Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak dbać o cienkie włosy

Włosy delikatne i cienkie potrzebują specjalnej pielęgnacji i to już podczas codziennego mycia i suszenia.

1. Delikatnie myj głowę

Jeśli włosy wymagają częstego mycia, rób to nawet codziennie. Szampon (ziołowy lub dla dzieci) wlej w zagłębienie dłoni. Rozcieńcz odrobiną wody, rozprowadź na głowie i włosach. Nie wylewaj kosmetyku z butelki wprost na głowę, skoncentrowany wysusza skórę i włosy.
-Używaj letniej wody
Płucz głowę po myciu 2-3 razy, by dobrze usunąć szampon i wszystkie zanieczyszczenia z włosów. Użyj do tego letniej wody. Zbyt gorąca pobudza gruczoły łojowe w skórze głowy i przyspiesza jej przetłuszczanie się. Łój przykleja się do włosów i zbyt je obciąża, a one sklejają się i mogą nadmiernie wypadać.
- Stosuj kwaśne płukanki
Do ostatniego płukania dodaj sok z połowy cytryny lub 2 łyżki octu winnego. Dzięki temu zamkniesz łuski włosa. Pasma staną się sprężyste, nie będą o siebie zaczepiać, rozdwajać się i łamać.

2. Wzmacniaj pasemka

Reklama

Po każdym myciu odżywiaj włosy. Stosuj zamiennie napar lub maseczkę.
- Płucz włosy ziołową miksturą
Zmieszaj po 2 łyżki suszonego ziela: skrzypu, szałwii, pokrzywy i zalej je 2 litrami wrzątku. Do jasnych kosmyków możesz użyć rumianku z szyszkami chmielu (po 2 łyżki na 2 l wody). Gdy płyn wystygnie, przecedź i dodaj sok z połowy cytryny. Powoli polewaj płynem włosy, możesz lekko wetrzeć go w skórę głowy. Powinno to być ostatnie płukanie po myciu.
- Odżyw skórę maseczką
Zmieszaj żółtko z łyżeczką oliwy z oliwek i połową łyżeczki olejku rozmarynowego (kupisz w sklepie z produktami naturalnymi). Wetrzyj w skórę głowy. Przykryj ją folią, owiń ręcznikiem. Po mniej więcej 15 minutach spłucz wodą.

3. Ostrożnie susz kosmyki

Umyte włosy owiń miękkim ręcznikiem frotte, po czym lekko odciśnij nadmiar wilgoci. Nie trzyj mocno kosmyków podczas wycierania. Rozpulchnione wilgocią są podatne na złamania.
- Nastaw lekki powiew z suszarki
Nawet, gdy się spieszysz, susz włosy niezbyt mocnym, letnim strumieniem powietrza. Trzymaj suszarkę w odległości ok. 20 cm od głowy i zmieniaj kierunek strumienia, jednocześnie delikatnie przeczesując poszczególne pasemka palcami (jeśli ich nie modelujesz). Dzięki temu równomiernie wyschną.
- Użyj grzebienia o rzadkich zębach
Czesz nim dobrze wysuszone pasma. Jeśli chcesz modelować je na szczotce, wybierz taką, która ma rzadkie i niezbyt ostre włosie. Nie szarp włosów!

4. Nawilżaj skórę kompresami

Delikatnym i rzadkim włosom, które "puszą się" i nie chcą układać, zaaplikuj kurację ciepłymi okładami. Dzięki temu pasma staną się miękkie i bardziej sprężyste.
- Wetrzyj olejki w skórę głowy
Zmieszaj po 3-4 łyżeczki oleju rycynowego i olejku z kiełków pszennych (kupisz w sklepie z produktami naturalnymi). Mieszankę podgrzej w gorącej kąpieli wodnej. Rozdzielaj włosy na pasemka i palcami wcieraj płyn w skórę głowy, załóż na głowę plastikowy czepek i otul ją ręcznikiem. Trzymaj okład 20-30 min, potem umyj włosy ziołowym szamponem.

5. Zregeneruj osłabione pasma

Jeśli włosy mają rozdwajające się końcówki, a skóra głowy jest nieprzyjemnie napięta, to oznacza, że brakuje im składników odżywczych. Końcówki obetnij u fryzjera, a prawidłowe nawilżenie skóry przywrócą zioła.
- Zrób delikatny masaż
Zmieszaj po 3 łyżki suszonego kwiatu lipy i korzenia prawośladu i zalej je 2 l wrzątku. Przecedzony, letni płyn delikatnie wcieraj palcami w skórę głowy przez 2-3 minuty. Nie spłukuj włosów, lecz pozostaw je do wyschnięcia. Zabieg powtarzaj po każdym myciu głowy. Staraj się jeść jak najwięcej warzyw i owoców, by odżywić organizm i wzmocnić pasma od środka.

Włosy pełne blasku

Płukanie naparem z rozmarynu
Zalej 5 łyżek ziela 2 litrami wrzątku. Przecedzonym, letnim płynem płucz włosy po myciu.

Nacieranie sokiem z cytryny
Wyciśnij sok z jednej cytryny i wetrzyj go palcami w skórę głowy i włosy. Spłucz je letnią wodą.

Natłuszczająca maseczka
Zmieszaj 3 łyżki oliwy z 10-15 kroplami olejku ze słodkich migdałów. nanieś na włosy, spłucz po 3 min.

Naprzemienne polewanie wodą
Spłukuj umyte włosy raz ciepłą, raz zimną wodą przez 3 min. Zakończ zimną i osusz pasma ręcznikiem.

Kobieta i życie 9/2010

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama