Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Przykazania plażowiczki

Zasady opalania dla brunetki, rudej i blondynki.

Zachowaj umiar! Nawet, gdy nałożyłaś na siebie tonę preparatów, zejdź z plaży (lub schowaj się pod parasol) o godz. 11. Ponownie możesz pojawić się po godz. 15.

Reklama

Nie opalaj pośladków i piersi. Tam skóra jest najbardziej delikatna i szybko ulega oparzeniu.

Jeśli przyjmujesz leki, spytaj lekarza, czy możesz się opalać. Niektóre farmaceutyki (pigułki antykoncepcyjne, leki stosowane w terapii arytmii, cukrzycy, przeciwdepresyjne, zawierające kwas acetylosalicylowy, np. aspiryna i moczopędne) mogą przyczyniać się do powstawania na skórze tzw. odczynów fotoalergicznych.

Jeśli wyjeżdżasz na południe Europy, stosuj kosmetyki o wyższych faktorach niż nad Bałtykiem.

Oliwkowa brunetka

Choć jesteś uprzywilejowana (twoja skóra rzadko ulega poparzeniu), możesz przebywać na słońcu bez ochrony najwyżej 20 min. Przez cztery pierwsze dni opalania stosuj faktor 8-12, później 4-6. Nie zapominaj o nałożeniu preparatu na uszy! Chroń też włosy i usta.

Alabastrowa ruda

Twoja skóra jest często wrażliwa, skłonna do alergii i podrażnień. Bardzo szybko ulega oparzeniu. Jeśli nie chcesz mieć kłopotów, nie wychodź z domu bez filtrów. Przez całe wakacje stosuj tzw. total sun-block (SPF 60 lub więcej), najlepiej z linii aptecznych.

Brzoskwiniowa blondynka

Już po 15 minutach na słońcu bez filtrów grozi ci poparzenie. W pierwszych dniach urlopu stosuj preparaty z faktorem 15-20, w kolejnych (jeśli skóra nie jest zaczerwieniona) 10-12. Po opalaniu trzy razy dziennie nakładaj na ciało balsam nawilżający.

JOG

Tele tydzień 24/2011

Dowiedz się więcej na temat: opalanie | Słońce

Reklama

Reklama

Reklama