Reklama

Nawilżanie ciała po zimie

O tej porze roku skóra jest sucha, szorstka i łaknie wody. Miękkość i prawidłowe nawilżenie przywrócą jej balsamy oraz domowe kuracje.

Wysuszenie skóry to efekt przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza wynosiła poniżej 30 proc. Także obcisłe ubrania mogły podrażnić naskórek. Najlepszym sposobem, by przywrócić ciału gładkość jest stosowanie nawilżającego balsamu. Wybierz preparat z gliceryną, kwasem hialuronowym, wyciągami: z aloesu, alg, kiełkami pszenicy, olejami roślinnymi, pantenolem i odżywczymi wit. A, C, E.

Dobrze, by kosmetyk nawilżał przez wiele godzin. Taki balsam oznaczony jest napisem "24 h". Nakładaj go tuż po kąpieli, bo rozgrzana skóra lepiej chłonie odżywcze substancje. Ponadto w ok. 30 min po kąpieli odbudowuje się tłuszczowa warstwa naskórka, która chroni go przed dalszą utratą wody. Ważne! Używaj do mycia ciała łagodnego żelu, który nie niszczy pH skóry. Stosuj kąpiele mleczne.

Reklama

Specjalna pielęgnacja dłoni, dekoltu i stóp

Najbardziej suche są te partie ciała, w których skóra jest cienka, a mała ilość gruczołów łojowych nie natłuszcza wystarczająco naskórka. Te miejsca to szyja, dekolt i biust, ich delikatna skóra łatwo się odwadnia i wiotczeje. Natomiast wysuszone dłonie stają się szorstkie, a na piętach, kolanach i łokciach tworzy się ciemna, twarda skorupka. Nie pomoże im nawilżający balsam. Sięgnij po mocniejsze preparaty regenerujące, np. balsam intensywnie odbudowujący, koncentrat, serum czy maskę. Naskórek natłuszczą też ciepłe okłady z oliwy.

Kremowanie dłoni i łokci

Kilka razy w ciągu dnia (nie tylko po myciu) wklep w dłonie krem do rąk. Ten sam kosmetyk wetrzyj w łokcie. Regenerujące właściwości mają gliceryna i lipidy, zwróć więc uwagę, by preparat zawierał te substancje.

Na noc posmaruj skórę rąk odżywką (koncentrat) lub maską i załóż bawełniane rękawiczki, działanie preparatu będzie dłuższe i efekt nawilżenia lepszy. W dłonie i łokcie wmasuj 2-3 razy w tygodniu płynną witaminę A i E, glicerynę wymieszaną z sokiem z cytryny lub ciekłą parafinę. Zmiękcza stwardniały naskórek i rozjaśnia go.

Maska na szyję, dekolt i biust

Dwa razy dziennie "nawadniaj" skórę kremem specjalnie przeznaczonym do szyi, dekoltu i biustu. Możesz też grubo nakładać na szyję i dekolt krem, który stosujesz do twarzy. Odczekaj chwilę, by się wchłonął, a nadmiar zetrzyj chusteczką higieniczną. Jeśli skóra jest bardzo wysuszona, sięgnij po serum, które ma w składzie bardziej skoncentrowane substancje odżywcze.

Silnie nawilżająco działa maska z wyciągiem verbeny, ginkgo biloba i aloesu. Możesz kupić sproszkowaną w słoiczku. 5 łyżek proszku zmieszaj z 15 łyżkami wody mineralnej, kremową papkę potrzymaj na ciele przez 15 minut. Zmyj letnią wodą. Regenerująco na szyję i dekolt działa okład z ciepłego olejku jojoba lub z kiełków pszenicy. Nasącz nim gazę i potrzymaj na ciele przez 15 minut. Zabieg stosuj 2 razy w tygodniu.

Natłuszczanie kolan i stóp

W nawilżaniu ich skóry najlepiej sprawdza się mocznik. W stężeniu 5 proc. wiąże wodę w naskórku. Natomiast w wyższym (ok. 10 proc.) składnik ten też działa złuszczająco i zmniejsza rogowacenie naskórka. Podobne właściwości mają kwasy glikolowy i salicylowy. Krem z tymi składnikami wmasuj dwa razy dziennie w wysuszone po myciu stopyikolana. Jeśli pięty pękają, nakremuj je i włóż na noc bawełniane skarpetki. Możesz też używać kremu z łagodzącym pantenolem i betainą czy leczniczej maści z witaminą A. Stwardniałej skórze pomoże stosowanie kremu złuszczającego do stóp w kuracji trwającej 3 tygodnie.

Na ratunek przesuszonej skórze

Naskórek jest ściągnięty, nieprzyjemnie napięty i szorstki. W niektórych miejscach, np. ramionach, udach czy pośladkach ciało pokrywa jakby gęsia skórka, a z łydek obsypują się białe płatki nadmiernie łuszczącego się naskórka. Przesuszoną skórę traktuj jak wrażliwą, gdyż łatwo się uczula. Wymaga ona intensywnej kuracji, która odbuduje warstwę tłuszczową naskórka.

Wygładzający peeling

Lekko chropowata, łuszcząca się skóra wymaga usunięcia martwych komórek. Podczas kąpie li zwilżone wodą ciało wymasuj kolistymi ruchami drobnoziarnistym preparatem. Dokładnie go spłucz, by pozostawione drobinki nie drażniły skóry. Złuszczanie powtarzaj co 7 dni. Zabieg ułatwia wnikanie substancji regenerujących, które zawierają balsamy, a także wygładza ciało i zmniejsza tzw. gęsią skórkę.

Intensywne natłuszczanie

Naskórek wzmacniają balsamy z lipidami, które odtwarzają jego ochronną warstwę hydrolipidową. Leczniczo i łagodząco na przesuszoną, wrażliwą skórę działają gliceryna, zmiękczające emolienty, alantoina i masło Karite. Substancje znajdziesz w balsamach aptecznych marek. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, do mycia używaj natłuszczającej oliwki, która zapobiega podrażnieniom. Stosuj też kompresy z siemienia lnianego.

Dorota Szadkowska

Świat Kobiety, nr 5/2010

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy