Reklama

Reklama

Rower, piłka czy... kołyska?

Dość siedzenia na kanapie! Oferta sprzętu do prostych domowych ćwiczeń jest ogromna. Spraw sobie taśmy, beret czy piłkę...

Sportowy sprzęt wybierz dla siebie w zależności od celu (np. uzyskania płaskiego brzucha, jędrnych ud) i stanu zdrowia. Jeśli masz już problemy z kręgosłupem, barkiem czy np. kolanami, skonsultuj się z lekarzem.

Reklama

1. Rower stacjonarny


Wzmacnia mięśnie nóg, zwiększa wydolność płuc i układu krążenia. Przyspiesza spalanie tłuszczu. Jednostajne pedałowanie nie przyniesie jednak efektów. Trening powinien być interwałowy - pedałujesz szybko, aż puls osiągnie 120 uderzeń na minutę, potem wolniej aż wróci do normy, potem znowu szybko itd. (pół godziny). W sklepie rehabilitacyjnym możesz też kupić same pedały, tzw. rotory do ćwiczeń po wypadkach czy udarach.

2. Taśmy do rozciągania


Wymuszają lżejszy lub większy wysiłek określonych grup mięśni, np. barku czy kręgosłupa. Beżowe i żółte przeznaczone są dla osób 60+. Dla młodszych pań zaleca się czerwone (dla mężczyzn - zielone i niebieskie). Czarne stosują ludzie wytrenowani i silni. Aby taśma nie wyślizgiwała się, schwytaj ją środkiem dłoni i wokół niej okręć (warto kupić specjalne uchwyty do taśm). Ćwiczenia wykonuj powoli, w równomiernym tempie, odpoczywając. Inaczej narazisz się na naciągnięcie lub przeciążenia ścięgien i mięśni (cena od 20 do 40 zł).

3. Kołyska dla brzucha


Dzięki urządzeniu z wygiętych prętów wzmocnisz mięśnie brzucha, a nie obciążysz nadmiernie mięśni kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym (częste przy wykonywaniu brzuszków bez wspomagania). Dodatkowo dzięki specjalnemu wyprofilowaniu kołyska pozwala precyzyjnie uruchamiać określone mięśnie, dzięki czemu efekty widoczne są szybciej. Kołyskę kupisz już za 50 zł.

4. Beret


Nazwa ta oznacza poduszkę sensomotoryczną czy dysk korekcyjny dla osób, które spędzają przy biurku większość dnia. Wypełniona żelem, miękka i niestabilna poduszka stymuluje małe ruchy balansujące mięśni oraz krążków międzykręgowych, wymuszając prawidłową pozycję ciała. Siedzenie na berecie (po pół godziny dwa razy dziennie) zapobiega bólom kręgosłupa i wzmacnia mięśnie miednicy. Stojąc na berecie, trenujesz mięśnie nóg i stabilizujesz kolana (od 40 zł).

5. Piłka rehabilitacyjna


Siedząc na niej np. przed telewizorem, ćwiczysz mięśnie brzucha, a leżąc - mięśnie pleców. Piłki świetnie nadają się np. do pracy przy biurku - stabilizują kręgosłup. Powinnaś na nich jednak siedzieć nie dłużej niż 5 godzin, a potem przesiąść się na krzesło, które podeprze plecy. Możesz też wybrać piłkę jajowatą (zalecana osobom 65+ i paniom w ciąży).

6. Maty masujące


Z powodu bólu nie możesz ćwiczyć? Spraw sobie matę z ruchomymi elementami masującymi. Układa się ją np. na kanapie. Może być uciskowa, ugniatająca, rozcierająca, rozgrzewająca. Maty różnego typu kosztują od 36 zł do 300 zł.

Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje