Reklama

Odchudzanie 50+

Odchudzanie jest modne, bo modna jest chudość, smukła sylwetka bez grama tłuszczu i ani jednej fałdki. Tymczasem tryb życia i wysoko przetworzone pożywienie zupełnie temu nie sprzyja.

Nigdy nie jest za późno na odchudzanie. Tak twierdzą głównie prowadzący fitness kluby i producenci preparatów wspomagających chudnięcie. Toteż seniorzy zaczynają się odchudzać, są nawet sygnały o nowym zjawisku - anoreksji wieku dojrzałego. Niestety, mimo pozornego wigoru, czucia się młodo, trzeba w dojrzałym wieku pamiętać, że ograniczenia jednak są. Dotyczą głównie tempa chudnięcia i diety.

Medycyna zaleca w dojrzałym wieku chudnięcie wolne, półtora, do dwóch kilogramów miesięcznie. Pamiętajmy, że dojrzała i nadmiernie rozciągnięta otyłością skóra jest i tak już wiotka, mało sprężysta. Nie zregeneruje się, nie  zmniejszy. Przy bardzo szybkim chudnięciu także młodym ludziom pozostaje jej nadmiar. Czasem potrzebna jest nawet interwencja chirurga plastycznego. Na pewno znacznie pogorszy się wygląd twarzy, szyi, policzków, ramion.

Reklama

Sposób odchudzania się seniora nie jest obojętny. Absolutnie nie wchodzi w grę głodówka. I to z wielu powodów. Osoby starsze są najczęściej obarczone różnymi schorzeniami, przyjmują leki. Głodówka, a nawet dieta jednoskładnikowa mogą doprowadzić do anemii i zaburzeń, bo z jednej strony organizmowi zabraknie podstawowych składników, a z drugiej leki nie będą prawidłowo lub wcale wchłaniane. Ponadto z wiekiem zmienia się metabolizm i cały sposób funkcjonowania  organizmu.

Układ pokarmowy pracuje gorzej, bo mamy mniej soków trawiennych. A to powodować może biegunki lub zaparcia, niestrawności. Dieta powinna być lekkostrawna, ale  zróżnicowana, obfitująca w błonnik i sole mineralne. Kobiety dopada osteoporoza, więc każdy brak dawki wapnia powoduje jeszcze większe spustoszenie w kościach. Dzienne spożycie wapna nie powinno być mniejsze, niż 1000 mg.

Wszyscy mają na ogół mniejsze lub poważne kłopoty z ciśnieniem tętniczym, a same tętnice nie są tak elastyczne, jak u dwudziestolatka. No, i zmniejsza się aktywność ruchowa, bo nie biegamy rankami do pracy, dużo czasu spędzamy w domu, w pozycji siedzącej. Samo zmniejszenie kalorii w posiłkach już sprawi, że po pół roku senior będzie lżejszy. I bez efektu jo-jo, czyli szybkiego powrotu do pierwotnej wagi.

Kiedy senior chce zrzucić sporo kilogramów, najlepszą metodą jest zrównoważony i dobrany indywidualnie przez wykwalifikowanego dietetyka sposób żywienia. Nie może zabraknąć witaminy D, (senior rzadziej korzysta ze słońca) ani witamin antyoksydacyjnych, spowalniających procesy starzenia (C, E, beta-karoten).

Zamiast mięs smażonych - częściej mięsa duśmy lub gotujmy na parze. Przyda się jedzenie przynajmniej raz w tygodniu tłustych ryb morskich. Słodycze i przekąski wyrzućmy na zawsze z barku przy telewizorze. Oczywiście, posiłki powinny być mniejsze, za to częstsze, jak zawsze przy racjonalnym odchudzaniu. No, i nie zapominamy o piciu wody jak najczęściej.

W utrzymaniu wagi w każdym wieku pomaga ruch. Ale senior nie może bezkrytycznie rzucać się na najtrudniejsze ćwiczenia i najbardziej wyczerpujące atlasy w siłowni. Ćwiczenia nie mogą być forsowne, ze względu na stan kości, układu ruchowego, różne wspomniane schorzenia. Każdy senior powinien mieć indywidualnie dobrane ćwiczenia, które nie tylko pomogą w utracie wagi, ale i utrzymaniu ogólnej sprawności.

Odchudzanie się w wieku dojrzałym jest bardzo trudne, ale efektem jest przede wszystkim poprawa zdrowia, w drugiej kolejności - wyglądu. Jak się odchudza nasza gwiazda? Miejmy nadzieję, że  racjonalnie, zdrowo i nie dąży do osiągnięcia wychudzonej sylwetki modelki, bo taka nigdy nie była.

Więcej w serwisie:
Ostre odchudzanie czyli... chili!
Iwona Pavlović zdradza sekret skutecznego odchudzania

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie | seniorzy | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy