Reklama

Jedźmy do gorących źródeł

Basenu z wodą termalną nie zastąpi domowa wanna. Dlatego warto się skusić i wybrać w miejsca, gdzie skorzystamy z leczniczych kąpieli.

Sekret ciepłych kąpieli to nie tylko relaks. Ciepła woda ma bowiem wiele leczniczych właściwości. Przede wszystkim rozgrzewa tkanki i usprawnia krążenie krwi. Dzięki temu wszystkie komórki naszego organizmu są lepiej odżywione, a to oznacza szybszy powrót do zdrowia. Oczywiście dobrze nam zrobi ciepła kąpiel w każdej wannie, ale wyjątkowo skuteczne i pożyteczne są specjalne kąpiele z użyciem wody termalnej. Woda ta pochodzi ze źródeł, których naturalna temperatura przekracza 20°C. Jej skład sprawia, że ma wręcz zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Woda ta jest niezwykle bogata w dobroczynne składniki mineralne. Zawiera m.in. spore ilości magnezu, wapnia, siarkowodoru, różnego rodzaju dezynfekujących siarczków i radonu - szlachetnego gazu naturalnego pochodzenia o działaniu promieniotwórczym. Woda termalna działa też kojąco na nasz układ nerwowy, wzmacnia odporność oraz pobudza pracę przysadki mózgowej, sterującej całym naszym życiem hormonalnym. Powoduje, że zwiększa się wentylacja płuc. Hamuje wydzielanie soków żołądkowych, a nawet spowalnia pracę jelit, a to zmniejsza nam apetyt i wspomaga utratę kilogramów. Ale poza tym wszystkim taka kąpiel jest zwyczajnie przyjemna - w gorącej, kojącej wodzie miałoby się ochotę wylegiwać całymi godzinami i wcale z niej nie wychodzić...

Reklama

Jednak nie zawsze kąpiel w wodzie termalnej oznacza "wylegiwanie się w wannie". Sanatoria proponują bowiem wiele zabiegów, które wzmagają korzystne działanie wody. Tak więc stosuje się masaże czy bicze wodne oraz specjalne kąpiele wirowe. Wszystkie te kuracje łączą kojące działanie ciepła, wody i masażu. Dzięki takim zabiegom szybciej wracają do sprawności miejsca po zwichnięciach, nadwyrężeniach czy złamaniach - zwłaszcza, jeśli kontuzja wymagała unieruchomienia kończyny czy stawu w gipsie.

Wodne masaże termalne pomagają też w przypadku kurczy mięśni, bólów stawów, zaburzeń krążenia w kończynach. Rozgrzewające kąpiele zaleca się również przed ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, by zmniejszyć ból i napięcie mięśni. Czasem wystarczy jedna kąpiel w takim źródle, by prawie natychmiast odczuć pozytywne działanie wody termalnej. Jest ona prawdziwym dobrodziejstwem w terapii schorzeń narządów ruchu, ale też w leczeniu chorób alergicznych, schorzeń związanych z układem oddechowym, zaburzeń trawienia, problemów ze skórą czy przemianą materii. Korzystnie działa też w przypadku urazów kręgosłupa, nerwic i lekkich schorzeń narządów rodnych.

Jedynym minusem termalnych kąpieli jest fakt, że nie możemy ich urządzić w... naszej domowej łazience. Możemy co prawda zafundować sobie kąpiel z dodatkiem soli mineralnych, solanki czy borowiny, jednak to nie to samo, co rozkosze w termalnym basenie. Na szczęście te wodne kuracje proponują coraz częściej także uzdrowiska i sanatoria zbudowane w pobliżu źródeł termalnych i korzystające z ich zasobów. To dobrze, bo hydroterapia, czyli leczenie wodą ma uzdrowicielską moc. A poza tym uzdrowiska położone są w pięknych miejscach.

Jakie źródło wybrać?

Choć kąpiel w wodzie termalnej na pewno nikomu nie zaszkodzi, nie jest bez znaczenia, jakie źródło wybierzemy do leczniczej kąpieli. W zależności od składu wody, kąpiele mają różne właściwości.

- Kąpiele radonowe poleca się przy alergiach skórnych, zwyrodnieniach stawów i kości oraz przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ważne, by temperatura wody wynosiła przynajmniej 37°C - ma wtedy najlepsze działanie.

- Kąpiele siarczkowo-fluorkowe. Zalecane są szczególnie w przypadku nerwic, schorzeń, spowodowanych stresem, wszelkich problemów psychosomatycznych czy w rekonwalescencji. L

- Kąpiel solankowa. Jest nieoceniona dla osób z nadciśnieniem. Obniża je oraz reguluje krążenie krwi. Zalecana głównie w schorzeniach narządów ruchu i skóry - pobudza ukrwienie skóry.

To lek na bezsenność

W korzystających z wód termalnych sanatoriach pacjenci ze zdumieniem zauważają, że... śpią jak niemowlęta. Nawet, jeśli w okresie poprzedzającym przyjazd mieli poważne problemy ze snem. Zawdzięczają to kolejnej zalecie termalnych wód - dłuższe kąpiele działają nasennie, wspomagając redukcję stresu i rozluźnienie wszystkich mięśni. Panie na pewno ucieszy dodatkowa korzyść - termalne kąpiele ujędrniają ciało oraz nawilżają i odmładzają cerę.

Walka z bólem. Gdy zawodzą leki...

Ciepło ma tę przewagę nad lekami, które czasem miejscowo stosujemy w walce z bólem czy zapaleniem, że pobudza własne siły organizmu do walki z chorobą - podczas gdy maści, kremy czy inne mikstury po prostu wyręczają nasze ciało w tym procesie. Poza tym ciepło sprawia, że rozluźniają się mięśnie, co jest szczególnie ważne w przypadku dolegliwości kostno- -stawowych. Kiedy bowiem bolą nas stawy, organizm reaguje napięciem mięśni, starając się utrzymać obolałe miejsce w bezruchu. To i dobrze i niedobrze - bo choć rzeczywiście ograniczenie ruchomości chorego miejsca zmniejsza dolegliwości bólowe, to nie sprzyja usuwaniu problemu. Im mniej używamy obolałego stawu, tym bardziej się on "zastaje", mogą się w nim pojawić też zmiany zwyrodnieniowe. Ale ciepło pomaga nie tylko stawom. Łagodzi też bóle głowy, brzucha, zwłaszcza jelita drażliwego oraz silne bóle przy kamicy nerkowej.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: gorące źródła | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy