działać.

Reklama

Kiedy wypadanie włosów to problem? Gdy po uczesaniu się na szczotce zostaje kilkadziesiąt włosów, to wszystko jest w porządku. Codziennie może wypadać nawet około 200 włosów, tak wygląda normalny cykl ich rozwoju. Na miejsce wypadających wkrótce odrastają nowe.

Ale kiedy zauważasz, że włosów na szczotce jest o wiele więcej niż zwykle, a ponadto znajdujesz je niemal wszędzie: na swetrze, ręczniku i poduszce, kłębiące się po myciu w sitku wanny, twój niepokój jest uzasadniony. Zanim pójdziesz do lekarza, próbuj sama znaleźć przyczynę. Nigdy jednak nie bagatelizuj problemu. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.

Najpierw sprawdź, czy nie popełniasz błędów

Kiedy zaniepokoi cię liczba wypadających włosów, nie szukaj od razu skomplikowanych powodów. Zacznij od rachunku sumienia, może robisz coś, co im szkodzi.

W pielęgnacji

Często farbujesz włosy, tapirujesz je, mocno upinasz? Najbardziej osłabiają je właśnie: częste i drastyczne zmiany koloru (np. z czarnego na blond), używanie wielu preparatów do stylizacji oraz tapirowanie. Mocne ściąganie włosów w kucyk powoduje wyraźne (choć nie gwałtowne) przerzedzanie się ich na skroniach i nad czołem. Jeśli masz na sumieniu jeden z tych grzeszków, wystarczy zmiana postępowania na… bardziej delikatne.

Pamiętaj też o właściwym myciu włosów. Nie zaszkodzi nawet codzienne mycie, ale trzeba używać ciepłej (nie gorącej!) wody i niewielkiej ilości szamponu. Delikatnie rozczesuj włosy, gdy są mokre, osuszaj dobrze ręcznikiem i dopiero wtedy modeluj chłodnym nawiewem. Nie wierz, że obcięcie włosów wzmocni je i powstrzyma ich wypadanie. Ale na pewno znacznie ułatwi ci zabiegi pielęgnacyjne. Rozważ więc taką możliwość.

W codziennej diecie

Może gwałtownie się odchudzałaś (nawet tylko dwa tygodnie na diecie 1000 kalorii może dać taki efekt)? Twoje posiłki są mało urozmaicone? Zawartość talerza ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie są twoje włosy. Niedobory witamin i minerałów są jednym z najważniejszych powodów osłabienia i wypadania włosów. Przyjrzyj się swojemu jadłospisowi. Codziennie powinny gościć w nim produkty bogate w witaminy oraz minerały: warzywa (także surowe), owoce, grube kasze, pieczywo razowe, nabiał, ryby, drób, jajka, siemię lniane, orzechy, oleje roślinne.

Odchudzasz się już kilka miesięcy? Prawie na pewno masz niedobory niektórych substancji odżywczych. Dlatego nawet jeśli twoim włosom na razie nic nie dolega, sięgnij po suplement, żeby zapobiec kłopotom. Będziesz się cieszyć i szczuplejszą figurą, i bujną czupryną!

Dowiedz się więcej na temat: włosy | pielęgnacja | piękno | uroda

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje