Reklama
Vademecum zdrowych stóp

Gładkie pięty, zdrowe stopy. Wszystko o pielęgnacji

One też chorują! Działaj szybko, a twoje gładkie stopy bez skazy będą kusić spojrzenia...

Niewielkie ich defekty szybko zlikwidujesz, bo mnóstwo preparatów, nie tylko naturalnych, możesz dostać bez recepty. Działają naprawdę skutecznie! Już teraz zadbaj o dobrą formę Twoich stóp.

1. Żegnajcie modzele, odciski, obtarcia


Modzele to dość duże, żółtawe narośle ze zrogowaciałego naskórka. Powstają z powodu nierównomiernego obciążenia stopy, np. przy nieprawidłowej postawie, u osób noszących buty na wysokich obcasach, z płaskostopiem czy otyłych. Twarde, bolesne nagniotki - to zazwyczaj efekt ciasnych butów. Wyleczysz te zmiany, stosując specjalne plastry z wkładem zawierającym kwas salicylowy lub mlekowy, które wysuszają i złuszczają zmienione chorobowo miejsce. Dodatkowo smaruj stopy kremami z mocznikiem, które nawilżą i zmiękczą skórę. Możesz spróbować usunąć defekty sama, jednak gdy wokół modzela lub nagniotka jest stan zapalny, idź do lekarza albo pedikiurzystki (usuną zmianę specjalną frezarką).

Reklama

2. Pogromcy kurzajek na start!

Kurzajki są skutkiem zakażenia brodawczakiem ludzkim (HPV). Twarde, szorstkie zmiany pojawiają się zwykle na stopach lub dłoniach. Lubią się rozprzestrzeniać, lecz je więc od razu, np. lakierem czy żelem (nakładaj pędzelkiem). Skutkiem jest obumarcie kurzajki. Gdyby problem nawracał, szukaj fachowej pomocy. Wymraża się je ciekłym azotem (krioterapia), wypala prądem (elektrokoagulacja), niekiedy usuwa je chirurg.

3. Grzybica? To nie koniec świata


Objawia się ona kremowymi plamkami, deformacją, łuszczeniem się paznokci. Grzybica ma na dodatek tendencję do przenoszenia się na inne części ciała, należy więc błyskawicznie wdrożyć leczenie. Środki grzybobójcze zawarte są w lakierach do paznokci, płynach lub maściach. Niekiedy konieczne też bywa zażywanie leków doustnych.

4. Pięty idealnie gładkie


Twoim daleko do ideału, bo są twarde i popękane? Działaj! Zaniedbane mogą ropieć i krwawić. Mocz stopy w naparze siemienia lnianego lub wodzie z solą z Morza Martwego - zmiękczysz naskórek i pobudzisz jego odnowę. Usuwaj zrogowaciałą skórę tarką i wcieraj w pięty kremy z mocznikiem. Możesz też przez tydzień zrobić stopom kurację z witaminy A i E. Wystarczy kapsułki przekłuć i zawartość rozprowadzić na skórze pięt.

5. Gdy ból paznokcia nie daje spać...

Zwykle przyczyną dolegliwości jest wrastanie paznokci, przy czym nieprawidłowa tkanka rośnie na sztorc, powodując silny ból. Poproś o pomoc kosmetyczkę, która sprawnie założy na paznokieć specjalną klamrę, by odtąd rósł prawidłowo (ważne jest też umiejętne, proste obcinanie).W skrajnych przypadkach będziesz jednak musiała skorzystać z leczenia chirurgicznego. Lekarz usuwa wówczas albo cały wrastający paznokieć, albo jedynie jego część.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy