Reklama

Chroń oczy przed starzeniem

Oczy starzeją się razem z nami. Pierwsze oznaki pojawiają się już po czterdziestce. Jeśli mają nam służyć przez długie lata, warto pamiętać o sześciu naprawdę prostych zasadach.

Nie zawsze jesteśmy tego świadomi lub po prostu nie zwracamy na to uwagi, ale nasze oczy starzeją się razem z nami. Niektóre objawy są oczywiście naturalne i nie możemy ich powstrzymać, ale część z nich da się zahamować lub trwale wyleczyć. Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. Nie jesteśmy jednak całkowicie bezradni. W zachowaniu wzroku w dobrej formie pomoże nam m.in. przestrzeganie na co dzień zasad właściwej diety, nawilżanie oczu i ich pielęgnacja, zimne kompresy, noszenie okularów przeciwsłonecznych i ćwiczenia wzroku.

Reklama

1. Nawilżaj oko

Praca przy sztucznym oświetleniu oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach może wywołać tzw. zespół oka biurowego.

Najbezpieczniejsza odległość pracy przy monitorze powinna wynosić około 40-50 cm. Monitor ustawiamy tak, aby nie padało na niego światło słoneczne, które męczy oczy. Zapobiegamy w ten sposób efektowi olśnienia. W czasie pracy przy komputerze spada też częstotliwość mrugania, co prowadzi do wysychania oczu. Powoduje również tzw. napięcie akomodacji. Aby je zmniejszyć, co godzinę starajmy się oderwać wzrok od monitora i skupić go na odległych przedmiotach. Aby nawilżyć oczy, używajmy tzw. sztucznych łez, czyli specjalnych kropli do oczu, najlepiej bez konserwantów.

2. Nie daj się pyłkom

Alergiczne zapalenie spojówek objawia się pieczeniem, szczypaniem i swędzeniem oczu.

W miarę możliwości unikajmy kontaktu z pyłkami, na które jesteśmy uczuleni. Sprawdzajmy komunikaty o pyleniu. Pamiętajmy też, że po opadach deszczu pylenie jest mniejsze, a spacer po parku bezpieczniejszy. Ulgę w dolegliwościach przynoszą chłodne okłady na oczy i przemywanie ich kroplami nawilżającymi. Lekarz zaleci też skuteczną kurację lekami przeciwhistaminowymi.

3. Noś okulary ochronne

Problemem osób w starszym wieku jest zmniejszenie się źrenicy oka. Do siatkówki dociera wtedy mniejsza ilość światła, co zaburza zdolność prawidłowego widzenia. Zmniejszenie średnicy źrenicy sprawia, że dostrzeganie przedmiotów w mroku lub ciemnościach staje się trudniejsze.

W słoneczne dni koniecznie nośmy okulary przeciwsłoneczne. Szkodliwe promieniowanie UV może uszkodzić powierzchnię oka, a to sprzyja m.in. rozwojowi zaćmy. Światło w pracy i w domu nie może być za ciemne, ale też nie za jasne - np. światło halogenowe źle wpływa na oczy w czasie dłuższej pracy. Jeśli lubimy czytać, róbmy to w pozycji siedzącej, nie leżącej, by nie męczyć oczu.

4. Nie żałuj kremu

Problemy starzenia się oczu dotyczą też tkanek wokół tego narządu. Z wiekiem skóra powiek ulega zwiotczeniu, a włókna mięśnia dźwigacza rozejściu się, co może powodować opadnięcie powieki górnej czy podwinięcie lub odwinięcie powieki dolnej. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu sprawia, że oczy wydają się być mniejsze.

Po 35. roku życia każda kobieta ma wręcz obowiązek używania kremu pod oczy. Wybierając krem, sprawdzajmy, czy jest przeznaczony dla naszego wieku np. 35+ lub 60+.

5. Wprowadź luteinę do swojej diety

Najbardziej odpowiednia dla oczu dieta to dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa i owoce, zwłaszcza te w kolorze pomarańczowym np. marchewka, papryka, dynia, mango, morele. Duże znaczenie mają też tłuszcze nienasycone omega 3 i 6, których najcenniejszym źródłem są morskie ryby np. makrela, dorsz, łosoś.

Na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki korzystnie wpływa luteina. Znajdziemy ją m.in. w szpinaku, żółtku jaja kurzego, gorzkiej czekoladzie, brokułach i brukselce. Warto włączyć do codziennego jadłospisu produkty zawierające witaminy: E, B3, C oraz: drożdże, soję, orzechy, grzyby, ryż dziki, a także produkty bogate w mikroelementy, głównie cynk i selen. Szczególnie cenne dla oczu są czarne jagody oraz... zielona herbata.

6. Ćwicz oczy!

Ćwiczenia wzroku wykonujmy w pozycji siedzącej, z wyprostowanymi plecami.

Ćwiczenie 1. Wzrok kierujmy raz w stronę lewą, raz w stronę prawą.

Ćwiczenie 2. Wzrok kierujmy raz w górę, raz w dół.

Ćwiczenie 3. Wzrok kierujmy w prawy górny róg pola widzenia, a następnie w lewy dolny róg pola widzenia.

Ćwiczenie 4. Staramy się powoli kreślić okręgi wzrokiem. Raz w jedną, raz w drugą stronę.

Ćwiczenie 5. Koncentrujemy wzrok na palcu położonym na nosie.

Ćwiczenie 6. Kierujemy wzrok na własne czoło.

Ćwiczenie 7. Ustawiamy dwa przedmioty, tak by jeden był bliżej, a drugi dalej. Przenośmy wzrok raz na przedmiot położony blisko, raz na przedmiot położony dalej.

Rewia 15/2011

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: oczy | dbaj o oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy