Reklama

Reklama

Mało znana cholina: Ważny związek chemiczny

Wspomaga działanie układu oddechowego i czynności serca. Odpowiada za poprawę pamięci długotrwałej i korzystnie wpływa na ludzką wątrobę. O tej witaminie, choć niezwykle ważnej i odgrywającej bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, niewielu w ogóle słyszało. Mowa o cholinie, witaminie B4.

Cholina to związek witaminopodobny, zwany również witaminą B4, który ludzki organizm produkuje samodzielnie, przy wsparciu metioniny i seryny oraz witaminy B9 i B12. Niestety, ilości wytwarzane wewnątrz układu są zbyt małe, by pokryć nasze zapotrzebowanie na tę substancję.

Reklama

W naturze cholina występuje w jajkach oraz podrobach, w szczególności w wątrobie. Można znaleźć ją również w czerwonym mięsie, ryżu oraz soczewicy, fasolce szparagowej, soi, czy zielonym groszku. Dlaczego ten związek jest tak istotny dla naszego zdrowia?

Funkcje choliny w organizmie

Niewiele osób w ogóle słyszało o tej witaminie, jednak jej rola w działaniu naszego organizmu jest ogromna. Jej niedobory mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby, ponieważ obecność tego związku jest niezbędna do prawidłowej pracy tego organu, zwłaszcza w stanie dużego obciążenia.

Cholina ma ogromny wpływ na sprawność pamięci długotrwałej, ponieważ wspiera funkcje mózgu z tym związane. Ogromną rolę odgrywa także w utrzymywaniu prawidłowej struktury komórek, kontroli funkcji układu oddechowego oraz czynności serca. Metabolizm choliny jest powiązany z wchłanianiem kwasu foliowego i wraz z nim wspomaga procesy przemiany tłuszczów.

Choć mało znana, jest bardzo istotna. Kto przede wszystkim powinien wziąć pod uwagę dodatkową suplementację choliny?

Doskonała dla kobiet w ciąży

Cholina jest substancją szczególnie istotną dla ciężarnych kobiet. Wspólnie z kwasem foliowym jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i redukuje ryzyko powstawania wad wrodzonych oraz nadciśnienia i cukrzycy typu II. To jednak nie wszystkie jej zalety.

Dzięki suplementacji choliny zmniejsza się ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u przyszłych mam, ponieważ związek ten poprawia przepływ krwi w łożysku. Ułatwiając wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A, D, E oraz K, poprawia transport substancji odżywczych przez łożysko.

Również po porodzie witamina B4 odgrywa ważną rolę w życiu mamy. Jej obecność jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju mózgu niemowlęcia. Kobiety karmiące piersią powinny pamiętać o odpowiedniej suplementacji.

Osoby starsze

Kolejną grupą, która powinna pamiętać o obecności choliny w swojej diecie, są osoby starsze. Cholina będąca prekursorem acetylocholiny, jest odpowiedzialna za odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. Deficyt tego neuroprzekaźnika może powodować rozwój choroby Alzheimera, zwłaszcza u ludzi będących w grupie ryzyka.

Witamina B4 chroni również przed innymi dolegliwościami ze strony centralnego układu nerwowego, jak na przykład choroba Parkinsona. Dzięki włączeniu tej substancji do diety, można osiągnąć pozytywne skutki w walce z chorobą.

Cholina odgrywa również ważną rolę w metabolizmie cholesterolu. Zapobiega odkładaniu się tłuszczu oraz obniża poziom trójglicerydów i LDL we krwi, jednocześnie podnosząc poziom dobrego cholesterolu.

Czym grozi niedobór choliny?

 Zbyt niski poziom tej drogocennej substancji w organizmie mogą prowadzić do powolnego stłuszczania się wątroby. Niedobór może być również odpowiedzialny za złe samopoczucie, problemy kardiologiczne, a także stany lękowe, zaparcia oraz bóle głowy.

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama