Reklama

Reklama

Na ukojenie

Twarz piecze, boli i jest zaczerwieniona. Diagnoza? Podrażnienie skóry. Pilnie potrzebna maseczka kojąca! Dzięki zastosowaniu nowych technologii jedne działają błyskawicznie, drugie nakłada się na noc jak opatrunek. Którą wybrać, jak stosować? Podajemy instrukcję obsługi.

Pierwsza pomoc

Zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie to objawy podrażnienia skóry. Co robić?

Reklama

Odstaw kosmetyki z substancjami aktywnymi, np. witaminą C czy retinolem, mogą dodatkowo podrażnić naskórek.

Nałóż maseczkę kojącą z pantenolem, alantoiną, wodą termalną, wyciągiem z arniki, rumianku czy słodkich migdałów. To najskuteczniejsze substancje łagodzące. Nie trzymaj maseczki dłużej, niż zaleca producent. Z czasem składniki kojące działają coraz słabiej. Kosmetyk stosuj trzy razy w tygodniu. Jeśli jednak po siedmiu dniach objawy podrażnienia nie znikną, zgłoś się koniecznie do dermatologa.

Nocna zmiana

Podrażnienie to sygnał, że doszło do uszkodzeń naskórka. Dlatego po ukojeniu zewnętrznych objawów trzeba pobudzić procesy naprawcze wewnątrz skóry, a reperacja uszkodzeń przebiega najintensywniej, gdy śpisz. Na noc zastosuj maseczkę, która oprócz składników kojących zawiera łagodnie działające substancje regenerujące, np. kolagen, elastynę, cukry (np. glikogen, sacharozę, sorbitol), nawilżający kwas hialuronowy i wzmacniające barierę ochronną skóry lipidy.

Jeśli producent nie zaleca inaczej, zostaw maskę na noc i zmyj rano. Gdy podrażnienie minie, stosuj kosmetyk jeszcze przez miesiąc, ale nie częściej niż trzy razy w tygodniu.

Dyżur okulistyczny

Podrażnienia często pojawiają się w okolicach oczu. Tu skóra jest najcieńsza i niemal pozbawiona gruczołów łojowych zapewniających naturalną ochronę. Za to sporo w tym miejscu mastocytów, komórek wywołujących stan zapalny w reakcji na obce substancje. Dlatego kosmetyki do twarzy mogą podrażniać wrażliwą skórę wokół oczu. To powód, by stosować maski kojące stworzone dla tej strefy.

Oprócz składników łagodzących: wyciągu z alg, ogórka, rumianku, powinny zawierać substancje nawilżające i lipidy. Maseczkę najlepiej nakładaj wieczorem, podrażniona skóra będzie miała czas na regenerację.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Izabela Nowakowska

TWÓJ STYL 7/2014

Dowiedz się więcej na temat: maseczki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje