Reklama

Reklama

Trądzik? Nie taki zwykły pryszcz

Jego pojawienie się w znacznym stopniu warunkują geny. Nie bez znaczenia jest długotrwały stres i stosowane leki. Jednak za głównego winowajcę buntu skóry uważa się zaburzenia hormonalne okresu dojrzewania.

Wówczas zwiększa się produkcja androgenów, które stymulują gruczoły łojowe do działania na podwyższonych obrotach. Wskutek nasilonego łojotoku i rogowacenia naskórka zatykają się ujścia mieszków włosowych i tworzą zaskórniki. Jeśli ulegną bakteryjnemu nadkażeniu, powstaje stan zapalny w postaci pryszczy - na twarzy, klatce piersiowej, ramionach i plecach, wywołując u osoby nimi dotkniętej zakłopotanie, obniżoną samoocenę, a nawet depresję.

Reklama

Błędem jest wyciskanie wykwitów - zaostrza zmiany zapalne, oczyszczanie skóry wodą z mydłem i preparatami z alkoholem - wysusza skórę, nakręcając spiralę trądzikową! Pomagają kosmetyki zawierające substancje niwelujące łojotok, ściągające pory, regulujące rogowacenie naskórka, odkażające i przyspieszające gojenie (np. z cynkiem i siarką, zieloną glinką, oczarem wirginijskim, olejkiem herbacianym). A jeśli to nie pomoże? Do akcji powinien wkroczyć dermatolog.

Metody tradycyjne...

Leczenie miejscowe

Umiarkowane postaci trądziku wymagają zewnętrznego stosowania środków o silniejszym niż kosmetyki działaniu przeciwzaskórnikowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Preparaty te zawierają kwas salicylowy (Spirytus salicylowy, Dermaknel) lub antybiotyki, takie jak detreomycyna, neomycyna, klindamycyna i erytromycyna (Dala-cin T, Cleocin T, Davercin, Aknemycin, EryDerm, Erycett).

Skuteczny bywa kwas azelainowy (Acne-Derm, Hasco-derm, Skinoren); retinoidy (Differin, Isotrex, Locacid, Retin A) i nadtlenek benzoilu (Brevoxyl, Akneroxid, Ben-zacne, Lubexyl). Początkowo mogą one wywołać podrażnienie (zwłaszcza pod wpływem słońca) i łuszczenie się skóry, które ustępują w trakcie dalszego stosowania leku. By złagodzić dolegliwości, można przerwać terapię i po 2 - 3 dniach ją wznowić, zaczynając od niższych stężeń. Ze względu na działanie drażniące, zaleca się stosowanie preparatów wieczorem, z ominięciem okolic oczu oraz błon śluzowych. Terapia trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

Leczenie ogólne

Przy średnim nasileniu objawów podstawą jest 3-6--miesięczna doustna antybiotykoterapia oparta o tetracyklinę, uzupełniona działającymi przeciwłojotokowo witaminami: PP, B2, C. Stosuje się też biseptol, erytromycynę, klindamycynę.

Dla najcięższych postaci trądziku opornych na antybiotyki - z tendencją do bliznowacenia i częstymi nawrotami - zarezerwowana jest doustna isotretinoina (Roaccutane, Izotek), która blokuje wszystkie mechanizmy inicjujące powstawanie trądziku. Ma ona niestety silne objawy uboczne: to suchość skóry i śluzówek, bóle mięśniowe i stawowe, uszkodzenia wątroby. Skutkiem może być poronienie lub ciężkie uszkodzenie płodu. Dlatego u pacjentek w okresie rozrodczym wykluczyć należy ciążę i zalecić antykoncepcję na miesiąc przed rozpoczęciem i do 2 miesięcy po zakończeniu terapii. Lek przyjmuje się tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

Terapia może potrwać nawet półtora roku. Ostatnią grupę środków doustnych stanowią leki hormonalne hamujące produkcję androgenów i obniżające wydzielanie łoju. To Diane 35 i spi-ronolakton (Verospiron, Spironol). Stosowanie ostatniego może powodować zaburzenia miesiączkowania u kobiet, ginekomastię i utratę libido u mężczyzn. Leki hormonalne nie likwidują przyczyn trądziku, po ich odstawieniu dolegliwości powracają.

i niekonwencjonalne

Fototerapia

Niebieska fala światła z lampy kwarcowej wnika w głąb skóry, usuwając zanieczyszczenia i bakterie odpowiedzialne za powstanie zmian trądzikowych. Zwiększa też odporność skóry na zakażenia. Zazwyczaj wykonuje się 5 - 7 zabiegów. Cena zabiegu: 8 - 10 zł.

Laseroterapia

Najmniej inwazyjną jest metoda IPL, oparta na działaniu wiązką światła o długości 420 nm. Promień lasera powoduje zmniejszenie wydzielania łoju, niszczy bakterie beztlenowe, obkurcza rozszerzone pory skóry, przyspiesza gojenie ran. Zalecana seria to 3 - 5 zabiegów, co 3 - 4 tygodnie. Cena zabiegu na twarz: 200 zł (odstawić trzeba leki fotouczulające: tetracykliny, retinoidy).

Krioterapia

Najbardziej przydatna jest w walce z krostami, cystami oraz bliznami. Na zmiany skórne aplikuje się ciekły azot (w temp. - 160 °C). Zabieg trwa 30 minut, jest bezbolesny. Przez kilka dni utrzymuje się zaczerwienienie, potem następuje łuszczenie skóry. U jednych efekty widoczne są po pierwszym zabiegu, u innych trzeba wykonać ich kilka w odstępie 7 - 10 dni. Cena zabiegu: 50 zł.

Blizny potrądzikowe

Jak się ich pozbyć?

Medycyna estetyczna dysponuje zabiegami, które pomagają usunąć przykre "pamiątki" po trądziku. Walkę z bliznami można zacząć dopiero po roku od ich powstania - tyle wynosi naturalny proces gojenia. Przebarwienia ustępują zwykle samoistnie w ciągu 3 - 18 miesięcy. W przypadku utrzymujących się przebarwień, płytkich i średnio głębokich blizn efekty daje złuszczanie preparatami z kwasem retinowym lub kwasami owocowymi (zwłaszcza peeling kwasem glikolowym); dermabrazja - mechaniczne ścieranie naskórka tarczą diamentową; peelingi laserowe. Najgłębsze blizny wycina się chirurgicznie lub wstrzykuje wypychający je kolagen.

Życie na Gorąco, nr 16/2010

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje